World Dog Show: Dag 2 WDS og Gundog specialty Show

01-10-2021 08:28, af Cynthia Esperanza Jensen

En blandet dag ved World Dog Show i Brno i Tjekkiet, da World Dog Show åbnede torsdag

Copyright Ridehesten.com
Tjekkiet har mange gode og billige øl, men for nogle er de danske åbenbart at foretrække. Privatfoto

 

Torsdag d. 30 september bød på de første grupper til WDS og special-udstilling for gundogs (i dette tilfælde for hønsehundene). WDS havde grupperne 1, 4 og 6 på programmet og bussen sendte repræsentanter til dem alle. Stemningen i bussen var noget afdæmpet på vejen til WDS, men trætheden var også begyndt at melde sig så småt.

Ombord på bussen havde vi schipperke fra gruppe 1, standard gravhund fra gruppe 4 og polski owczarek podhalanski (POD) fra gruppe 6. Der var forskellige udfordringer for WDS repræsentanterne, som desværre ikke kunne give nogle af dem titler med hjem. Alle var tilfredse med deres indsats på dagen og den bedste fra racen havde også vundet. Dagen blev derfor kort for vores deltagere, men så kunne man da også nyde dagslyset lidt fremfor at være en messehal hele dagen.

[]F2

Lidt bedre gik det for de to ruhåret hønsehunde som var taget til Gundog Specialty Show. Ankomsten var da næsten også royal, da en turistbus slentrede ned ad de små gader til en anden hal 1 times kørsel derfra. Alene på busparkeringen og ud kom to kvinder med deres helt egen chauffør. Vi havde 2 hønsehunde repræsenteret og som de eneste danskere, skabte det også lidt ekstra blikke. Det var en anderledes oplevelse end vi var vant til, da der var rigtig mange hønsehunde tilmeldt og hallen ikke var af den største karakter. Vi kom i hvert fald hinanden ved, så der blev også skaffet nye kontakter på tværs af landegrænserne. Specialudstillingen var blevet kedelig for den stakkels chauffør, så mens kvinderne pludrede med andre kvinder, så tog han et smut på sightseeing i den lille by. Overskuddet var i hvert fald stort og armene var også svære at holde nede, da begge hønsehunde fik deres sidste certifikat og således blev nye Tjekkiske Champions. Så det var hele den royale tur værd og det skulle selvfølgelig også fejres ROYALT.

More to come daily 

Copyright Ridehesten.com
Hønsehundene er Karmdals Nova og Vanghytten's C. Cass. Nova er opdrættet og ejet af Lone Jørgensen og Cass er Cynthias, men opdrættet af Denny Pedersen fra Bornholm. Privatfoto

Læs også

Dansk akita-succes til World Dog Show i Helsinki

07-09-2025 09:00, af Karina Green Damsgaard

En rejse fuld af passion, fællesskab og overraskelser til WDS i Helsinki d. 8-10. august 2025

Verdens smukkeste hunde samles i Helsinki

04-08-2025 11:42, af Cecilie Friis Amstrup

World Dog Show 2025 bliver i denne weekend skudt i gang i Finland, og danske udstillere er selvfølgelig med blandt de mange tusind deltagere. Hos hunden.dk vil vi meget gerne høre jeres historier – måske kommer din oplevelse med i magasinet HUNDEN.

World Dog Show: WDS afslutning

04-10-2021 09:12, af Cynthia Esperanza Jensen

Så kom sidstedagen på WDS for vores kære hundetosser, som de kalder sig selv, og sikke en afslutning, de fik

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Hjerteorm breder sig: Dyrlæge råber vagt i gevær

TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.

Kampen for Islands nationalhund

16-03-2026 19:00, af Jørgen Metzdorff

Den islandske fårehund var i 1950’erne tæt på at forsvinde.
Jørgen Metzdorff fortæller her historien om racen, der overlevede takket være få passionerede mennesker.

Brugernes billeder: Sovestillinger

Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.

Da dødsdommen faldt, svarede hundene igen

Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.

Hvorfor har hunden diarré og opkast?

Opkast og diarré er nogle af de hyppigste grunde til bekymring hos hundeejere, men hvornår er det egentlig alvorligt? Vi gennemgår de mest almindelige årsager, faresignaler, hvordan du bedst hjælper din hund og hvornår du bør søge dyrlæge.

5 nemme idéer til mental aktivering

Mange hundeejere fokuserer primært på den fysiske motion, som lange gåture og løbeture. Selvom dette er vigtigt for hundens sundhed, er mental aktivering mindst lige så afgørende for dens generelle trivsel.

5 tegn på at hunden mangler mental aktivering

Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.

Sidste chance: Skal din golden med til Golden Show Event?

Drømmer du om at se din golden retriever i ringen eller måske endda vinde en officiel titel? Deadline for tilmelding til Golden Show Event i Egtved udløber i morgen ved midnat, så det er nu, du skal slå til for at komme med.

Ulvehundene tog hendes hjerte og blev hendes liv

12-06-2025 08:19, af Cecilie Friis Amstrup

Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse