HUNDEN I FOKUS: En lykkepille i pels

25-08-2021 08:25, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I weekenden den 28. og 29. august får menneskets bedste ven, hunden, lov til at tage sine flinke mennesker med til årets hunde-event på Vilhelmsborg syd for Aarhus. I stedet for hestevrinsk vil det nationale hestesportscenter fyldes af kække bjæf, logrende haler og glade smil, når Dansk Kennel Klub afholder HUND I FOKUS med udsigt til hundekunster, danmarksmesterskaber, masser af hunde-hygge og inspiration til køb af – den rigtige – hund

Copyright Ridehesten.com
Foto: K9 Biathlon/Lilleskov Slot

 

Hver eneste dag, året rundt, sætter hundenes interesseorganisation, Dansk Kennel Klub (DKK), hunden i fokus. Men én gang om året samler DKK alle de aktiviteter, man overhovedet kan tænke på, når man tænker på hund - på et og samme sted, på samme tidspunkt. I år er det sted Vilhelmsborg, 10 km syd for Aarhus. Og alle er inviteret til at komme og deltage – der er gratis adgang for både hund og ejer hele weekenden! Der bliver garanti for hundekys og hundetricks i verdensklasse, når Dansk Kennel Klub omdanner det nationale hestesportscenter til lidt af et slaraffenland for både hunde og hundeejere. Og der bliver ikke sparet på hverken mangfoldigheden eller kærligheden til de firbenede, når hundredvis af hunderacer sætter hinanden stævne: Ingen anden dyreart fås i så mange forskellige udgaver. Godt 300 forskellige racer. Pelset eller nøgen. Krøllet eller glat. Hurtig eller langsom. Fra 2 kilo til 100 kilo. Kom og mød dem alle, når de bl.a. dyster om at vinde Danmarksmesterskabet i hundesportsgrenene agility, lydighed, rally og heelwork to music – eller kaster sig over forhindringerne på K9-forhindringsbanen. Weekenden igennem er der masser af aktiviteter for både to- og firbenede: Du kan f.eks. snuse til nose work, komme i form på hunde-fitness-banen – eller hvad med at prøve scurry, hoopers eller at løbe om kap med de lynhurtige mynder på lure coursing-banen? Der er også masser af aktiviteter specielt til børn og barnlige sjæle, bl.a. en gigantisk hoppeborg – weekendens eneste aktivitet, hvor hundeklør er knap så velkomne.

 

Bekæmper hudsult, stress og ensomhed

Menneskets relation til hunde er helt særlig. I tusindvis af år har hundene hjulpet os med at løse arbejdsfunktioner, som jagthunde, hyrdehunde, gårdhunde, vagthunde, trækhunde og selskabshunde. Under cornapandemien har tusindvis af hunde været en decideret lykkepille i pels, når de med logrende hale har fået hjemsendte, stressede og deprimerede danskere op af sofaen og med ud på tur. De har hjulpet enlige, ældre og udsatte personer med at bekæmpe både ensomhed og hudsult og de har samlet børnefamilier. Nu beviser en helt dugfrisk dansk undersøgelse desuden, at hunden virkelig er menneskets bedste ven – og der findes hele 810.000 af dem fordelt i hvert femte danske hjem. Det forstår DKK´s adfærdskonsulent, Lise Lotte Christensen godt:

– Hunde formår at åbne menneskers hjerter på en måde, som ingen andre dyr gør. Men hunden er samtidig en livsstil – og en livslang forpligtelse med alt hvad det indebærer af gummistøvler, motion og røde kinder. I disse So-Me-tider er hunden en fantastisk modvægt til alt det, vi – måske ubevist - måler os op imod på Instagram og facebook: Hunden måler og vejer dig ikke; den elsker dig for den, du er. Vi vil alle sammen gerne anerkendes, men når vi går på job, er der sjældent nogen, der er uundværlige. Det er du for hunden. Og det er rart, at nogen accepterer dig som du er og har brug for dig - uanset om du har dårlig ånde eller pastasovs ned ad tøjet. Og giver dig samme velkomst, uanset om du har været væk i tyve minutter eller to dage.

 

Mennesket har stadig brug for hunden

Du kan ikke købe en hund med hjem fra Hund i fokus, men weekenden er en god lejlighed til at lære de forskellige hunderacer at kende - det giver en større sikkerhed for, at du får valgt en hund, som passer til hele familien:

– Det vigtigste ved valg af hund er ikke, hvordan den ser ud, men hvordan den er – og hvordan det, den er skabt til, passer til det, du kan tilbyde den. Hunderacerne ser ikke kun meget forskellige ud - de er også vidt forskellige indvendigt. I weekenden kan du hundene i aktion, og så bliver det meget nemmere at læse dens ”brugsanvisning”; dens medfødte instinkter, mentalitet, fysik og behov og finde ud af, om den kan passe ind i dit liv, siger hun.

– I Dansk Kennel Klub vil vi gerne fejre hunden og i weekenden sætter vi fokus på den ubetingede kærlighed, hunden giver den os. Og nok siger man, at de fleste familiehunde i dag er blevet arbejdsløse – men hundens umiddelbarhed og dens væren i nuet har vi mennesker stadig brug for – i dag måske mere end nogensinde før, forklarer Lise Lotte Christensen.

Hvor og hvornår: Dato: 28. - 29. august 2021 Adresse: Vilhelmsborg, Bedervej 101, 8320 Mårslet. Indgang: GRATIS adgang hele weekenden for både to- og firbenede. Alle venlige hunde - over 3 måneder - er velkomne. Hunde skal være iført fast line – flexliner og løse hunde skal helst gerne blive hjemme.

Læs også

Hund i Fokus 2025

18-10-2025 11:00, af Karina Green Damsgaard

Årets Hund i Fokus på Vilhelmsborg bød på alt det, vi elsker ved hundelivet fra legesyge debutanter til toptrænede danmarksmestre.

I det nye nummer af HUNDEN kan du dykke ned i alle højdepunkterne fra årets store hundefest, hvor frivillige kræfter, engagerede udøvere og glade tilskuere skabte en weekend fuld af energi, oplevelser og kærlighed til sporten

Søde børn, unge og hunde ved Hund i Fokus

27-08-2023 12:59, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Børn, der elsker hunde og hunde der elsker børn er dejligt. Og de to ting kan man opleve på Hund i Fokus netop nu

De nye Danmarksmestre i Rally

27-08-2023 10:14, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Her får du billederne af de nye Danmarksmestre i Rally, en konkurrence, der blev afgjort i går, og dommerne havde stor ros til alle deltagere

Endnu en sejr til Simone

11-05-2024 16:23, af Anne Cecilie Sohl

Lørdag meldte juniorhandlerne sig klar til kamp i Store Ring til årets anden internationale udstilling under DKK. 

Nu bliver det nemmere at være DKK-opdrætter

09-01-2012 14:26, af Tine Luther
Som følge af en række ændringer af Dansk Kennel Klubs regler og bestemmelser bliver det nu både nemmere og billigere at stambogsføre hvalpe i DKK.

Herning: Naya er dagens bedste juniorhandler

10-11-2024 16:24, af Cecilie Friis Amstrup

Juniorhandleren Naya Kühne Andersen imponerede den britiske dommer i finalen ved søndagens Winter Wonder Show i Herning. 

Frederica: Årets første udstilling er skudt i gang!

08-02-2025 10:27, af Cecilie Friis Amstrup

Hundredevis af hundeentusiaster og deres firbenede venner er samlet i Messe C til årets første store hundebegivenhed.

Kennel Galaksi fik rørende hæder

10-02-2019 09:50, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I 42 år har Kennel Galaksi eksisteret, og her har man gjort det så godt, at DKK ikke kunne undgå at skulle give dem kennelklubbens opdrætterpris, som er den fineste hæder, man kan få i kennelklubben

Snuder, glimmerrosetter og efterårsgyldne farver

18-09-2025 14:00, af Line Pedersen, DKK

Oplev Europas smukkeste hunde på Roskilde Dyrskueplads

Er smileyordningen en god ide

06-03-2018 08:11, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I går skrev vi om smileyordningen, som træder i kraft i løbet af marts. Men hvad synes du egentlig om ordningen?

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Hundefotografering: Det handler om din placering

22-12-2025 19:00, af Tina Alicia Nielsen
Foto|

Mange tror, at et godt kamera og masser af lækker teknik automatisk giver gode billeder og flotte vinkler af hunden. I virkeligheden handler det ofte om noget langt mere simpelt, og en del billigere.

Må min hund få and?

10-11-2021 15:02, af Astrid Gerd Holtet

Nystegt mortensand kan få mundvandet til at løbe på de fleste hunde, men pas på med at lade hunden få del af anden - skroget kan nemlig være farligt for hunde

 

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Grå muler og visdom: Hvorfor seniorhunde er noget helt særligt

Når hunden træder ind i sine gyldne år, ændrer båndet mellem hund og ejer sig til noget dybere og mere støt. Der findes en helt særlig skønhed i seniorhundens ro, som minder os om at sætte farten ned og nyde nuet.

Juleaften med fire poter: En hyldest til hundens jul

Juleaften fungerer hunden ofte som det rolige anker midt i festlighedernes forventningsfulde larm og travle forberedelser. Når julefreden endelig sænker sig, minder hunden os om værdien af det mest enkle nærvær og den ubetingede kærlighed.

De små tegn på kærlighed uden ord

Hunde kommunikerer deres følelser gennem et komplekst kropssprog, som ofte er mere ærligt end menneskers ord. Når vi lærer at tyde de små tegn på hengivenhed, styrker vi det fundamentale bånd af tryghed og kærlighed.

Nye serie: Hundefotografering for alle

Foto|

Smartphonen er i dag hundeejerens vigtigste værktøj til at forevige hverdagens mest autentiske og nærværende øjeblikke. Her får du overblikket over mobilens styrker, dens tekniske begrænsninger og hvad du skal kigge efter ved en opgradering.

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende