HUNDEN I FOKUS: En lykkepille i pels

25-08-2021 08:25, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I weekenden den 28. og 29. august får menneskets bedste ven, hunden, lov til at tage sine flinke mennesker med til årets hunde-event på Vilhelmsborg syd for Aarhus. I stedet for hestevrinsk vil det nationale hestesportscenter fyldes af kække bjæf, logrende haler og glade smil, når Dansk Kennel Klub afholder HUND I FOKUS med udsigt til hundekunster, danmarksmesterskaber, masser af hunde-hygge og inspiration til køb af – den rigtige – hund

Copyright Ridehesten.com
Foto: K9 Biathlon/Lilleskov Slot

 

Hver eneste dag, året rundt, sætter hundenes interesseorganisation, Dansk Kennel Klub (DKK), hunden i fokus. Men én gang om året samler DKK alle de aktiviteter, man overhovedet kan tænke på, når man tænker på hund - på et og samme sted, på samme tidspunkt. I år er det sted Vilhelmsborg, 10 km syd for Aarhus. Og alle er inviteret til at komme og deltage – der er gratis adgang for både hund og ejer hele weekenden! Der bliver garanti for hundekys og hundetricks i verdensklasse, når Dansk Kennel Klub omdanner det nationale hestesportscenter til lidt af et slaraffenland for både hunde og hundeejere. Og der bliver ikke sparet på hverken mangfoldigheden eller kærligheden til de firbenede, når hundredvis af hunderacer sætter hinanden stævne: Ingen anden dyreart fås i så mange forskellige udgaver. Godt 300 forskellige racer. Pelset eller nøgen. Krøllet eller glat. Hurtig eller langsom. Fra 2 kilo til 100 kilo. Kom og mød dem alle, når de bl.a. dyster om at vinde Danmarksmesterskabet i hundesportsgrenene agility, lydighed, rally og heelwork to music – eller kaster sig over forhindringerne på K9-forhindringsbanen. Weekenden igennem er der masser af aktiviteter for både to- og firbenede: Du kan f.eks. snuse til nose work, komme i form på hunde-fitness-banen – eller hvad med at prøve scurry, hoopers eller at løbe om kap med de lynhurtige mynder på lure coursing-banen? Der er også masser af aktiviteter specielt til børn og barnlige sjæle, bl.a. en gigantisk hoppeborg – weekendens eneste aktivitet, hvor hundeklør er knap så velkomne.

 

Bekæmper hudsult, stress og ensomhed

Menneskets relation til hunde er helt særlig. I tusindvis af år har hundene hjulpet os med at løse arbejdsfunktioner, som jagthunde, hyrdehunde, gårdhunde, vagthunde, trækhunde og selskabshunde. Under cornapandemien har tusindvis af hunde været en decideret lykkepille i pels, når de med logrende hale har fået hjemsendte, stressede og deprimerede danskere op af sofaen og med ud på tur. De har hjulpet enlige, ældre og udsatte personer med at bekæmpe både ensomhed og hudsult og de har samlet børnefamilier. Nu beviser en helt dugfrisk dansk undersøgelse desuden, at hunden virkelig er menneskets bedste ven – og der findes hele 810.000 af dem fordelt i hvert femte danske hjem. Det forstår DKK´s adfærdskonsulent, Lise Lotte Christensen godt:

– Hunde formår at åbne menneskers hjerter på en måde, som ingen andre dyr gør. Men hunden er samtidig en livsstil – og en livslang forpligtelse med alt hvad det indebærer af gummistøvler, motion og røde kinder. I disse So-Me-tider er hunden en fantastisk modvægt til alt det, vi – måske ubevist - måler os op imod på Instagram og facebook: Hunden måler og vejer dig ikke; den elsker dig for den, du er. Vi vil alle sammen gerne anerkendes, men når vi går på job, er der sjældent nogen, der er uundværlige. Det er du for hunden. Og det er rart, at nogen accepterer dig som du er og har brug for dig - uanset om du har dårlig ånde eller pastasovs ned ad tøjet. Og giver dig samme velkomst, uanset om du har været væk i tyve minutter eller to dage.

 

Mennesket har stadig brug for hunden

Du kan ikke købe en hund med hjem fra Hund i fokus, men weekenden er en god lejlighed til at lære de forskellige hunderacer at kende - det giver en større sikkerhed for, at du får valgt en hund, som passer til hele familien:

– Det vigtigste ved valg af hund er ikke, hvordan den ser ud, men hvordan den er – og hvordan det, den er skabt til, passer til det, du kan tilbyde den. Hunderacerne ser ikke kun meget forskellige ud - de er også vidt forskellige indvendigt. I weekenden kan du hundene i aktion, og så bliver det meget nemmere at læse dens ”brugsanvisning”; dens medfødte instinkter, mentalitet, fysik og behov og finde ud af, om den kan passe ind i dit liv, siger hun.

– I Dansk Kennel Klub vil vi gerne fejre hunden og i weekenden sætter vi fokus på den ubetingede kærlighed, hunden giver den os. Og nok siger man, at de fleste familiehunde i dag er blevet arbejdsløse – men hundens umiddelbarhed og dens væren i nuet har vi mennesker stadig brug for – i dag måske mere end nogensinde før, forklarer Lise Lotte Christensen.

Hvor og hvornår: Dato: 28. - 29. august 2021 Adresse: Vilhelmsborg, Bedervej 101, 8320 Mårslet. Indgang: GRATIS adgang hele weekenden for både to- og firbenede. Alle venlige hunde - over 3 måneder - er velkomne. Hunde skal være iført fast line – flexliner og løse hunde skal helst gerne blive hjemme.

Læs også

Hund i Fokus 2025

18-10-2025 11:00, af Karina Green Damsgaard

Årets Hund i Fokus på Vilhelmsborg bød på alt det, vi elsker ved hundelivet fra legesyge debutanter til toptrænede danmarksmestre.

I det nye nummer af HUNDEN kan du dykke ned i alle højdepunkterne fra årets store hundefest, hvor frivillige kræfter, engagerede udøvere og glade tilskuere skabte en weekend fuld af energi, oplevelser og kærlighed til sporten

Søde børn, unge og hunde ved Hund i Fokus

27-08-2023 12:59, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Børn, der elsker hunde og hunde der elsker børn er dejligt. Og de to ting kan man opleve på Hund i Fokus netop nu

De nye Danmarksmestre i Rally

27-08-2023 10:14, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Her får du billederne af de nye Danmarksmestre i Rally, en konkurrence, der blev afgjort i går, og dommerne havde stor ros til alle deltagere

Gør din kennel synlig

08-10-2012 11:25, af Simone Strandet Sørensen
Skal du være med i den årlige udgave af Opdrættervejviseren ”Vejen til din nye hvalp”? Tilmeldingen er nu åben for alle DKK-opdrættere.

Billeder fra DKK Herning online

08-11-2012 12:18, af Maria Schacht
Så er alle billederne fra weekendens internationale hundeudstilling i Herning online

Back on Track Danmark: Hovedsponsor for Danmarks største udendørs agility stævne

09-04-2022 10:14, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Danmarks største udendørs agilitystævne foregår hos DKK Viby 26. - 28. maj. Back on Track Danmark er blevet hovedsponsor for stævnet de næste tre år

Lækkert tøj på Hund i Fokus

26-08-2021 14:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det bliver kæmpestort i weekenden på Vilhelmsborg. Derfor har Dogcoach også valgt at præsentere deres nye tøjkollektion ved Hund i Fokus

Sagde nogen et vildt udstillingsefterår?

25-06-2020 14:58, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

DKK har netop fået tilladelse til at køre udstillinger til efteråret, og det bliver stort og anderledes

Nu bliver det nemmere at være DKK-opdrætter

09-01-2012 14:26, af Tine Luther
Som følge af en række ændringer af Dansk Kennel Klubs regler og bestemmelser bliver det nu både nemmere og billigere at stambogsføre hvalpe i DKK.

30 titler og fødselsdag skal fejres

09-07-2025 06:27, af Cecilie Friis Amstrup

Fra sommertræning i baghaven til 30 titler og stjernestatus. For Sofus, der fylder fire år i dag, er Sirius blevet en livsglad livsstil, og sammen med ejer Margit har han fundet en hverdag fyldt med motivation, glæde og samarbejde.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Vitus og Hundestjernen – 1. december

01-12-2025 19:00, af Anne Egede

En stille decembernat bliver alt andet end almindelig, da Vitus – en lille hvid hund med et stort mod – pludselig kastes ud i et mystisk lysfænomen i haven. Mens farver eksploderer på himlen, og en lysende kugle dukker op blandt roserne, vågner noget mørkt under egetræet. Og Vitus er den eneste, der ser det

Stort hundeevent lukker: Fællesskabet kan være redningen

30-11-2025 09:00, af Rinnie Mathilde Ilsøe og Rikke Hemmingsen

Efter syv år som et af Danmarks mest inkluderende hundeevent lukker K9 Biathlon for alle ved udgangen af 2025. Beslutningen er taget efter længere tids økonomiske udfordringer, som hverken rekordmange deltagere eller stor synlighed har kunnet løfte. Alligevel spirer håbet om, at fællesskabet måske kan sikre en fremtid i en ny form

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Ny funktion i hundeweb giver bedre overblik over din hunds sundhedsdata

30-01-2025 12:06, af Cecilie Friis Amstrup

Dansk Kennel Klub har lanceret en ny mulighed for hundeejere og opdrættere, der ønsker at registrere sundhedsresultater, som ikke er omfattet af officielle avlskrav og -anbefalinger. Funktionen “Anden sundhed” giver bedre overblik og lettere adgang til hundes sundhedsdata.

Vitus og Hundestjernen – 2. december

02-12-2025 14:00, af Anne Egede

Efter en nat med uhyggelige lys og rødglødende øjne vil Vitus helst blive i sengen. Men i haven venter nye spor og et møde bag egetræet, der afslører, at natten måske slet ikke er forbi. 

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet