Yes–Man

21-06-2014 18:58, af Tine Luther
Puli sejrede ved dagens internationale udstilling arrangeret af Dansk Kennel Klub. Alle fire topplaceringer gik til danske hunde.

YesMan kunne man fristes til at kalde pulien, der til daglig kaldes Esman. Endnu engang har han sejret ved en international udstilling. Det officielle navn er Bubbleton Feel The Spirit, ejeren er Steen Vonge fra Faxe, og opdrætterne er Klaus Andersen og Jesper Ravn. Seks BIS–sejre i 2014 Esman har haft et forrygende udstillingsår. Han har været udstillet 13 gange og har sejret i sin gruppe hver eneste gang – og det er blevet til ikke mindre end seks Best in Show–sejre. Triumferne er hentet i ikke mindre end fem forskellige lande: Danmark (Fredericia + Vejen), Sverige, Norge, Holland og Tyskland. Esman fører pt. konkurrencen om at blive årets hund. Han har indtil nu indkasseret 63 point, mens hunden på andenpladsen, cao de agua portugues Isostar's St Snoopdogg har 31 point. DAGENS ØVRIGE BIS–PLACERINGER: Nr. 2: Flat coated retriever/Starworkers Legend Continues ejet af Helle Nielsen, Fuglebjerg Nr. 3: Bracco italiano/Olympos Il Mio Nuovo Carnevale ejet af Gitte & John Finnich Pedersen, Hørsholm Nr. 4: Grand danois, Gul/Tigret/Blaaholms Joker ejet af Camilla & Tove Staunskjær, Græsted Se flere resultater via linket under billederne til højre. I morgen afholdes endnu en international DKK–udstilling i Vejen – vel mødt!

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green

Nyhedsvagt

Karina Green

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Dansk dominans under solrige hundedage på Bornholm

17-08-2025 20:00, af Karina Green

Dansk Kennel Klubs tredobbelte udstilling bød på danske vindere i top og en finale med masser af spænding!

Alle billeder fra fredagens udstilling på Bornholm er nu online

18-08-2025 18:30, af Karina Green

Fredagen på Bornholm bød på sol, smil og masser af logrende haler, og nu kan du genopleve hele stemningen i billeder. 

Efterlysning: Hvem efterlod fire døvblinde hvalpe på en landevej i Jylland?

12-08-2025 10:46, af Cecilie Sønderstrup

Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.

K9 Biathlon for alle – fuld knald på i Viborg

16-08-2025 19:30, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Der er feststemning i Viborg, hvor K9 Biathlon for alle denne weekend er en del af Nordic Lake Festival. Allerede nu er der fuld knald på, og byen har taget imod os med åbne arme. 

Solskin, smil og logrende haler på Bornholm

15-08-2025 14:00, af Karina Green

Publikum og hunde nyder en varm og festlig start på weekendens store udstilling

 

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Alle billeder fra lørdagens udstilling er nu online

19-08-2025 22:15, af Karina Green

Lørdagen på Bornholm bød på højt humør, masser af solskin og skarpe konkurrencer om både CACIB og titlen som Hammershusvinder 2025.

 

K9 Biathlon for alle – Nordic Lake Festival, Viborg 15.-17. august 2025

14-08-2025 12:33, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Denne weekend danner Viborg og den smukke Nordic Lake Festival rammen om en af årets mest stemningsfulde hundeoplevelser, K9 Biathlon for alle. Tre dage med fællesskab, udfordringer, grin, vand og mudder, hvor mennesker og hunde sammen tager udfordringen op på baner med forhindringer for enhver smag.

Send os dit bedste foto

14-08-2025 07:00, af Cecilie Friis Amstrup

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 19. august.