For første gang deler CEO & Founder af DogCoach, Linn Radsted ud af sin 20-års erfaring som brandbuilder og marketingsnørd med andre professionelle aktører i hundebranchen.
Det sker til en eksklusiv workshop fredag den 10. maj i Haslev, hvor målsætningen er at samle passionerede ildsjæle fra branchen, lære fra sig og dele ud af de mange nye trends og digitale værktøjer som Linn Rasted bl.a. har brugt til at bygge brands som DogCoach (www.dogcoach.dk), Equilink & Equsana (www.equsana.dk).
– Jeg er ofte blevet spurgt af forskellige aktører i branchen om hjælp og gode råd til særlig den digitale del af markedsføringen. Ligesom jeg med en baggrund med at drive netværk tidligere, også finder det naturligt at connecte og samle ligesindede fra branchen, og dermed styrke vidensdeling, samarbejde og synergier, fortæller initiativtager bag workshoppen Linn Radsted og fortsætter:
– Heldigvis har der allerede været stor interesse for denne første workshop, som bliver 6 effektive timer, hvor vi både skal lære nye værktøjer, brainstorme med AI og hinanden, nørde med vores eget brand og opdage strategier, der vil forbedre både salg og din kommunikation uden at ty til betalt markedsføring. Jeg er træt af hvor stor en sovepude betalt markedsføring er blevet, heldigvis findes der også andre metoder, hvor mindre virksomheder sagtens kan lære at skille sig ud og skabe en klar profil. God branding handler ikke bare om at blive set, det handler i højere grad om værdier, og om at formidle en klar og skarp historie og at fjerne fokus fra pris og i stedet sætte fokus på værdi.
Workshoppen afsluttes med en dejlig middag med tid til både netværk og vidensdeling.
Lyst til at komme med?
Netop nu er der kommet to ledige pladser på den kommende workshop: Succes i Hundebranchen 2024 da en virksomhed måtte melde fra pga. sygdom i familien.
Nysgerrig? - men bekymret for om du passer ind? Don't be.
Klik ind og mød tre søde deltagere, som fortæller hvorfor de har tilmeldt sig og læs mere her om hvordan du kommer med.
Shiba Inu racen er ikke typisk at finde på podierne rundt om på Europa's hundeudstillinger, men den 3.-5. november brillierede hanhunden Ai-We-Sed-So NeverEnding Story alligevel i Dortmund.
På denne smukke første rigtige efterårsdag, er der ekstra travlhed hos det lille danske, hundefirma, DogCoach, som siden 2016 har klædt hundeejer på i specieldesignet hundeluftertøj.
Alle sejl er sat til når Susanne og Rasmus Bøgsted, som står bag Tranekærets Foder & Hundeudstyr, efter mere end 5 år på små 40m2 butik, nu slår dørene op for en ny butik på hele 140m2 i Hjallerup
Det er næppe gået manges snude forbi, at Felix Smith er vild med hunde og at han selv er mangeårig dedikeret hundeejer. Da han for et års tiden siden gik fra fastansat til freelancer, fik han pludselig mere tid. Tid til blandt andet at prioritere friheden og outdoorlivet sammen med sin bedste ven og faste makker, den 2-årige cockerspaniel Robert Redford. Og mulighed for olympisk og med hjertet at vælge sine arbejdsmæssige projekter
Gadehunde eller herreløse hunde er på verdensplan en kæmpe udfordring.
De fleste af os, har sikkert oplevet en sulten hund tigge mad på en restaurant under ferien, og forsøgt at liste lidt mad ned til den. Udfordringen er bare, at det ikke rigtig løse noget i det store billede. For når vi tager jo hjem fra ferie, og hunden er derefter efterladt til sin egen skæbne igen
Hvorfor skal man have en speciel jakke på, når man lufter hund? Det er et af de spørgsmål, der ofte møder DogCoach, når virksomheden viser dens hundelufterjakker
På hunden.dk kan vi nu stolt præsentere denne julekonkurrence med flotte præmier fra Arion, Dogcoach, Tholo, Simbas Foder og Hundekroen
I dag drager et team fra Dogcoach til Sri Lanka, hvor de skal hjælpe Dog Care Clinic e. V. med at hjælpe hunde. Her er en lille bøn fra Linn Radsted
Egeprocessionslarven er en voksende trussel for hunde i Danmark, advarer Agria Dyreforsikrings chefdyrlæge.
Den engelske springer spaniel triumferede på årets første internationale udstilling.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Den forsvarende årets juniorhandler fortsætter sin imponerende stime med endnu en sejr i Store ring.
Hundredevis af hundeentusiaster og deres firbenede venner er samlet i Messe C til årets første store hundebegivenhed.
Efter en tæt konkurrence blandt mange dygtige juniorhandlere kunne Amalie Grønborg sikre sig sejren med sin samojedehund Ellie.
Det kræver mod og vilje at satse alt på en idé og føre den ud i livet. Miriam Søndergaard, ejer af træningscenteret INDOG, er en af de iværksættere, der ikke lader sig stoppe af udfordringer. Hendes seneste projekt, som er produktion af både hundetelte og telte til mennesker, er et vidnesbyrd om hendes dedikation til kvalitet og innovation.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet