Hvalpetiden Den kommende førerhund bor hos en værtsfamilie et års tid. Her bliver den trænet i at kunne være alene hjemme, komme når man kalder, og i at gå pænt i snor. Det er vigtige ting, hvalpen skal kunne. Derudover skal den være sød og imødekommende, rolig og have en normal tilgang til tingene og må ikke være bange for støj eller uforudsete situationer, og den må naturligvis ikke være aggressiv. Træningen Når Dansk Blindesamfund overtager hunden, bliver den testet af en instruktør. Findes den egnet, begynder træningen, der varer i ca. 5 mdr. I denne periode bor den hos instruktøren. Træningen kan begynde, når hunden er mellem 11 måneder og to år. De hunde, der hyppigst bruges, er retrievere og schæferhunde. Udplaceringen Når førerhunden er uddannet, skal den udplaceres hos den blinde. De får et 20-timers kursus sammen med den instruktør, hunden kender. Derefter bor hunden hos den blinde eller stærkt svagtseende. Dansk Blindesamfund har foretaget en meget grundig vurdering af, om den personen er egnet til at have førerhund. Kommunen bevilger en førerhund, og Dansk Blindesamfund søger på Førerhundebrugerens vegne om at få den bevilget. Brugeren skal være mobil, for at han eller hun kan få glæde af hunden. Førerhundens og brugerens arbejde Det er et samarbejde mellem førerhund og bruger. Hunden skal kende en række retningsbestemte kommandoer, lede den synshandikappede ned ad trapper, ind ad døre og uden om forhindringer. Når brugeren går med hunden i bøjle, er den på arbejde og bør ikke forstyrres. Førerhunden kan ikke se forskel på rødt og grønt eller vurdere afstanden til en bil. Antal Der uddannes 30-35 førerhunde om året, og der er konstant ca. 260 personer, der har en førerhund. Der er omkring 25.000 blinde eller stærkt svagsynede i Danmark. Hvert år mister henved 2.400 danskere synet. Kilde: Dansk Blindesamfund /Lotte Nygaard
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
En rejse fuld af passion, fællesskab og overraskelser til WDS i Helsinki d. 8-10. august 2025
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 23. september for at være med i oktober måneds konkurrence.
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
DKK’s Danmarksmesterskab i schweissspor 2025 bød på en af de sværeste udfordringer i mange år. Fire af landets bedste ekvipager stillede til start på mit hold i Gisselfelds skove, hvor en stor bestand af dåvildt skabte ekstra afledninger på sporene. Kun én ekvipage nåede helt til sporslut – blot 1 minut og 15 sekunder før tidsgrænsen udløb – og sikrede sig dermed en velfortjent 1. præmie.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Det bliver en oplevelsesrig weekend, der venter hele familien den 6.–7. september 2025, når alverdens heste og hunde samles på Dyrskuepladsen i Roskilde til Store Hestedag. Programmet byder både på velkendte aktiviteter og spændende nyheder, som sikrer underholdning, læring og inspiration for alle
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet