BIS for andet år i træk

17-06-2018 08:49, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Stine Hjelme fra Herlufmagle kunne lørdag aften fejre, at hun for andet år vandt Best In Show i Vejen

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Bjarke Kirkegaard Nielsen

Da alle grupper var afgjort i Store Ring lørdag eftermiddag, trådte ti stolte hunde ind i Store Ring til det prestigefyldte Best In Show. 

Efter kyndige overvejelser af dommer Eva Borg blev feltet skåret ned til fire, som skulle fordele podiepladserne imellem sig. Borg havde valgt en greyhound, en bracco italiano, en bullmastiff og en chow chow.

Fjerdepladsen gik til bracco italiano, tredjepladsen til bullmastiffen, og efter de to sidste hunde havde løbet deres æresrunde i ringen, udpegede Eva Borg chow chow'en som vinder og altså greyhounden som nummer 2. 

Valget af den snart 8-årige chow chow, Piuk Chow Possesses Black Passion med kaldenavnet Mandela, var ikke bare et fortjent men også et pudsigt valg, da samme hund vandt BIS i Vejen sidste år. 

- Jeg er blevet ret glad for Vejen, lød det efterfølgende fra ejer Stine Hjelme, der til daglig bor i Herlufmagle, men som oprindeligt stammer fra Egtved, som ligger  cirka 26 kilometer fra Vejen.

Så en lille hjemmebanefordel kan man måske tale om for vejenvinderen, der slog fast, at det altid er fedt at vinde BIS.

- Det er stort. Nu har vi prøvet det et par gange, men det er altid med gåsehud og tårer i øjnene når man vinder, fortæller hun og præciserer, at tårerne naturligvis er glædestårer. 

Stine Hjelme stiller også op i udstillingen søndag, og vi følger naturligvis med i, om det skal lykkes hende og Mandela at tage endnu en BIS i Vejen.

Herunder kan du se et lille galleri af billeder fra Store Ring

Læs også

BIR, BIS og bjældeklang: Da Bulldog-Klubben holdt julefest

18-12-2025 16:30, af Pia Jeanette Andreasen

Bulldog-Klubben markerede afslutningen på udstillingsåret med en forrygende julefest den 6./7. december, hvor mange mødtes til julehygge, godter og smukke hunde.

Det kimer nu - til juleudstilling i Tollerklubben

10-12-2025 12:00, af Lars Møller

Tollerklubben rundede udstillingsåret af med en festlig og flot juleudstilling i Vemmelevhallen.
Nye ansigter, stærke resultater og historiske præstationer prægede årets sidste show.

DRK gør klar til juleudstilling i Køge i morgen

28-11-2025 12:00, af Karina Green Damsgaard

Dansk Retriever Klub er klar til at åbne dørene til årets juleudstilling i Køge Hallerne lørdag den 29. november. Dagen byder på championparade, internationalt dommerpanel og masser af flotte retrievere i ringen

Billeder fra Vejen er online

25-08-2023 11:42, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Du kan nu se alle vores billeder fra udstillingen i Vejen

Skal din hvalp med i ”Vejen til din nye hvalp” 2013?

15-08-2012 14:43, af Simone Strandet Sørensen
Ligger du inde med sjove, søde eller anderledes hvalpefotos, som du gerne vil dele med andre, så er det nu, du skal melde dig på banen.

Søndagens udstilling udskudt

20-06-2021 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så længe det lyner er der ikke nogen udstilling

Den første sejr

10-02-2019 18:30, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

BIS i Fredericia blev Dorte Jensens engelske springer spaniel, Siegers Never Walk Alone

Se billeder og web-tv fra DKK's internationale udstilling i Vejen

19-09-2012 08:08, af Tine Luther
Så er alle billederne + web-tv fra BIS søndag online!

Sådan Roskilde

15-05-2022 17:27, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Svensker tog weekendens sidste BIS i Roskilde. En fantastisk udstilling fik en fantastisk slutning

Messi brillerede i Vejen

11-06-2016 20:59, af Kasper Larsson
Dagens internationale udstilling arrangeret af Dansk Kennel Klub sluttede med dansk sejr. Den engelske springer spaniel Sieger's Money Talks blev Best in Show.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Vi Finder Hund: Sådan sikrer du din hund i nytåret, og hvad du gør, hvis uheldet sker

27-12-2025 19:00, af Rolf Flor, på vegne af Vi Finder Hund

Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.

Juleaften med fire poter: En hyldest til hundens jul

Juleaften fungerer hunden ofte som det rolige anker midt i festlighedernes forventningsfulde larm og travle forberedelser. Når julefreden endelig sænker sig, minder hunden os om værdien af det mest enkle nærvær og den ubetingede kærlighed.

Må min hund få and?

10-11-2021 15:02, af Astrid Gerd Holtet

Nystegt mortensand kan få mundvandet til at løbe på de fleste hunde, men pas på med at lade hunden få del af anden - skroget kan nemlig være farligt for hunde

 

Grå muler og visdom: Hvorfor seniorhunde er noget helt særligt

Når hunden træder ind i sine gyldne år, ændrer båndet mellem hund og ejer sig til noget dybere og mere støt. Der findes en helt særlig skønhed i seniorhundens ro, som minder os om at sætte farten ned og nyde nuet.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Hund i sengen: For eller imod?

Når frosten bider udenfor, søger mange hunde mod de varmeste steder i huset, herunder ejerens seng. Men er det en god idé for hygiejnen og nattesøvnen, eller bør sengen forblive en hundefri zone?

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

Blog: De vigtige pauser

25-12-2025 12:00, af Yasmin Bøllehuus

I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.

Den meditative gåtur

I en travl hverdag fungerer gåturen med hunden som et nødvendigt pusterum for det moderne menneske. Når vi følger hundens tempo og sanser, lærer vi at give slip på bekymringerne og finde ind til en indre ro.