World Dog Show: Dag 2 WDS og Gundog specialty Show

01-10-2021 08:28, af Cynthia Esperanza Jensen

En blandet dag ved World Dog Show i Brno i Tjekkiet, da World Dog Show åbnede torsdag

Copyright Ridehesten.com
Tjekkiet har mange gode og billige øl, men for nogle er de danske åbenbart at foretrække. Privatfoto

 

Torsdag d. 30 september bød på de første grupper til WDS og special-udstilling for gundogs (i dette tilfælde for hønsehundene). WDS havde grupperne 1, 4 og 6 på programmet og bussen sendte repræsentanter til dem alle. Stemningen i bussen var noget afdæmpet på vejen til WDS, men trætheden var også begyndt at melde sig så småt.

Ombord på bussen havde vi schipperke fra gruppe 1, standard gravhund fra gruppe 4 og polski owczarek podhalanski (POD) fra gruppe 6. Der var forskellige udfordringer for WDS repræsentanterne, som desværre ikke kunne give nogle af dem titler med hjem. Alle var tilfredse med deres indsats på dagen og den bedste fra racen havde også vundet. Dagen blev derfor kort for vores deltagere, men så kunne man da også nyde dagslyset lidt fremfor at være en messehal hele dagen.

[]F2

Lidt bedre gik det for de to ruhåret hønsehunde som var taget til Gundog Specialty Show. Ankomsten var da næsten også royal, da en turistbus slentrede ned ad de små gader til en anden hal 1 times kørsel derfra. Alene på busparkeringen og ud kom to kvinder med deres helt egen chauffør. Vi havde 2 hønsehunde repræsenteret og som de eneste danskere, skabte det også lidt ekstra blikke. Det var en anderledes oplevelse end vi var vant til, da der var rigtig mange hønsehunde tilmeldt og hallen ikke var af den største karakter. Vi kom i hvert fald hinanden ved, så der blev også skaffet nye kontakter på tværs af landegrænserne. Specialudstillingen var blevet kedelig for den stakkels chauffør, så mens kvinderne pludrede med andre kvinder, så tog han et smut på sightseeing i den lille by. Overskuddet var i hvert fald stort og armene var også svære at holde nede, da begge hønsehunde fik deres sidste certifikat og således blev nye Tjekkiske Champions. Så det var hele den royale tur værd og det skulle selvfølgelig også fejres ROYALT.

More to come daily 

Copyright Ridehesten.com
Hønsehundene er Karmdals Nova og Vanghytten's C. Cass. Nova er opdrættet og ejet af Lone Jørgensen og Cass er Cynthias, men opdrættet af Denny Pedersen fra Bornholm. Privatfoto

Læs også

Dansk akita-succes til World Dog Show i Helsinki

07-09-2025 09:00, af Karina Green Damsgaard

En rejse fuld af passion, fællesskab og overraskelser til WDS i Helsinki d. 8-10. august 2025

Verdens smukkeste hunde samles i Helsinki

04-08-2025 11:42, af Cecilie Friis Amstrup

World Dog Show 2025 bliver i denne weekend skudt i gang i Finland, og danske udstillere er selvfølgelig med blandt de mange tusind deltagere. Hos hunden.dk vil vi meget gerne høre jeres historier – måske kommer din oplevelse med i magasinet HUNDEN.

World Dog Show: WDS afslutning

04-10-2021 09:12, af Cynthia Esperanza Jensen

Så kom sidstedagen på WDS for vores kære hundetosser, som de kalder sig selv, og sikke en afslutning, de fik

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Når skolehunden kommer på besøg: En formiddag fyldt med mod, læring og nus

13-12-2025 19:00, af Yasmin Bøllehuus

Skolehunden James tog på eventyr i 3. klasse og skabte en formiddag fyldt med læring, ro og nærvær. Et besøg der viste, hvor meget hunde kan bidrage i børns hverdag.

Weekendens hundeaktiviteter

Uanset om du er på udkig efter den race, der passer bedst til dit liv, eller du leder efter en ny hundesport at prøve, byder weekenden på mange muligheder over hele landet.

Vinderne i december er fundet

11-12-2025 15:00, af redaktionen

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 20. januar 2026 for at være med i næste års konkurrence i februar måned.

Schæferhunden er ikke for alle – men for de rette

17-12-2025 19:00, af Lene Frøkjær Thorsen

En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.

Disse juleklassikere er giftige for din hund

Julen er fyldt med dufte, smag og fristelser. Men flere af de ting, vi forbinder med hygge og tradition, kan være farlige for vores hunde.

Vitus og hundestjernen - 11. December

11-12-2025 09:00, af Anne Egede

Vitus, Pax og Kaj tror, at deres sidste øjeblik er kommet, da de kaster sig ud fra kirketårnet for at undslippe spøgelser og det frygtede monster.

Sikkerhed i mørket

Når dagene er korte, kræver gåturene ekstra omtanke. Med synlighed, gode rutiner og forståelse for hundens sanser kan turene i mørket blive både trygge og behagelige.