Bededagsferien er overstået. Vi er gået ind i uge 21, og det betyder, at det nye nummer af HUNDEN kommer ud til alle DKK’s medlemmer i denne uge. Hvad kan man så se frem til at læse i det nye blad? Det får du et svar på her.
Du kan blandt andet læse historien om 91-årige Else Nielsen, der efter et helt liv med hunde, endte på plejehjem og måtte sige farvel til sin sidste hund. Glæden var derfor stor, da hun fik tildelt en besøgshund, og den blev kun større, da det viste sig, at hunde var en newfoundlænder. En race, som har fulgt Else i 40 år.
Universitetshospitalet for Familiedyr ved Københavns Universitet skal kortlægge problemerne med ”jerky”-godbidder. Astrid Gerd Holtet har kigget på godbidderne.
Camille Marie Saugmann Ørbæk, som man også kender fra bloggen her på hunden.dk har skrevet om sine oplevelser på Crufts, hvor hun repræsenterede Danmark i juniorhandling.
Hvordan er reglerne for foto og offentliggørelse af disse egentlig? Vi har kigget på det og giver et overblik i det nye blad. Her er der nok nogle regler, der vil overraske mange.
Der er også blevet plads til et raceportræt i denne måned. Du kan glæde dig til at lære den langhårede collie rigtig godt at kende.
Alt det og meget meget mere, kan du glæde dig til at begrave øjnene i det næste stykke tid.
Og husk, at du altid er velkommen til at kontakte os, hvis du har en ide til eller et ønske om en artikel
Vinterferien er lige om hjørnet, og mange hundeejere planlægger at tage deres firbenede ven med på tur. Her får du de bedste tips til forberedelsen og listen over det vigtigste udstyr til bilen.
Selvom de fleste hundeejere kender til fænomenet, findes der ingen endegyldig forklaring på græsspisning. Forskningen peger på flere mulige teorier, der rækker fra naturlige instinkter til simple præferencer i hverdagen.
Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
Så kan I igen sende billeder fra jeres hverdag med hunden og komme med i Magasinet HUNDEN
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
I denne uge udkommer nyeste udgave af HUNDEN. Efter en måneds pause er der nok af stof at tage fat på
I disse dage udkommer martsnummeret af HUNDEN, som er Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin - læs hvad du blandt andet kan glæde dig til
Her i sommerferien tager vi fat i nogle af de raceportrætter, som tidligere er blevet bragt i Dansk Kennel Klubs medlemsmagasin HUNDEN.
I næste uge kommer Magasinet HUNDEN nummer 4 ud i postkasserne. Her kan du få et lille overblik over, hvad du kan forvente af bladet
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.
Pernille Anna Knudsen og den dansk/svenske gårdhund Peter er blevet hyldet med Idrætens Hæderspris i Ikast Brande Kommune. Efter et år med både DM guld og VM deltagelse har makkerparret cementeret deres plads i den absolutte agilityelite.
Naturstyrelsen Sønderjylland intensiverer nu indsatsen mod løse hunde i naturen for at beskytte vildtet og andre gæster. Kampagnen minder om reglerne i naturbeskyttelsesloven og henviser til landets mange hundeskove som et sikkert alternativ.
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.
Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.
Den 14. februar inviterer K9 Biathlon for alle til et stemningsfuldt Valentinesløb i Bevtoft. Et lille og uformelt træningsløb, hvor fokus er på hygge, fællesskab og glæden ved at være aktiv sammen med sin hund.