Vi hylder Mandela (10.09.2010 – 15.04.2021)

29-04-2021 11:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Piuk Chow Possesses Black Passion eller bare Mandela døde for to uger siden. Den smukke sorte chow chow er den mest vindende sorte chow chow i Danmark nogensinde, og derfor fortjener han en hyldest

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Jørgen Bak Rasmussen

 

For cirka et år siden besøgte vi Stine Hjelme og hendes lækre chow chows i Herlufmagle. Årsagen til besøget var, at vi skulle skrive en artikel om Mandela, der året forinden var blevet Årets Veteran hos DKK.

En titel, som tydeligvis betød rigtig meget for Stine Hjelme.

Dengang lagde hun ikke skjul på, at Mandela var hendes hundesoulmate. Og nu skal alt om Mandela desværre skrives i datid. For 15. april døde den fantastiske hund.

Stine og familien fik bare seks uger til at forberede sig på det endelige farvel, da Mandela blev ramt af en aggressiv tumor, som på de seks uger forvandlede hundelivet til et liv, som ikke var Mandela værdigt. Derfor tog familien den sværeste af alle beslutninger. Nemlig at aflive Mandela.

Noget af det sidste Mandela nåede, var at vinde fotokonkurrencen i Magasinet HUNDEN. Eller det vil faktisk sige, at det nåede han aldrig at opleve.

Helt uvidende om hans skæbne skrev vi nemlig og fortalte Stine, at de havde vundet sidste måneds fotokonkurrence, dagen efter Mandela havde forladt denne verden.

– Det er hårdt at miste en (hunde) soulmate og tårerne presser sig ofte på. Nogle ting er svære at få gjort, bl.a. hænger hans sele og snor stadig på knagerækken sammen med de andre hundes snore. Det gør for ondt at pakke den væk. Sådan er der forskellige ting, som er svære.

Fakta
Mandelas mange titler

INTCH NORDCH DKCH SECH NOCH FICH CZCH DEVDHCH NLCH LUCH KLBCH DKVCH NORDV14 16 18 NORDVV 18 19 DEROSG15 KLBV15 18 KBHV15 17 19 DKV15 17 18 DKVV 18 19 DKKV15 16 17 18 19 NLCLW16 BW17 SV17 SVV18 NOV18 NOVV18 PL80JUBVW ATVW19 EUVW19 KBHVV19

ÅRETS VETERAN 2019, ÅRETS HUND #4 2018, BEST IN SHOW 2016 2017 2018, BEST IN SHOW VETERAN 2018 2019, Winners Cup Winner 2016, multi gruppe vinder, ÅRETS CHOW CHOW 2015 2016 2017 2018, Årets Chow Chow han 2014,  Årets Chow Chow han #2 2013, Klubvinder 2015 & 2018, Klubvinder han 2016

Champion titler: International, Nordisk, Dansk, Svensk, Norsk, Finsk, Tjekkisk, Tysk, Hollandsk, Luxembourgsk & Klubchampion, Dansk Veteran

Vinder titler: Nordisk vinder 2014 & 2016 & 2019, Rostocksieger 2015, Klubvinder 2015 & 2018, Københavnsvinder 2015 & 2017 & 2019, Dansk Vinder 2015 2017 2018, DKK Racevinder 2015 - 2018, Hollandsk Klubvinder 2016, Benelux Vinder 2017, Svensk Vinder 2017, Svensk Veteran Vinder 2018, Dansk Veteran Vinder 2018 & 2019, Nordisk Veteran Vinder 2018 & 2019, Norsk Veteran Vinder 2018, Norsk Vinder 2018, Østrigsk Veteran Vinder 2019, Europa Veteran Vinder 2019, Københavns Veteran Vinder 2019

Det er svært at indse/vænne sig til tanken om, at jeg aldrig mere skal se hans skønne ansigt, nusse ham eller sammen tage et smut i skoven. Fremover er det bare som minder i hjertet (og heldigvis også digitalt på foto og video), fortæller Stine Hjelme til hunden.dk.

Mandela var Stines første chow chow, og han vil naturligvis aldrig forlade hendes hjerte.

– Jeg vil nok altid huske Mandela for den rejse, han tog mig med på. Ikke i min vildeste fantasi havde drømt om at opleve nogle af alle de ekstraordinære og fantastiske ting vi har oplevet og opnået sammen. Tænk at vi endte med at skrive historie sammen, Mandela er den mest vindende sorte Chow Chow i dansk historie.

Jeg er også meget stolt over, at vi sammen har været med til at skabe positiv fokus omkring racen samt at sætte racen på ”kortet”. Vi har vist, at Chow Chow’en godt kan være med i toppen.

På det lidt mere personlige plan vil jeg huske ham som min (hunde) soulmate. Vi havde en helt speciel forbindelse og et fantastisk samarbejde. Det gjaldt både i udstillingsringen men også i ’familielivet’. Der var aldrig tvivl om, at han var min helt specielle bamse, lyder det fra Stine Hjelme.

Herunder kan du se nogle af alle de billeder, vi har taget af Piuk Chow Possesses Black Passion, Mandela, gennem tiden. Lad det være vores lille hyldest til en fantastisk hund.

Læs også

BIS for andet år i træk

17-06-2018 08:49, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Stine Hjelme fra Herlufmagle kunne lørdag aften fejre, at hun for andet år vandt Best In Show i Vejen

Danske hunde på podiet i Slovakiet

07-03-2024 10:46, af Anne Cecilie Sohl

Under Nitra Dog Show i Slovakiet blev det danske flag vist frem, da to danskopdrættede juniorhunde snuppede podieplaceringer i Store Ring alle tre dage. 

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Beskyttelse af hundens poter i sne og frost

Vinteren kan være hård for hundens poter. Kulde, fugt, is og særligt vejsalt giver udfordringer, der kræver ekstra opmærksomhed. Med den rette pleje kan du hjælpe hunden sikkert gennem årets koldeste måneder.

Ransagning i Ribe: 58-årig kvinde sigtet efter fund af over 50 hunde

En 58 årig kvinde fra Ribe er sigtet for overtrædelse af dyreværnsloven. Politiet fandt over 50 voksne hunde under meget ringe forhold, hvilket har ført til flere aflivninger og en omfattende efterforskning.

Hvorfor slikker min hund mig? Her er 5 mulige årsager

Det er en af de mest almindelige former for hunde-interaktion, men hvorfor gør de det egentlig? Svaret er sjældent simpelt, for et slik kan betyde alt fra "jeg elsker dig" til "jeg er stresset" eller "du smager af salt".

Kærlighed i pels: et liv med hunde, passion og fællesskab

08-01-2026 19:00, af Mille Marie

For Mille Marie er hundene ikke bare et supplement, men selve livet. Her fortæller hun om hverdagen med sine alsidige racer, der både mestrer rollen som udstillingsstjerner, sportspartnere og kærlige besøgshunde. En fortælling om, at hundeverdenen er for alle, og at en hund er meget mere end dens udseende.

Støt borgerforslag om fyrværkeriforbud for private

Alt for mange hunde lider af voldsom angst hver eneste nytårsaften på grund af fyrværkeri. For at ændre dette er det afgørende at samle opbakningen, og at dele budskabet.

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

Brugernes store snegalleri

Foto|

Sneen er væk i store dele af landet, men de gode minder lever videre hos de mange brugere på hunden.dk. Vi har samlet halvtreds fantastiske billeder, der viser, hvordan vinteren forener os alle i ren og skær hundeglæde.

Sne kan give dårlig mave

21-11-2022 11:22, af Astrid Gerd Holtet

Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker