Bornholm: Fra færge til filmen

17-08-2019 11:44, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

At tage på hundeudstilling kan bringe meget med sig. Det kan Berit Vejlgård skrive under på

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Mens de majestætiske grand danois-hunde løber rundt i ringen, står en yngre kvinde, Berit Vejlgård, og fortæller om sin lidt specielle færgeoplevelse på sin vej mod Bornholm.

Her lå hendes grand danois stille og roligt på gulvet, mens færgen vuggende fandt frem til Østersøens perle, da der pludselig kom en kvinde over til Berit og hunden Bella.

– Hun siger, at hun har siddet og ladet sig imponere over, at Bella bare lå der og lod folk træde hen over hende, fortæller Berit Vejlgård og fortsætter:

– Hun fortalte, at de skulle lave en film med hunde, og de havde været lidt i tvivl om, hvorvidt de skulle bruge en stor eller en lille hund. Mens hun havde siddet og kigget på Bella, der lå ved siden af en masse små og gøende hunde, havde hun bestemt sig for, at de skulle bruge en grand danois.

Desværre blev det ikke Bella, der går til filmen i denne omgang. Berit Vejlgård kan nemlig ikke den dag, der optages. Derfor er kvinden sendt videre til grand danois klubben.

Berit Vejlgård har haft grand danois i 15 år og har været forelsket i racen, siden hun var 6 år gammel.

Inden udstillingen på Bornholm var Berit og Bella i Sverige for at få Bella parret. Det gik dog ikke, som det skulle. Flere hanhunde har dog på udstillingen bekræftet, at Bella nu er i fuld løbetid, hvorfor turen hjem også går over Sverige

Læs også

Fra samojeder til showsuits med stil og power

26-06-2025 12:40, af Cecilie Friis Amstrup

Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer  hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.

Se alle billederne fra Vejen

24-06-2025 14:10, af Cecilie Friis Amstrup

Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.

Vejen: Elegant mynde gentog triumfen i Store ring

22-06-2025 19:07, af Cecilie Friis Amstrup

For anden gang denne weekend sikrede den imponerende borzoi Borscana Sing A Song sig en Best in Show-titel ved DKK’s internationale udstilling i Vejen. 

Hundene indtager Bornholm på søndag

29-06-2012 09:56, af Tine Luther
Hvem ved, hvad en xoloitzquintle, en lagotto rogagnolo eller en koikerhondje er for en "fisk"? Dét kan man få opklaret, når Dansk Kennel Klub afholder international hundeudstilling med over 1.000 deltagende hunde fordelt på 168 forskellige racer på søndag på Stadion i Rønne.

KLUMME: Tak for støtten på Bornholm

19-09-2022 09:19, af Olena Skliarova

Her får du klummen fra det seneste nummer af HUNDEN. Klummen er skrevet af Olena Skliarova, der er næstformand i den ukrainske kennelklub, og som var dommer på udstillingen på Bornholm

Billederne fra DKK-udstillingen på Bornholm er online

17-08-2016 16:01, af Tine Luther
Nu kan du se og bestille billeder fra Dansk Kennel Klubs internationale udstilling på Solskinsøen!

Rekordmange hunde deltager i Solskins-udstilling

14-08-2019 12:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Hundeejere og -elskere fra nær og fjern sætter i weekenden den 17. og 18. august hinanden stævne på Rønne Stadion Nord til den hidtil største hundeudstilling på Bornholm. Kom og mød knap 4.000 hunde fordelt på 227 forskellige racer ved Dansk Kennel Klubs internationale dobbeltudstilling

Billeder: Hvordan er rejsen til Bornholm

13-08-2021 12:49, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Mange er netop nu på vej til Bornholm. Hvordan ser jeres rejse ud? 
 

Politi dropper sag om barberblade

13-12-2019 08:28, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Bornholms Politi opgav onsdag at finde gerningsmanden bag barberblade i skinke

Hund er død af at drikke algeholdigt havvand

29-07-2013 09:52, af Tine Luther
En hund er død efter, at den havde drukket havvand fyldt med alger. Det skete ved Bornholm – men algerne spreder sig også i andre dele af landet.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

En euforisk weekend i mudder, motion og hundekærlighed

20-06-2025 06:23, af Julie Valentin Møland

K9Biathlon For Alle forvandlede Ledreborg Slot til Danmarks mest logrende festivalplads.

Se alle billederne fra Vejen

24-06-2025 14:10, af Cecilie Friis Amstrup

Du kan nu finde alle billeder fra udstillingen i Vejen online.

Vejen: Glad engelsk setter skrev historie

21-06-2025 20:39, af Cecilie Friis Amstrup

Den engelske setter Happy tog både dommer og publikum med storm og sikrede sig en historisk sejr som Best in Show ved DKK’s nordiske udstilling i solbeskinnede Vejen.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Må min hund spise jordbær?

16-07-2017 10:07, af Anne Ekenberg

Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?

Vejen: Unge talenter strålede i sommervarmen

21-06-2025 19:44, af Cecilie Friis Amstrup

Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.

Fra samojeder til showsuits med stil og power

26-06-2025 12:40, af Cecilie Friis Amstrup

Gitte Morell har skruet ned for opdræt og udstilling, men op for design og detaljesans. Med tøjmærket, CBK, producerer  hun suits, der kombinerer bling og bevægelse, og som i dag bæres af udstillere i hele verdenen.

Jagttræneruddannelse på hundens præmisser

19-06-2025 06:54, af John Frank Ahm

Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.

Indmønstrede gårdhunde er med til at sikre racens sundhed i fremtiden

18-06-2025 15:31, af Helene Riisgaard Pedersen

Mange hunderacer oplever problemer med indavl og genetiske sygdomme. For nationalracen den dansk/svenske gårdhund er løsningen heldigvis nærliggende. Gennem indmønstring af hunde uden stambog kan racen få tilført ny genetisk variation og dermed sikre en sund og robust fremtid for racen.

Vejen: Blændende borzoi viste vejen frem på første udstillingsdag

20-06-2025 20:04, af Cecilie Friis Amstrup

Fredagen i Vejen bød på solskin, hundeglæde og en energisk borzoi, der løb med dagens Best in Show-titel ved Dansk Kennel Klubs første udstillingsdag.