Håb for fremtidens hunde i Kina

15-05-2019 09:01, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Historisk aftale indgået under verdensudstillingen i Kina

Copyright Ridehesten.com
Foto: Shutterstock

I forbindelse med World Dog Show i Kina er kritikken af landets forhold til hunde og andre dyr nærmest eksploderet. Grundet de noget anderledes forhold for vore elskede dyr i det store land, valgte flere at boykotte årets World Dog Show. Det har især været Yulin Dog Meat Eating Festival, der har fået hundefolket udenfor Kina op i det røde felt. Men i det hele taget, lever mange hunde et grotesk liv i Kina, og det var da heller ikke med DKK’s stemmer, landet i sin tid fik tildelt værtskabet, men man respekterede naturligvis det demokratiske flertals beslutning.

Der er gennem forskellige facebookopdateringer og vidneberetninger blevet fortalt om forskelligeudfordringer med at komme til og fra verdensudstillingen for dem, der trods alt valgte at deltage. Men det har ikke kun været skidt, der er kommet ud af det kinesiske værtskab.

Den 3. maj under BIS i FCI World Dog Show 2019 i Shanghai blev der eksempelvis underskrevet en historisk aftale mellem China Small Animal Protection Association, CKU Charity og China Children Foundation, som er den største nationale organisation for børn.

Med aftalen starter man i Kina et samarbejde mellem disse to organisationer. Gennem dette samarbedjde vil der blive gennemført et landsdækkende uddannelsesprogram for at undervise børn fra alle folkeskoler om vigtigheden af ??at pleje og behandle dyr ordentligt.

Man kan derfor håbe på, at verdensudstillingen bringer bedre forhold for hunde i Kina i fremtiden. Her på redaktionen krydser vi vore fingre.

Læs også

Sociale medier bugner med dyremishandling

21-07-2022 12:10, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Videoer med dyremishandling maskeret som narrestreger er en stigende trend på medier som YouTube, TikTok og Facebook, hvor videoerne har millioner af seere

Kinesisk hundefestival er desværre ikke stoppet

29-06-2022 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

De sidste par år er det strømmet det ind med gode nyheder fra Kina og deres hang til hundekød. Men hvor meget har det egentlig ændret

Sydkorea vil forbyde hundespisning

29-09-2021 12:22, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Moon Jae-in, præsident i Sydkorea, vil nu have forbudt spisning af hundekød

World Dog Show 2012

18-05-2012 08:38, af Tine Luther
I dag samt lørdag og søndag går det løs i Østrig med verdensudstilling samt VM i henholdsvis lydighed og Dog Dancing.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Rottweilers juleudstilling i Aunslevhallen – en festlig afslutning på udstillingsåret 2025

09-12-2025 19:00, af Kenneth Kammersgaard

Rottweiler Klubben Danmark samlede 28 ekvipager til en dag fyldt med julehygge, flot sportsånd og imponerende resultater.
 

Stærk klubånd og flot hundearbejde i Boxergruppe Sydkyst/Ishøj

08-12-2025 09:30, af Emma Fridolin Sørensen

Boxergruppe Sydkyst/Ishøj afholdt prøvedag den 6. december, og det blev en dag fyldt med engagerede medlemmer, flotte præstationer og masser af opbakning. Hele 10 hunde var tilmeldt, og både færdselsprøverne og lydighedsprøverne bød på solidt arbejde og god stemning. Læs om resultaterne og den imponerende indsats fra klubbens egne frivillige i vores fulde beretning.

K9 Biathlon for alle får nyt liv og åbner sæsonen med løb den 3. januar

K9 Biathlon for alle stod til at lukke, men fællesskabet og nye kræfter har vendt udviklingen. Nu fortsætter et af landets mest populære hundeevents alligevel, og første løb i den nye æra er allerede annonceret.

Læs om redningen, beslutningen bag og planerne for fremtiden hos K9 Biathlon for alle.

Del dine historier og nyheder med hunden.dk

Fællesskabet vokser, når vi deler. Bidrag med jeres historier og vær med til at forme hundelivet i Danmark.

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Det kimer nu - til juleudstilling i Tollerklubben

10-12-2025 12:00, af Lars Møller

Tollerklubben rundede udstillingsåret af med en festlig og flot juleudstilling i Vemmelevhallen.
Nye ansigter, stærke resultater og historiske præstationer prægede årets sidste show.

Vitus og Hundestjernen – 5. december

05-12-2025 09:00, af Anne Egede

På flugt fra dyrlægen og gennemblødt af mudder følger Vitus lyden af kirkeklokkerne mod et muligt svar. Men i skumringen ved den gamle landsbykirke finder den sorte, rødøjede hund ham igen, og denne gang er der ingen steder at gemme sig