Nordjyske.dk skriver i dag, at en villa på Vilsundvej i Vilsund brændte i nat. I den forbindelse omkom den hund, der befandt sig i huset. Ifølge vagthavende ved Midt- og Vestjyllands Politi opstod branden kort før klokken 1 i forbindelse med affyring af fyrværkeri. En vildfaren raket er ifølge politiet røget ind gennem den åbne hoveddør og startede her ilden. Da Thisted Brandvæsen ankom kort efter klokken 1 var det indvendige af bygningen allerede overtændt, da branden havde fået masser af ilt gennem den åbne hoveddør. Ifølge indsatsleder Rasmus Tollak Evaldsen var den ældre mand, der bor i huset, alene hjemme. Han havde tilsyneladende stået uden for huset og fyret raketter af, da det gik galt. Brandmændene fandt hunden bagerst i huset, død af røgforgiftning. Slukningsarbejdet var først færdigt ud på morgenen. Kilde: Nordjyske.dk
Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Denne uge byder på et spritnyt nummer af HUNDEN – magasinet for alle, der elsker livet med hund!
I denne udgave kan du glæde dig til et bredt udvalg af artikler, der både rører hjertet, skærper nysgerrigheden og giver konkrete tips til hverdagen med din firbenede ven.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 18. november for at være med i december måneds konkurrence.
Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?