En søndag i slutningen af juni blev DcH Nørre Snede forvandlet til et sandt paradis for golden retrievere, da Guldbasseklubben inviterede til brandmandsdag med besøg af den ikoniske Hjem-IS bil. Omkring 80 glade guldbasser og deres familier deltog i den varme og hjertelige sommerbegivenhed, der bød på alt fra hundeskovstur og vandleg til is og godbidder i lange baner.
Brandmænd og vandkanoner
Efter en frisk morgentur i Nørre Snede hundeskov samledes alle deltagerne ved DcH's klubhus, hvor brandfolkene fra Nørre Snede brandstation tog imod med store smil og fulde vandtanke. Både hunde og mennesker morede sig kongeligt, mens brandbilen fyldte pools og brandfolkene sprøjtede med vandkanonen. Varmen blev med glæde bekæmpet med vandpjask og leg.
Søde sager og kolde is
Midt i festlighederne ankom Hjem-IS bilen med ismanden Victor bag rattet. Han delte generøst ud af hundeisen Dogis til alle firbenede deltagere, mens de to-benede også fik en is eller to. Isen var sponsoreret af Hjem-Is og vakte stor begejstring hos både store og små.
Bag aftalen stod de tre Hjem-IS ambassadører Maggie, Holly og Wilma, som med deres charmerende væsener havde skabt kontakten til Dogis. De firbenede piger elsker at dele med deres bedste venner i Guldbasseklubben, og det kom tydeligt til udtryk denne dag.
Lækre godbidder fra Skåne
Som prikken over i'et modtog alle deltagere også en pose naturlige godbidder fra Naturligt.dog – en producent fra Skåne, som havde valgt at sponsorere begivenheden efter at have fulgt ambassadørpigerne på sociale medier. Godbidderne blev taget imod med logrende haler og glade smil.
En dag for fællesskab og glæde
Dagen blev afsluttet med grillpølser, brød, kolde drikke og masser af hygge. Der var tænkt på det hele – selv toiletforholdene var på plads. Og selvom brandmændene kunne være blevet kaldt ud med kort varsel, så forblev de på pladsen hele dagen til stor glæde for både hunde og mennesker.
Guldbasseklubbens brandmandsdag var endnu et bevis på, hvor meget glæde en flok glade golden retrievere, engagerede mennesker og velvillige sponsorer kan skabe sammen. En dag fyldt med varme, latter og logrende haler, som sent vil blive glemt.
Skolehunden James blev nøglen til eksamensro og succes for Magnus i 9. klasse.
Med Hjem-Is kan hunde få deres helt egen is leveret direkte til døren. For opdrætter Brigitte Malou Christensen er hundeisen blevet et fast indslag ved både fødselsdage og hverdagsforkælelse, og ismanden Victor er blevet en kær gæst med logrende velkomst.
En hundefødselsdag med leg, latter og masser af kærlighed minder os om, hvor meget gensyn mellem hvalpe og deres familier kan styrke båndene og skabe varige fællesskaber.
Den tyske allrounddommer faldt søndag pladask for en 14 uger gammel boxer, der efter sigende har taget dommerne med storm hele weekenden
Guldbassernes Juletræsfest samlede hunde og mennesker fra hele landet til en dag fyldt med leg, hygge og fællesskab.
Det er en god ide at forberede sig godt, inden man får sin nye hvalp indenfor dørene. Her er lidt tips fra Spanielbogen
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Foråret og sommeren er højsæson for ærter fra vores egne haver. Vi elsker dem – især selve ærten, men mange synes også godt om bælgen, hvis man har fjernet den seje hinde indeni. Det hele kan heldigvis også spises af vores hunde.
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Danmark bugner af lækre badestrande med blå flag, men her er hunde forbudt. Læs her hvorfor
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse