Førerhunde og deres brugere

17-10-2015 12:35, af Tine Luther
HUNDEN.dk har tidligere bragt nyheder om heltemodige eller afviste førerhunde, og nu vil vi fortælle om dagligdagen med og for en førerhund samt andre generelle oplysninger om førerhunde og deres brugere.
Copyright Ridehesten.com

Hvalpetiden Den kommende førerhund bor hos en værtsfamilie et års tid. Her bliver den trænet i at kunne være alene hjemme, komme når man kalder, og i at gå pænt i snor. Det er vigtige ting, hvalpen skal kunne. Derudover skal den være sød og imødekommende, rolig og have en normal tilgang til tingene og må ikke være bange for støj eller uforudsete situationer, og den må naturligvis ikke være aggressiv. Træningen Når Dansk Blindesamfund overtager hunden, bliver den testet af en instruktør. Findes den egnet, begynder træningen, der varer i ca. 5 mdr. I denne periode bor den hos instruktøren. Træningen kan begynde, når hunden er mellem 11 måneder og to år. De hunde, der hyppigst bruges, er retrievere og schæferhunde. Udplaceringen Når førerhunden er uddannet, skal den udplaceres hos den blinde. De får et 20-timers kursus sammen med den instruktør, hunden kender. Derefter bor hunden hos den blinde eller stærkt svagtseende. Dansk Blindesamfund har foretaget en meget grundig vurdering af, om den personen er egnet til at have førerhund. Kommunen bevilger en førerhund, og Dansk Blindesamfund søger på Førerhundebrugerens vegne om at få den bevilget. Brugeren skal være mobil, for at han eller hun kan få glæde af hunden. Førerhundens og brugerens arbejde Det er et samarbejde mellem førerhund og bruger. Hunden skal kende en række retningsbestemte kommandoer, lede den synshandikappede ned ad trapper, ind ad døre og uden om forhindringer. Når brugeren går med hunden i bøjle, er den på arbejde og bør ikke forstyrres. Førerhunden kan ikke se forskel på rødt og grønt eller vurdere afstanden til en bil. Antal Der uddannes 30-35 førerhunde om året, og der er konstant ca. 260 personer, der har en førerhund. Der er omkring 25.000 blinde eller stærkt svagsynede i Danmark. Hvert år mister henved 2.400 danskere synet. Kilde: Dansk Blindesamfund /Lotte Nygaard

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Opdatering på hundene fra ransagningen i Ribe

Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.

Hunde i kolde biler risikerer frostskader

10-01-2025 07:52, af Cecilie Friis Amstrup

Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.

Galleri Fredericia: Babyer, hvalpe og juniorer

Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.

Fart over feltet i Klosterheden: Danmarksmesterskabet i trækhundesport indtager skoven

I den kommende weekend, den 7. og 8. februar, forvandles Klosterheden Plantage til et mekka for hundesport, når Dansk Trækhundeklub (DTK) slår dørene op til Danmarksmesterskabet 2026.

Sne kan give dårlig mave

21-11-2022 11:22, af Astrid Gerd Holtet

Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker

Lydighed: Vejen til det ultimative makkerskab

I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).

Wiegaarden er klar i Fredericia

I morgen slår MESSE C dørene op til årets første internationale DKK-udstilling. Mediehuset Wiegaarden er på pletten hele weekenden for at fange de bedste øjeblikke og historier.