Tre dage med pels, poter og præcision
Dansk Kennel Klub har igen slået dørene op til den tredobbelte udstilling på Bornholm, hvor mere end 5000 hunde fra 21 forskellige lande fylder Rønne Stadion Nord med liv. I dag er festlighederne i fuld gang med en international CACIB-udstilling for alle racer, mens lørdagen byder på endnu en CACIB-udstilling med titlen som Hammershusvinder 2025 på spil. Søndag afsluttes programmet med en nordisk udstilling, hvor både det eftertragtede nordiske certifikat og titlen som Bornholmsvinder 2025 skal fordeles.
Store ring og shopping i sommervarmen
Selv for de besøgende, der først ankommer senere på dagen, er der masser at opleve. Fra kl. 15 samles dagens bedste hunde i Store ring til gruppefinaler og den spændende kåring af Best in Show. Rundt om finaleringen er der mulighed for at gå på opdagelse blandt stande med alt fra specialudstyr til lækre godbidder og selvfølgelig slå et smut forbi madboderne for en forfriskning i varmen.
En weekend for hele familien
Med gratis adgang for børn under seks år og mulighed for at tage sin egen hund med, er udstillingen et oplagt udflugtsmål for hele familien. Stemningen er varm, både i vejret og blandt publikum, og der er garanti for masser af smil, gode snakke og uforglemmelige møder med hunde i alle størrelser og farver.
Hvor og hvornår:
15.–17. august 2025
Rønne Stadion Nord, Torneværksvej 1, 3700 Rønne
Glæd jer til at læse mere om udstillingen i Dansk Kennel Klubs medlemsblad HUNDEN
Finaledagen på Bornholm kan nu genopleves i billeder
Lørdagen på Bornholm bød på højt humør, masser af solskin og skarpe konkurrencer om både CACIB og titlen som Hammershusvinder 2025.
Fredagen på Bornholm bød på sol, smil og masser af logrende haler, og nu kan du genopleve hele stemningen i billeder.
Westminster Kennel Clubs enorme udstilling er netop slut. Vinderen blev en pudel, men det er en golden, der har stjålet opmærksomheden
På messedelen, Alt til hund, i weekendens arrangement i Frederiksborgcentret var der især to produkter, der pirrede publikums nysgerrighed
Vi har kigget på de racer, der kun har en hund med på udstillingen. Her kan du se, hvilken race du kun kan opleve i dag
TVSyd har den seneste tid sat fokus på New Hope Denmark, og hvordan man her tager portugisiske gadehunde af tvivlsom karakter til Danmark. DKK’s adfærdskonsulent advarer mod at købe hund hos foreningen
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Den 10. august 2025 dannede Gisselfeld Kloster rammen om årets Danmarksmesterskab i schweissspor.
Kun tre ud af 26 ekvipager gennemførte sporprøven – og Happy og jeg var en af dem!
Vi sluttede dagen med en stolt 2.-vinderplacering.
Lørdag d. 30/8 inviterer SfCOEB til Hundematch på Boeslunde Camping i Slagelse – en dag fyldt med sjov, konkurrencer og masser af logrende haler.
Konferencen markerer et samlet og målrettet skridt i arbejdet for at styrke trivsel og velfærd blandt alle landets hunde
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Når Hundevelfærdskonferencen løber af stablen på tirsdag d. 2/9, kan deltagerne se frem til et spændende oplæg fra dyrlæge og adfærdsekspert Iben Meyer og dyrlæge og lektor Helle Friis Proschowsky. Begge har gennem en årrække forsket, undervist og formidlet viden om hundes adfærd og velfærd, og sammen er de to blandt de mest markante stemmer i debatten om, hvordan vi bedst forstår og behandler vores hunde
I dag afholder Dansk Kennel Klub hundevelfærdskonference, hvor centrale aktører fra hundeverdenen er samlet for at sætte fokus på fremtidens hundeliv i Danmark
Når Hundevelfærdskonferencen løber af stablen på tirsdag d. 2/9, kan deltagerne se frem til et oplæg fra Karen Frost Knudsen, en af landets mest erfarne trænere og adfærdsrådgivere. Med mere end 20 års erfaring har hun dedikeret sit arbejdsliv til at hjælpe hunde og deres ejere med at skabe et trygt og velfungerende liv sammen.