Hunde holder os fysisk aktive

19-09-2017 17:03, af Astrid Gerd Holtet

Nyt studie viser at hunde får folk til at bevæge sig mere – især når det er mørkt og gråt

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

Sundhedsstyrelsen anbefaler at voksne får minimum tredive minutters motion om dagen, men når vinteren nærmer sig, kan det være svært at komme ud. Her kommer hundene os til hjælp – et stort engelsk studie fra i år viser, at hundeejere kommer mere ud end andre, især når vejret er dårligt.

Forskerne bag undersøgelsen kiggede på motionsvanerne hos 25.000 voksne englændere i alderen fyrre til firs, og deres resultater viste en markant forskel på hundeejere og folk uden hund. Hundeejerne var væsentligt mere aktive end de andre.

Især på dage med dårligt vejr, bevægede hundeejerne sig meget mere.  Faktisk trak de firbenede venner englænderne så meget ud, at hundeejerne var 20% mere aktive på dage med dårligt vejr, end dem uden hunde var, på dage med godt vejr. Ud over at hundeejere generelt var mere aktive, pegede studiet altså på, at når vejret blev dårligt, valgte folk uden hund stillesiddende aktiviteter frem for bevægelse, mens hundeejerne stadig kom ud på de daglige gåture.

Forskellen var så stor, at forskerne peger på, at det at have hund, kan fremme folks motionsniveau i en sådan grad, at det kan have helbredsmæssige fordele. Så når dagene bliver korte, og regnen siler ned, kan du formentlig takke din hund for at holde dig sund.

Kilder:

1) Fødevarestyrelsen (www.sst.dk)

2) Wu Y-T et al. Dog ownership supports the maintenance of physical activity during poor weather in older English adults: cross-sectional results from the EPIC Norfolk cohort. J Epidemiol Community Health, 2017; 0: 1-7.

Læs også

K9 Biathlon for alle inviterer til Valentinesløb

Den 14. februar inviterer K9 Biathlon for alle til et stemningsfuldt Valentinesløb i Bevtoft. Et lille og uformelt træningsløb, hvor fokus er på hygge, fællesskab og glæden ved at være aktiv sammen med sin hund.

Hundeaktiviteter mellem jul og nytår

Året lakker mod enden, men der er stadig mulighed for at komme ud og være aktiv med hunden. Her finder du en samlet kalender med arrangementer fra juleaftensdag og frem til årets sidste dag.

Løbe- og cykeltræning

25-10-2025 17:40, af Lise Lotte Christensen

Efteråret er over os, hvor dagene bliver kortere og vinden koldere. Men det er stadig vigtigt med aktivitet, for både vores hunde og os selv. De fleste hundeejere går dagligt ture, men for nogle kan en løbe- eller cykeltur være en sjov og sund måde at få lidt ekstra motion sammen. Hvis det er noget du kunne finde på at kaste dig ud i, så har vi samlet en række gode råd til at komme i gang, her

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Se billederne: Show of Winners i gallaglimt

Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.

I dag sker det: Show of Winners

Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Husk at støtte gode opdrættere

17-03-2020 12:04, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund

Oplev Show of Winners den 21. februar

Tilmeldingsfristen for deltagende hunde til Show of Winners den 21. februar udløber snart. Læs om showet her og se, hvordan du kan komme med som deltager eller tilskuer.

Hvilken type hund er din i kulden?

Vejret har været noget helt særligt. En intens, knasende kulde. I mange danske hjem betød tocifrede frostgrader på alt andet end stilhed. De lave temperaturer fungerer nemlig som en ultimativ kuldepersonlighedstest for vores hunde.

Mette vil undersøge, om niveauet af fysisk aktivitet spiller ind på hundens adfærd

18-02-2026 19:00, af Mette Skov-Jensen og Rinnie Ilsøe

Hvor afgørende er canicross og K9 Biathlon for hundens adfærd sammenlignet med lydighedstræning? Det vil kommende dyreadfærdskonsulent nu undersøge.

Er din hunds navn på årets topliste?

Hvad hedder naboens hvalp? Agria har opgjort de mest populære hundenavne fra 2025, og vi har fundet de navne, der topper listerne for både hanhunde og tæver.