HUNDEN udkommer i denne uge

19-04-2022 08:36, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så er det igen blevet tid til at læse HUNDEN. Her kan du blive klogere på, hvad du kan forvente af det nye blad

Copyright Ridehesten.com
Foto: Pernille Sørensen

Vi er blæst bagover over alle de fremragende forside, der sendes ind til HUNDEN.  Også i det blad, der udkommer i denne uge, bliver vi forkælet med et smukt forsidefoto. Denne gang er det Pernille Sørensen, der har taget et smukt billede af Aussi Acutus Someone Like You, der er en australian shepherd. 

Som det er blevet tradition i dette jubilæumsår, starter dette blad også med en spændende artikel om DKK før i tiden. Denne gang er det årene 1920 til 1932, der tages kyndigt hånd om, og her bliver der blandt andet diskuteret avl og sundhed.

Skal hunden lære at ligge død? Så kan du følge Zara Zachariasens guide til, hvordan man træner dette. 

Du kan også komme med på Dansk Jagthunde Derby, som i år blev afholdt i det syd- og sønderjyske i flot vejr.

Kunne du tænke dig at blive ringpersonale, så vil DKK meget gerne høre fra dig. DKK søger nemlig ringpersonale frem mod EDS i 2023 i Herning, og i HUNDEN kan du læse lidt om, hvad det vil sige at være ringpersonale. 

1. april lancerede DKK Hundeuniversitetets Sirius Program, der giver mulighed for at træne stjernehvalpen op til hundestjerne. I HUNDEN kan du læse en længere artikel om, hvad det er for noget. 

Vi har også været på besøg hos den gamle juniorhandler Anders Fjelsted, som nu gør sig som komiker. Vi mødte ham og familiens hund, Laika, der er en bichon havanais. 

Vi har været så heldige at få Danmarks første europæisk godkendte tanddyrlæge, Jens Ruhnau, til at skrive en artikel om hundens bid. Det er virkelig blevet en spændende artikel, hvor man bliver klogere på noget af det, der optager hundeejere og opdrættere. 

Den gode Lotte Evers har også leveret en artikel til dette blad. Her handler det om hvalpe og renlighed, og det er der garanteret mange hundeejere, der gerne vil vide meget mere om. 

Klummen er skrevet af Jeane Sørensen fra Kreds 6. Hun skriver om, hvad det vil sige at brænde for fællesskabet. 

Vi håber, I vil tage godt i mod det nye blad.  

Læs også

Send dit bedste foto af årets DKK racevinder

01-12-2025 13:54, af Karina Green Damsgaard

HUNDEN gør klar til årets store racekavalkade i februarnummeret 2026, og har din hund opnået titlen som årets DKK racevinder 2025, kan den komme med i bladet

Har du set alle billederne?

15-11-2025 10:00, af Karina Green Damsgaard

Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show 

Nyt nummer af HUNDEN fyldt med inspiration, viden og hundeglæde

12-11-2025 07:00, af Redaktionen

Denne uge byder på et spritnyt nummer af HUNDEN – magasinet for alle, der elsker livet med hund!
I denne udgave kan du glæde dig til et bredt udvalg af artikler, der både rører hjertet, skærper nysgerrigheden og giver konkrete tips til hverdagen med din firbenede ven.

 

Deltag i adventskonkurrencen og vind et wellness tæppe fra Galaksi Klip & Trim

02-12-2013 13:44, af Vibe Madsen
Du har nu muligheden for at deltage i HUNDEN.DK adventkonkurrence og vinde et lækkert wellness tæppe til din hund, fra Galaksi Klip & Trim

HUNDEN TV: Spørg Dyrlægen/PLEJE AF HUNDENS ØRER

18-01-2016 09:37, af Tine Luther
Hunden.dk har stillet dyrlægerne Torben Lindbjerg og Line Diemer fra FAMILIEDYRLÆGERNE en række spørgsmål angående hundens daglige pasning og pleje - følg med i serien og få svar. Her handler det om pleje af hundens ører.

Lad os se din påskehund

18-04-2022 10:26, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Påsken er ved at rinde ud, men hvordan har du fejret den med hunden 

Når hunden bliver døv

03-12-2017 17:32, af Astrid Gerd Holtet

Hunde kan fødes døve eller døvheden kan komme som følge af sygdom. Vi ser lidt nærmere på hvad der sker, når hundens hørelse påvirkes 

Blot et par sugetabletter eller tyggegummi med xylitol kan være livsfarlige for din hund

26-11-2021 09:26, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Sødestoffet xylitol er farligt for hunde, fordi det sænker blodsukkeret og kan give forgiftning. Tandpasta, tyggegummi, slik og sukkerfrie varer er eksempler på produkter, der kan indeholde xylitol. Selv en lille mængde xylitol kan få hunden til at få et livstruende fald i blodsukkerniveauet. Alle produkter der indeholder xylitol, bør derfor altid opbevares utilgængeligt for hunden. Agria Dyreforsikring giver her en oversigt over symptomerne, mængden af xylitol der er farlig for hunden, og hvordan du skal behandle hunden i tilfælde af, at din hund har indtaget produkter med xylitol

Dagens Læserfoto: Glædelig jul

24-12-2020 07:02, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Så blev det juleaften, og det har denne boxer helt sikkert glædet sig til. Det dejlige julebillede er taget af Heidi Glisborg

Gilpa

Den nye modedille – tøj af hundehår?

02-07-2016 12:00, af Kasper Larsson
De fleste hundeejere der har en langpelset hund, kender til fænomenet at finde en tot hår på størrelse med hunden selv. Eller ”vindhekse” af pels, der omdanner den netop støvsugede stue til et behåret westernlandskab. Men fortvivl ej – kreative sjæle har fundet anvendelse for totterne

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Schæferhunden er ikke for alle – men for de rette

17-12-2025 19:00, af Lene Frøkjær Thorsen

En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

BIR, BIS og bjældeklang: Da Bulldog-Klubben holdt julefest

18-12-2025 16:30, af Pia Jeanette Andreasen

Bulldog-Klubben markerede afslutningen på udstillingsåret med en forrygende julefest den 6./7. december, hvor mange mødtes til julehygge, godter og smukke hunde.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Når skolehunden kommer på besøg: En formiddag fyldt med mod, læring og nus

13-12-2025 19:00, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James tog på eventyr i 3. klasse og skabte en formiddag fyldt med læring, ro og nærvær. Et besøg der viste, hvor meget hunde kan bidrage i børns hverdag.

Disse juleklassikere er giftige for din hund

Julen er fyldt med dufte, smag og fristelser. Men flere af de ting, vi forbinder med hygge og tradition, kan være farlige for vores hunde.

Sikkerhed i mørket

Når dagene er korte, kræver gåturene ekstra omtanke. Med synlighed, gode rutiner og forståelse for hundens sanser kan turene i mørket blive både trygge og behagelige.