EDS: "Det gik vist godt nok"

21-05-2023 10:45

Bjarke Kirkegaard Nielsen

De fleste kender nok Nikolaj under navnet Niko og sammen med hunden Mazer. Nu har de to sammen trådt helt nye veje

Copyright Hunden.dk
Privatfoto
Nyheden fortsætter efter annoncen

Nikolaj og Mazer har gennem flere år været en del af den franske redningstjeneste, men nu er de vendt hjem til Danmark. Lørdag var de i ringen på EDS for bare lige at prøve det. 

For det er ikke som velpudset udstillingshund, vi kender Mazer. Han er i den grad en brugshund, der kaster sig ud i den ene udfordring efter den anden. 

Efter to ture i ringen kunne Nikolaj konstatere:

Nyheden fortsætter efter annoncen

- Det gik vist godt nok. Vi vandt første gang, men blev kun nummer to anden gang. 

Oversat til udstillingssprog, så vandt Mazer brugshundeklassen og blev nummer to i bedste han i racen kun overgået af en champion. Mazer fik både Cert og reserve cacib. Så ja det gik vist godt nok nok. 

Om fremtiden byder på en masse ture i udstillingsringene er nok tvivlsomt. Der er nok større chance for at opleve det kraftfulde makkerpar til opvisninger, hvor de viser hvordan man træner en redningshund og hvad den kan. 

Og tro mig, Mazer kan rigtig meget.  

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout