Er der noget, der kan binde mennesker sammen, så er det kærligheden til hunde. Søndag skrev tidligere statsminister Lars Løkke Rasmussen, at hans hund Beauty var løbet væk efter at være blevet skræmt af noget fyrværkeri.
Det opslag har i den grad fået folk op af stolene og ud i lokalområdet ved Græsted, hvor der hænges plakater med efterlysning af den fine toller op.
I skrivende stund er der 424 medlemmer i en facebookgruppe, hvor eftersøgningen koordineres, og der er i den grad gang i gruppen.
Noget af det smukke ved denne gruppe er, at det er personer af vidt forskellig partifarve, der deltager, og selvom Lars Løkke lige nu er partiløs, så kædes hans person jo stadig til den blå farve.
Det er fantastisk at se, at kærligheden til hunde betyder mere end politisk observans, og det må varme i politikerhjemmet i Græsted, at så mange vil hjælpe med at finde den 11 år gamle hund.
Der er delt kontakter til alt fra hjælpsomme droneførere til schweisshundeførere og lokale butikker, som eventuelt kunne være behjælpelige i eftersøgningen.
Vi krydser fingre for, at Beauty snart findes i god behold.
1-års fødselsdag for udenrigsministerens tollerhvalpe blev fejret med fælles middag, hundekram og højt humør på Danmarks første hundekro.
I et opslag på Facebook fortæller tidligere statsminister Lars Løkke Rasmussen, at hans hund Beauty er død. Hunden blev landskendt, da den i nytåret 2021 løb væk
Endelig!!!!!!! Familiens Løkkes Beauty er fundet i god behold
Endnu en hund meldes nu savnet efter nærkontakt med nytårskrudt. Det er vores tidligere statsminister Lars Løkke Rasmussen, der på Facebook efterlyser sin 11 år gamle toller, Beauty
I den snart overståede uge har den stået på sommercamp i lydighed i Græsted. Her har tre internationale trænere undervist en flok danske lydighedsudøvere på forskellige niveauer
Når Lars Løkke trykker på valgknappen, skal politikerne være klar med nogle gode forslag til dyrevelfærd, da det er et af de punkter, der betyder noget for vælgerne. Det skriver Dyrenes Beskyttelse
Dorthe Madsen og hendes tollere, Diva og Ronja, tager ud og finder folks briller, høreapparater, nøgler og andre vigtige ejendele. Det frivillige arbejde i DcH’s Eftersøgningstjeneste handler både om næser med superkræfter og om glæden ved at hjælpe andre.
Her får du klummen fra det nummer af HUNDEN, der netop er udkommet. Klummeskribent er Andreas Boeskov. Han er forfatter og deler sammen med sin mand Lars Jon hunden Cajsa med Sara Blædel
Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Dansk Kennel Klubs tredobbelte udstilling bød på danske vindere i top og en finale med masser af spænding!
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Publikum og hunde nyder en varm og festlig start på weekendens store udstilling
Denne weekend danner Viborg og den smukke Nordic Lake Festival rammen om en af årets mest stemningsfulde hundeoplevelser, K9 Biathlon for alle. Tre dage med fællesskab, udfordringer, grin, vand og mudder, hvor mennesker og hunde sammen tager udfordringen op på baner med forhindringer for enhver smag.
Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 19. august.
Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?
Der er feststemning i Viborg, hvor K9 Biathlon for alle denne weekend er en del af Nordic Lake Festival. Allerede nu er der fuld knald på, og byen har taget imod os med åbne arme.