Den japanske spidshund er nu for første gang repræsenteret i Danmark. Søndag den 8. juli stoltserede det første importerede eksemplar af denne smukke spidshunderace i land fra Sverigesfærgen i Frederikshavn. Man kan oven i købet fristes til at påstå, at den nette lille kridhvide hund kunne lide landgangen. For sandt at sige vakte dens ankomst berettiget opsigt. Fri, frank og frejdig gik den gennem tolden - med sundhedsattesten som eneste indrejsevisum.
Så værdig som nogen japansk kejserlig højhed steg den til vogns for at køre direkte til sit fremtidige domicil i det vendsysselske.
Næste japanske spidshund arriverer samme vej en dag i september og engang i december følger tredje og foreløbigt sidste import. Og selv om de tre ”japanesere” skal samme sted hen, er ingen af dem i familie med hinanden.
Det er to hidtidige opdrættere af sommerfuglehunden papillon, Karen Marie Hansen og Rose Marie Carlsen i Hellum ved Brønderslev, der har fattet interesse for den japanske spidshund og taget initiativet til et fremtidigt eksklusivt opdræt i Danmark.
Første eksemplar af den japanske spids i Danmark er en han, de to næstfølgende bliver tævehunde, fortæller Karen Marie Hansen og Rose Marie Carlsen. Vi faldt pladask for racen, da vi første gang så den under et besøg i Sverige. Hanhunden har vi hentet i Veinge i Halland.
Det er simpelt hen en skøn race, en kvik lille hund, meget lærenem og dygtig til dressur. Det er en spidshund med et roligt temperament, men alligevel en vågen og vagtsom hund, siger de to opdrættere.
Jævnfør racens historie ved man ikke helt nøjagtigt, hvordan den japanske spids er opstået, men i det store hele minder den mest af alt om en samojede en miniature men med mere og flottere pels. Racen er mest lys cremefarvet eller endog hvid. Farver, der er temmelig sjældne hos øvrige spidshunderacer. I Sverige er kun den hvide farve tilladt, bemærker de to nye danske opdrættere. Mankehøjden (skulderhøjden) regnes maksimalt ved 30 cm, og idealforholdet mellem mankehøjden og hunden længde skal være 10-11.
Temperamentet skal, siger bestemmelserne i den nydannede Japanese Spitz Association, der er racesammenslutningen for den japanske spids, være elskværdigt og modigt. Hunden skal have en fast viljestyrke, for ikke at blive et let bytte for fristelser. Den skal også, hedder det videre i bestemmelserne, have en frikostig ren hvid pels af langt hår over hele kroppen, en skarpt markeret næse og triangulære ører, og så skal den bære halen flot svunget over ryggen.
Hele hundens eksteriør skal vise strukturskønhed og harmoni. Yderligere, og det er ikke uvæsentligt, skal hunden være fuld af glæde, godhed og energi, som er enestående for racen. Den skal have noblesse og charmerende værdighed, foruden at den skal have et klogt, livligt og elskværdigt udtryk.
Med netop denne beskrivelse er det værd at lægge mærke til, at første eksemplar af den japanske spidshund i Danmark absolut er en værdig repræsentant for racen.
Velkommen til Danmark!
Vi har mange gode og gamle billeder i vores arkiv. Her får du lidt fotos som en fejring af DKK's 125 års jubilæum
Maja har været til kaninslæb med sin finske lapphund sammen med Spidshundeklubben. En sjov og udfordrende tur for både menneske og hund. Læs hendes beretning fra spordagen her
Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.
En grøn græsplæne, rullende hjul og logrende haler dannede rammen om en særlig dag for både nybegyndere og rutinerede hundeførere, da berner sennenhunde fik lov at vise, hvad de er skabt til: vognkørsel
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Kan en hund egentlig være sur på sin ejer i længere tid og hævne sig over en manglende gåtur eller for få godbidder. Nej, mener amerikaner. Hvad tror du?
Borzoien Nina tog alle på sengen, da hun sprang fra en 22. plads og opnåede titlen som viceverdensmester i lure coursing
Dansk Kennel Klub gør etiske anbefalinger til regler for at styrke ansvarlig hundeavl.
Et af mine største dilemmaer som hundeejer på snart 13. år er at få livet som solo-hundemor til Nemo til at gå op med min passion for at rejse og komme på eventyr. Gennem årene har jeg været heldig både at kunne tage ham med og at have søde og dygtige hundepassere, men efterhånden som Nemo er blevet ældre, mærker jeg også, at han helst vil være hos mig, eller dem han kender bedst, og det gør overvejelserne om at tage af sted endnu større.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Juniorhandler og gymnasieelev Cecilie Krarup er fast blogger for hunden.dk. Her vil hun skrive om sit ungdomsliv med hunde, ringtræning og ambitioner inden for hundeudstillinger. Denne gang fortæller hun om en oplevelse, der kan kræve en pakke cleenex at læse
På Rold Gl. Kro føler både to og firbenede sig hjemme fra første sekund. Her fandt ægteparret Mikael og Jytte et sted, hvor deres pudler Wito og Luca ikke bare måtte være med, men blev mødt med ægte gæstfrihed.