Årets Hund: Spændingen udeblev

05-11-2018 09:16, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Der var lagt op til en spændende afslutning på årets hundeudstillinger, da to hunde lå næsten side om side i kampen om at blive Årets Hund 2018. Hurtigt blev den spænding dog afløst af vished

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Skulle det være den lille amerikanske cocker spaniel, Bonus, eller skulle det være den store muskuløse bullmastiff Ali Honey Dynasty, der skulle blive Årets Hund 2018. Det var det store samtaleemne, da de mange racevindere skulle præsenteres i Store Ring søndag eftermiddag.

Men allerede, da gruppe 2 havde været i ringen, var konkurrencen afgjort. Ali Honey Dynasty vandt ikke gruppen og fik derfor ikke mulighed for at samle bis-point til konkurrencen om Årets Hund, og da Bonus lå et point foran inden konkurrencen, var det hele afgjort.

Derfor var det Michael Kristensen, der jublende kunne løbe i ringen, da Årets Hund skulle præsenteres. Han var tydeligt glad, stolt og overrasket.

– Det er jo det, vi arbejder efter at nå. Men vi havde ikke lige planlagt, at vi skulle vinde med Bonus i år, da han var hvalp i årets første udstilling i Fredericia, lød det fra en overvældet Michael Kristensen.

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Juniorhandling
En anden konkurrence, som ikke var afgjort inden Store Ring søndag, var året bedste juniorhandler. Her lå Camille Marie Saugmann Ørbæk et point efter Cecilie Krarup, der ikke kunne deltage i konkurrencen i Herning, da hun er faldet for aldersgrænsen.

Da Camille Marie Saugmann Ørbæk for anden dag i træk gik hele vejen og vandt konkurrencen, endte hun også som årets bedste juniorhandler med Cecilie Krarup på andenpladsen og sidste års vinder Daniel de Silva på tredjepladsen.

– Det er helt vildt fedt, lød det efterfølgende fra en glad årsvinder, mens Cecilie Krarup ikke havde samme begejstring.

– Jeg havde jo godt på fornemmelsen, at hun ville vinde, og det var virkelig svært at sidde som tilskuer og ikke kunne være inde i ringen, lød det fra en skuffet men fattet andenvinder.

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

 

Avl afgjort af tragedie
Årets Avlshund blev porcelainen Flushtimes Hey You Woman ejet af Michael Allerup Nielsen. For ham var det specielt at stå som vinder af konkurrencen med en race, som optrådte på en dansk hundeudstilling for første gang i Fredericia i år.

– Jeg er imponeret over, hvordan dommere og folk har taget imod porcelainen som ny race, fortalte Michael Allerslev Nielsen efterfølgende.

På andenpladsen kom grand danoisen The King And I Prince Arthur ejet af Maibritt Larsen. Her fik tårerne frit løb, da den stolte og flotte grand danois afgik ved døden for to måneder siden.

– Jeg var slet ikke sikker på, jeg ville være kommet i dag, men mine hvalpekøbere mente, jeg ville fortryde, hvis jeg ikke gjorde, og det har de nok ret i. Men det er lidt hårdt at være her lige nu, fortalte Maibritt Larsen.

The King And I Prince Arthur blev syg, mens familien var på ferie i Italien, og da de kom hjem, kunne de se, der ikke var noget at gøre.

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Uffe hin royale
En anden stor hund, som blev hædret, var årets veteran. Ikke overraskende gik den titel til newfoundlænderen Newetta’s Uffe Royal, der har en flot karriere bag sig og som nu også kan kalde sig Årets Veteran 2018.

– Det er noget særligt at vinde Årets Veteran med så stor en hund. De store hunde har jo ikke tradition for at blive så gamle, og så er det fantastisk at have en stor hund på 9½ år, der viser, at det godt kan lade sig gøre, lød det fra ejer Susanne Jensen.

På andenpladsen kom lhaso apsoen, Medoc Incredible Kundo.

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Debutanten
Prisen som Årets Opdrætte gik til Angelic Staff med deres staffordshire bullterriere.

– Det er helt uvirkeligt. Det er første år, vi stiller op, så vi er meget overraskede og glade, fortalte Alissa Justine Weber Bech.

På andenpladsen kom Of Trebons Berger Blanc med deres hvide schweiziske hyrdehunde.

Alt i alt var det en fantastisk weekend i Herning, hvor alt klappede, og det hele sluttede af med en velfortjent hyldest af årets flotteste hunde og bedste handlere.

Vi glæder os allerede nu til næste års udstillinger går i gang til februar i Fredericia

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Læs også

Store oplevelser med små selskabshunde i Nørager

Klubben for Små Selskabshunde inviterer til udstilling denne weekend i Sortebakkehallerne i Nørager. Her kan besøgende møde hele 25 forskellige racer og opleve glæden ved de populære selskabshunde helt tæt på.

Cavalierklubben skød udstillingsåret i gang i Aunslev

20-01-2026 19:00, af Charlotte Heegård Mortensen

Cavalierklubben i Danmark startede 2026 med en festlig udstilling fyldt med champions og fællesskab. Dagen bød på kåring af Årets Hunde 2025 og en rørende veteranparade.

SIDSTE FRIST: Skal du med til Fredericia?

Det er nu eller aldrig, hvis du vil have din hund med i ringen, når Dansk Kennel Klub slår dørene op til den internationale udstilling i Fredericia.

Vi fandt vores blide kæmpe på hundeudstilling

05-11-2017 12:52, af Marie Helene Rigård Rohleder

Et møde med den blide kæmpe live til hundeudstilling for to år siden overbeviste Pia Johansen om, at deres næste hund skulle være en engelsk mastiff, og nu udstiller de Fighter til weekendens hundeudstilling i Herning

Spænding til det sidste

04-11-2018 12:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Der er lagt op til noget af en spændende eftermiddag i Herning søndag, når konkurrencerne om årets hunde skal afgøres

Søndag blev CK dag

03-11-2019 13:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Lørdag var første dag med en yakutskaya laika på en dansk DKK udstilling. Søndag indløste den billetten til Store Ring

For første gang i Danmark

02-11-2019 14:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Zahir er en ung hund af racen yakutskaya laika. Racen er fra Rusland og lørdag i Herning blev den for første gang udstillet i Danmark

 

Skandinavisk opgør i Herning endte med svensk sejr

07-11-2016 12:47, af Kasper Larsson
Finalen i Dansk Kennel Klubs sidste internationale udstilling i år talte to danske, en svensk og en norsk hund

Finsk sejr i Nordisk Mesterskab i Juniorhandling

13-11-2021 13:24, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det blev finske Sanni Pulli, der løb med sejren i Nordisk mesterskab i Juniorhandling foran Irja Sofie Nyheim fra Norge og Maya DeAngelis fra Danmark

La grande finale i Herning

30-10-2014 09:21, af Tine Luther
Birger er en menneskets bedste ven. Han er en helt særlig politihund, der klarer voldtægtsforbrydere og drabsmænd - og han vil blive hædret for sin indsats på Dansk Kennel Klubs internationale udstilling i Messecenter Herning i den kommende weekend. Birger bliver ikke alene. Over 7.800 andre hunde fra hele Europa kommer til bedømmelse hos de internationale dommere ved årets sidste og største hundeudstilling.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Pas på Giardia: Den usynlige mavefjende lurer

Giardia er en af de mest frustrerende parasitter, som en hundeejer kan stifte bekendtskab med i hverdagen. Her får du den komplette guide til symptomer, behandling og den omfattende rengøring, der kræves for at blive smitten kvit.

Guf eller gift: Hvad må hunden spise?

Du står i køkkenet. Du hakker grøntsager, smører en mad, eller taber en snack på gulvet. Hunden sidder allerede klar med det blik, der kan smelte isbjerge. Men må den egentlig få det?

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Læsetid: en session med skolehunden James

24-01-2026 19:00, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James skaber et trygt rum, hvor læsning bliver til en positiv oplevelse helt uden pres. Gennem nussetid og legende ritualer hjælper han eleverne med at finde både roen og læselysten frem i hverdagen.

Hundens fordøjelse: En biologisk genistreg

Lær hvordan din hunds indre maskinrum fungerer fra første bid til færdig afføring og hvorfor sundhed starter i tarmen.

Støt borgerforslag om fyrværkeriforbud for private

Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.

Ransagning i Ribe: 58-årig kvinde sigtet efter fund af over 50 hunde

En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.

Hvorfor spiser hunden græs? Her er nogle bud

Selvom de fleste hundeejere kender til fænomenet, findes der ingen endegyldig forklaring på græsspisning. Forskningen peger på flere mulige teorier, der rækker fra naturlige instinkter til simple præferencer i hverdagen.