I hundehallen på Jagt og Outdoor Messen i Odense er der mange spændende stande. De forskellige jagthunderacer er repræsenteret med deres klubber, og ønsker man en snak med Dansk Kennel Klub kan det også lade sig gøre.
Ved det ene hjørne af hunderingen er DKK's stand og her står de to medarbejdere Signe Hjorth Jensen og Munthe Bium klar til at besvare alle spørgsmål, man måtte have.
Fredag havde flere fundet vej til standen, men Signe og Munthe håber på endnu flere, nu hvor hverdag er blevet til weekend.
– Jeg var her også i 2018, og da var der fuldstændigt proppet med mennesker. Det har der ikke været i dag, men vi håber og regner med, at der kommer flere i weekenden, lyder det fra Signe Hjorth Jensen.
Hermed er opfordringen givet videre. Kom endelig ind i hundehallen, når I besøger Jagt og Outdoor Messen i Odense i denne weekend. Der er rigeligt at opleve.
Tre hvalpe indtog fredag hunderingen, hvor Iben Pytlick fortalte om, hvordan man kan træne de forskellige hunderacer
Christian Hembo fra Magtor fortæller på Jagt og Outdoor Messen om, hvordan man holder jagthunden sund hele livet. Her får du seks af hans gode råd
Britiske Mark Demaine byder på Jagt og Outdoor Messen i Odense på Gundog clinics, hvor han viser, hvordan han træner sine jagthunde
Det er blevet forår og dermed også tid til et dejligt forårsnummer af HUNDEN.
Mens vi andre har nydt solens varme stråler har D.K.H. Prins Joachim og Prinsesse Marie fået ny hund
Der var lagt op til en marathon lure coursing træning med 70 løb, da mynderne afholdt deres første aktivitet på DKK’s nye hundeaktivitetscenter i Ringsted i weekenden
Om en lille en time starter udstillingen i Herning, og når det hele går løs i Store Ring, kan du følge med hjemme fra sofaen
Dansk Kennel Klubs internationale udstilling på Bornholm er i fuld gang. Se flotte stemningsbilleder og video her!
Snart er det tid til årets første hundeudstilling, som finder sted i Fredericia 10-11. februar. DKK melder allerede nu om rigtig mange tilmeldinger. Derfor er det en god ide lige at repetere, hvordan en hundeudstilling foregår
Vi ser det jævnligt - særligt på de sociale medier - at den gennemsnitlige dansker er træt af de mange efterladte hunde-høm-høm'er der skal trædes uden om på gader og stræder. Men problemet er langt fra kun dansk.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
De fleste hunde oplever at have dårlig mave flere gange i løbet af deres liv, men hvad kan man gøre når problemet opstår?
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Efter en række angreb, der har ført til dødsfald og alvorlige skader, kommer de amerikanske XL Bully-hund i Storbritannien under den farlige hundelov inden udgangen af året.
Tisser hunden mere end den plejer, mindre end den plejer, oftere end den plejer - eller er den begyndt at tisse indenfor? Det kan være tegn på, at den er noget galt. Ændret urineringsmønster, er et almindeligt symptom på en lang række forskellige sygdomme hos hunde
Ønsker man at få sin hund med på en rejse, er der stor forskel på reglerne hos de enkelte flyselskaber. Derfor er det vigtigt, at man sætter sig ind i selskabets regler, inden man drager mod lufthavnen. Vi bringer her et overblik
Agria Dyreforsikring har lanceret en ny podcast om livet med vores elskede firbenede venner.