Forventning, forberedelse og det sociale netværk
Da færgen lagde fra havn med destination Finland, var det ikke bare Helle Røschke, der stod med sit grej og sine hunde klar — det var drømme, visioner og dedikation, som tog første skridt mod World Dog Show i Helsinki. I selskab med sin shiba Falkor, akita Ninja og med handler Sille Uhrenholt ved sin side, blev turen en oplevelse langt ud over det forventede.
"Vi valgte at tage færgen, fordi hundene skulle have god ro og plads, og det gav os rig mulighed for at falde til ro inden udstillingsdagene," fortæller Helle. Allerede under overfarten blev tonen sat: Møder med andre udstillere, udveksling af erfaringer og et fællesskab omkring hundesport, som snart skulle fylde de næste dage.
Helle nævner, at det at være afsted med et lille hold, men et hold med stor passion, gjorde en stor forskel. Ikke blot med hensyn til logistik og overskud, men også mentalt. Når man kender hinanden, og man har arbejdet sammen over tid, så handler det ikke bare om at stille hunde op, men om at kunne støtte og hjælpe hinanden, både før og under udstillingen.
I ringen: ro, præcision og et magisk øjeblik
I udstillingsringen viste Ninja og Falkor sig fra deres bedste side. Helles akita Ninja gik først med certifikat, blev bedste tæve og til sidst Bedst i Racen. For Helle var det næsten svært at fatte, og hun beskriver øjeblikket som magisk:
”Jeg måtte nærmest hive mig selv i armen, da dommeren rakte BIR-rosetten til Ninja. At se hende og Sille svæve gennem ringen, med hundenes ro og stadig deres udstråling — det var virkelig et minde, jeg aldrig vil glemme.”
Samtidig imponerede shibaen Falkor, som sikrede sig certifikat, blev 3. bedste han og tilføjede titlen Finsk Champion til sine præstationer.
Helle fremhæver især det samarbejde, der var omkring hundene i ringen og ikke kun handlerens håndtering, men også den mentale støtte og det overskud, som hele holdet bidrog med.
Handleren i fokus: Sille Uhrenholt og hundenes trivsel
Et centralt element i Helles beretning handler om samarbejdet med handler Sille Uhrenholt. Ifølge Helle er Sille ikke bare en handler, men en partner i udstillingsoplevelsen, som prioriterer hundenes trivsel højt:
”Sille har en helt særlig tilgang, for hun arbejder altid med løs snor, taler med hundene under ringen og skaber en god stemning, også for de unge hunde. Det gør virkelig en forskel, når hundene kan bevæge sig med ro og overskud.”
Dommeren kommenterede direkte Silles præstation med ordene: “You did a perfect job.” Ifølge Helle var det ikke bare en kompliment, men et bevis på, at Silles måde at arbejde med hundene på var bemærkelsesværdigt.
Uden for ringen: Shiba World Meeting og uventede glæder
Ud over konkurrencerne deltog Helle og hendes team også i Shiba World Meeting, der var et socialt arrangement hvor shiba-ejere fra hele verden mødes, deler erfaringer og nyder hinandens selskab. Traditionelle finske specialiteter, nye venskaber på tværs af lande og udveksling af tips og tricks var nogle af højdepunkterne.
Men det mest overraskende øjeblik kom, da Falkors medejer uventet dukkede op hele vejen fra USA:
”Pludselig blev det ikke bare en udstillingsrejse, men en familietur. Jeg var ærligt talt rørt til tårer. Det betød virkelig meget at se den støtte og begejstring, som kom helt uventet.”
Helle fortæller også, at de hyggede sig uden for ringen: Gåture med andre deltagere, deling af oplevelser og ro til refleksion over det, der allerede var opnået og det, som stadig kunne nås.
Mere end resultater: Det personlige bag det hele
For Helle har turen til Helsinki ikke blot været en jagt på rosetter og placeringer, men en oplevelse, der understreger, hvorfor hun brænder for hundesport:
- Det kræver tålmodighed, forberedelse og en evne til at samarbejde, både med hundene og med de mennesker, der står omkring én.
- En udstillingsoplevelse handler ikke kun om præstation, men i høj grad om den mentale balance: overskud, ro og glæde hos hundene smitter af på handler og fører.
- Når tingene lykkes som her giver det ikke bare et resultat, men en bekræftelse af, at investeringen i tid, træning og relationer er det hele værd.
”Når jeg står med rosetten i hånden, glemmer jeg ikke, hvordan turen har været, fra færgen til de sidste aftentimer i hotellets lounge, hvor vi talte om dagen og planlagde det næste show. Det hele er en del af oplevelsen.”
Hvad fremtiden bringer
Med titlen Finsk Champion på Falkor og en Bedst i Racen på Ninja, er fremtiden for Helle og hendes hunde lys. Hun peger selv på, at det at bygge videre på de gode oplevelser, styrke samarbejdet med handleren og bevare fokus på hundenes trivsel er afgørende.
Helle overvejer desuden at deltage i flere internationale udstillinger i den kommende sæson og ser udstillingsverdenen som en mulighed for ikke bare at konkurrere, men også lære og udvide sit netværk.
Denne reportage bygger videre på Helle Røschkes tidligere historie om ”Drømmen om en akita”, som du kan læse her
World Dog Show 2025 bliver i denne weekend skudt i gang i Finland, og danske udstillere er selvfølgelig med blandt de mange tusind deltagere. Hos hunden.dk vil vi meget gerne høre jeres historier – måske kommer din oplevelse med i magasinet HUNDEN.
Så kom sidstedagen på WDS for vores kære hundetosser, som de kalder sig selv, og sikke en afslutning, de fik
Lørdag stod i specialklubbernes tegn med masser af succes for de danske deltagere
Oplev hundesportens mest glamourøse aften, når Danmarks smukkeste hunde konkurrerer i Brøndby Hallen på lørdag ved Show of Winners.
Det beviste vejrguderne i Vejen lørdag. Efter en drivvåd formiddag og start på eftermiddagen, begyndte solen at titte frem i horisonten.
Tidligere på dagen blev World Dog Show 2018 bjæffet i gang i Amsterdam. Er du dernede, hører vi gerne fra dig
I den kommende weekend den 14.-16. juni kan du med fordel lægge vejen forbi Vejen Idrætscenter og opleve hvordan arealerne bugner af søde, dygtige hunde og deres ejere i anledning af Dansk Kennel Klub’s tredobbelte hundeudstilling. I løbet af de tre dage vil over 6.500 hunde blive bedømt og centeret vil derfor være et sandt mekka for alle hundeelskere med rig mulighed for at få en stor overdosis af pelset kærlighed.
I dag starter hundeudstillingen i Vejen. Men hvad ved du egentlig om udstillingen i den jyske by
Et møde med den blide kæmpe live til hundeudstilling for to år siden overbeviste Pia Johansen om, at deres næste hund skulle være en engelsk mastiff, og nu udstiller de Fighter til weekendens hundeudstilling i Herning
En fantastisk hundeudstilling i Roskilde er overstået. Tilbage står oplevelsen af en veltrimmet udstilling i højt solskin
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Med sommerfugle i maven og forventningens glæde over hvad der venter rundt om hjørnet, for enden af vejen og bag den næste grænse, er vi kørt gennem det nordlige Tyskland mod den polske grænse.
Gå ikke glip af en tempofyldt hundeoplevelse på årets måske mest farverige arrangement: Store Hestedag. Ud over heste i alle afskygninger byder eventet også på en serie spændende hundeaktiviteter – og blandt de mest populære er frisbee-disciplinen!
I dag afholder Dansk Kennel Klub hundevelfærdskonference, hvor centrale aktører fra hundeverdenen er samlet for at sætte fokus på fremtidens hundeliv i Danmark
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Den 10. august 2025 dannede Gisselfeld Kloster rammen om årets Danmarksmesterskab i schweissspor.
Kun tre ud af 26 ekvipager gennemførte sporprøven – og Happy og jeg var en af dem!
Vi sluttede dagen med en stolt 2.-vinderplacering.
Det bliver en oplevelsesrig weekend, der venter hele familien den 6.–7. september 2025, når alverdens heste og hunde samles på Dyrskuepladsen i Roskilde til Store Hestedag. Programmet byder både på velkendte aktiviteter og spændende nyheder, som sikrer underholdning, læring og inspiration for alle
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
En rejse fuld af passion, fællesskab og overraskelser til WDS i Helsinki d. 8-10. august 2025