Den blide kæmpe i form af den engelske mastiff Fighter på 14 måneder løber opmærksomt rundt i ringen under formiddagens racebedømmelser af engelsk mastiff.
Men historien om Fighter begynder også i messecenter Herning. Til hundeudstillingen i 2015 var Pia og hendes mand blot på besøg. Derhjemme havde de en rottweiler, men de havde længe ønsket en endnu en firbenet ven til familien. Derfor havde de undersøgt forskellige racer, og kaster opmærksomheden på racen engelsk mastiff, som på trods af sin store størrelse bedst betegnes som en blid kæmpe.
Derfor drog Pia mod DKK's udstilling i Herning for at se racen live. De faldt hurtigt i snak med folk fra kennel Kadija, som avler engelsk mastiff, der glædeligt fortalte om racen.
- Vi fik en rigtig god velkomst til i Herning, og besøget på udstillingen bekræftede os bare i, at racevalget passede godt til os. Vi blev ekstra begejstret for racen, efter vi havde mødt hundene live, og oplevet deres dejlige temperament, fortæller Pia Johansen, ejer af den engelske mastiff Fighter.
Ideen om Fighter kom til virkelighed på hundeudstillingen i Herning i 2015, og nu står de her igen. Denne gang er det Ulla Mccallan, som udstiller Fighter til dagens racebedømmelser i juniorklassen, hvor den store hanhund får karakteren excellent og bliver nummer 1 i klassen.
- Vi er rigtig glade for alt den hjælp, som vi har fået fra Ulla. Fighter er en pragtfuld hund, som bare elsker alle dyr og mennesker. Det er rigtig godt, at man kan bruge hundeudstillinger til at udbrede kendskabet til de forskellige racer, afslutter Pia Johansen inden hun giver sin glade kæmpehund et stort kram.
Foråret har meldt sin ankomst, solen begynder så småt at varme, og scenen er sat, så kom og vær med til årets første store udendørs hundeudstilling, som strækker sig over hele tre dage. Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend på Roskilde Dyrskueplads den 9.-11. maj 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.
Når European Dog Show åbner i morgen i Tjekkiet, bliver det med tusindvis af håbefulde deltagere og hunde fra hele kontinentet. Danske udstillere er naturligvis også med, og hunden.dk vil meget gerne høre jeres historier fra Brno.
Egtved danner rammen om en specialudstilling med 168 golden retrievere, erfarne dommere og masser af mulighed for at lære mere om den populære race. Publikum er velkomne til at kigge forbi og opleve de smukke hunde på nært hold.
Resultatet af DKK's bestyrelsesvalg 2021 er offentliggjort. Her kan du se, hvem der kom ind
Nogle vil måske kalde det forbudsbornholm, men der er rigtig gode grunde til denne udstillings lidt skrappere regler
Søndag overrakte Lise Nørgaard sit legat, der uddeles til en person, som i særlig grad har bidraget til at værne om naturen og/eller at fremme kulturen. Med legatet følger 20.000 kroner, som Lise Lotte Christensen giver videre til STH – Servicehunde til handicappede
I dag og i morgen rammer HUNDEN postkasserne hos de mange DKK medlemmer. Her er, hvad du kan glæde dig til at læse om
Nordisk Mesterskab i juniorhandling er godt i gang i Store Ring. Her kan du se deltagerne
Så er billederne fra udstillingen i Herning på nettet
Den engelske springer spaniel Sainz er både en elsket familiehund og showstjerne, og ved årets første DKK udstilling i Fredericia løb han med den eftertragtede titel som Best in Show.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Fredag begyndte med høj sol over Roskilde Dyrskueplads, men da skyerne trak ind og vinden tog til, var det cairn terrieren Danny, der lyste op i Store ring. Med sine mange titler og et uimodståeligt showgen blev han kåret som Best in Show på første dag af Dansk Kennel Klubs nordiske udstilling.
Ved DKK’s internationale udstilling i Roskilde sikrede Simone Riisgaard Kristiansen sig sejren i juniorhandlingfinalen med en præstation, der imponerede dommeren med sin ro, selvsikkerhed og sikre håndtering.
Med Hjem-Is kan hunde få deres helt egen is leveret direkte til døren. For opdrætter Brigitte Malou Christensen er hundeisen blevet et fast indslag ved både fødselsdage og hverdagsforkælelse, og ismanden Victor er blevet en kær gæst med logrende velkomst.
Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Foråret har meldt sin ankomst, solen begynder så småt at varme, og scenen er sat, så kom og vær med til årets første store udendørs hundeudstilling, som strækker sig over hele tre dage. Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend på Roskilde Dyrskueplads den 9.-11. maj 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse