Hunde mindsker kriminalitet

02-08-2022 09:43, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Et amerikansk studie har vist, at områder med hunde oplever mindre kriminalitet. Det gælder også belastede områder, hvor flere faktorer spiller ind i kriminalitetsforekomsten

Copyright Ridehesten.com
Foto: Adobestock

 

Når du går tur med din hund i dit nærområde, så patruljerer du faktisk i området. Det er den konklusion, forskere fra Ohio State University er kommet frem til i et studie, der påviser, at områder med mange hunde oplever mindre kriminalitet.

For det er ikke bare forekomsten af hunde, der gør, at der er mindre kriminalitet i disse områder. Det er det faktum, at der i områder med hunde er flere mennesker på gaderne, fordi de skal lufte deres hunde.

Forskerne har undersøgt kriminalitetsstatistikker fra 595 nabolag i Columbus. Disse statistikker er kædet sammen med en spørgeskemaundersøgelse, hvor folk blev spurgt, om de havde hunde. Derudover indeholdt projektet også et studie af tillidsniveauet i nabolaget.

Faktisk viste undersøgelsen, at hundeeffekten også kunne aflæses i områder uden høj tillid, ligesom belastede områder, hvor flere faktorer var med til at hæve kriminalitetsniveauet også kunne mærke effekt af hunde i området.

Du kan læse mere om studiet her.

Læs også

Flere unge hunde får slidgigt – ved du, hvad du skal holde øje med?

13-08-2025 06:47, af Cecilie Friis Amstrup

Slidgigt er ikke længere kun noget, ældre hunde døjer med. En ny undersøgelse viser, at også helt unge hunde – allerede fra 2-årsalderen – kan have ondt i leddene. Og som hundeejer opdager man det slet ikke altid. Derfor opfordrer dyrlæger til mere opmærksomhed og tidligere tjek.

Ny undersøgelse: Danskerne sløser med kæledyrenes sikkerhed i bilen

02-08-2025 07:32, af Cecilie Friis Amstrup

Næsten hver femte danske hund får lov at bevæge sig frit rundt i bilen under kørslen: Hvis verdens mindste hunderace, en chihuahua, ikke er fastspændt, kan situationen potentielt blive fatal blot ved en hård opbremsning – ikke blot for hunden, men også for bilens øvrige passagerer, advarer Agria Dyreforsikring.

Nyt studie viser dybere bånd til hunden end til mennesker

04-06-2025 10:05, af Cecilie Friis Amstrup

Et nyt studie fra ungarske forskere viser, at mange oplever større tilfredshed i forholdet til deres hund end til både familie og venner. Hundens evne til at give støtte og ro gør den til en uerstattelig del af menneskets følelsesliv.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Formentlig verdens bedste måltider – nu endnu bedre

16-10-2025 07:07, af Essential Foods

Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet

Canicross for alle hundeglade løbere

01-11-2025 09:00, af Julie Valentin

Kom med til K9 RunnersMariager’s adventsløb d. 30 november 

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

DING, DONG - Welcome to Winter Wonder Show i Herning

31-10-2025 08:15, af Line Pedersen

For sidste gang i år vil der i weekenden d. 7.-8- 9. november over højtaleren igen lyde det velkendte ”DING, DONG”, når udstillingslederen præcis kl. 9 byder hjertelig velkommen til alle fra nær og fjern, der er valfartet til Herning Messecenter til årets flotteste og mest prestigefyldte hundeudstilling

Ding Dong – Herning kalder! Oplev årets største hundefest til Winter Wonder Show

03-11-2025 11:40, af Karina Green Damsgaard

Tre dage med tusindvis af logrende haler, hunde i alle størrelser og masser af inspiration til dig, der elsker hunde

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

En sød fortælling om at miste sin bedste ven og få en ny

02-11-2025 09:00, af Maria Præst

Forfatteren bag de populære Ava-bøger, Mette Telefoni, er klar med en ny rørende billedbog til de mindste om venskab og afsavn illustreret af den prisvindende illustrator Katrine Louise Jakobsen

Siccaro farvede byen Orange

30-10-2025 08:55, af Marin Lauritzen

Københavns centrum summede d. 25 oktober af hundeglæde, da en stor gruppe engagerede hundeejere og deres hunde deltog i Siccaro's Orange Dog Walk. En event, der dyrkede hundefællesskabet i byen og samtidig fremviste Siccaros seneste lancering af tørredragter i den nye farve Rusty Orange

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.