Vandrer op til 25 km for at få hunden vaccineret

24-04-2011 11:20, af Tine Luther
Rabies er et alvorligt problem i Afrika. Tusindvis af afrikanere dør hvert år af sygdommen. Derfor er hjælpen ude fra vigtig – og meget velkommen.

I Afrika lider omkring 25.000 mennesker hvert år en særdeles pinefuld død af rabies. De fleste af dem er børn. Årsagen hertil er, at børnene har ganske tæt kontakt med hundene, og at børnene grundet deres størrelse ofte bides i hoved- og nakkeregionen, som er særlig risikofyldte områder i forhold til bid. Det er muligt at behandle mod rabies straks efter smitte, men ofte er der ikke ressourcer til det. Det giver naturligvis også mere mening at vaccinere hundene imod sygdommen for dermed at nedsætte antallet af smittende bid. Støtteprojekt Støtteprojektet ”Afya Serengeti” (swahili for ”Sundhed til Serengeti) er søsat for at forebygge og kontrollere rabiesudbrud på Serengetisletten i Tanzania, hvor hunde holdes som vagthunde, jagtkammerater som kæledyr. Hvert år organiserer projektteamet vaccinationskampagner, og Intervet/Schering-Plough Animal Health Danmark donerer vaccinerne. Omkring Serengeti Nationalpark er der lavet en vaccinationszone med vaccinationsklinikker, hvortil hundeejerne kommer vandrende med deres hunde for at få dem vaccineret og registreret. Efterfølgende udstyres hundene med et plasthalsbånd som tegn på, at de er vaccineret mod rabies. Det virker I projektets andet år er antallet af mennesker med behov for lægehjælp efter bid af rabiessyge hunde faldet med hele 82%. Vaccination af hundene har også medført fremgang i bestanden af den truede afrikanske vildhund, som er en stor attraktion for turister. Man støtter Afya Serengeti ved at bruge Nobivac-vacciner; hver dosis udløser tilskud til projekter. Du kan læse mere om Afya Serengeti via linket til højre på denne side (under billederne). Kilde: Intervet/Schering-Plough Animal Health Danmark

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

BIR, BIS og bjældeklang: Da Bulldog-Klubben holdt julefest

18-12-2025 16:30, af Pia Jeanette Andreasen

Bulldog-Klubben markerede afslutningen på udstillingsåret med en forrygende julefest den 6./7. december, hvor mange mødtes til julehygge, godter og smukke hunde.

Hundefotografering: Det handler om din placering

22-12-2025 19:00, af Tina Alicia Nielsen
Foto|

Mange tror, at et godt kamera og masser af lækker teknik automatisk giver gode billeder og flotte vinkler af hunden. I virkeligheden handler det ofte om noget langt mere simpelt, og en del billigere.

Må min hund få and?

10-11-2021 15:02, af Astrid Gerd Holtet

Nystegt mortensand kan få mundvandet til at løbe på de fleste hunde, men pas på med at lade hunden få del af anden - skroget kan nemlig være farligt for hunde

 

Schæferhunden er ikke for alle – men for de rette

17-12-2025 19:00, af Lene Frøkjær Thorsen

En af verdens mest alsidige hunderacer har stadig masser at tilbyde i en moderne hverdag. Schæferhunden er kendt verden over som politihund, redningshund og vagthund, men det er kun én side af historien.

Grå muler og visdom: Hvorfor seniorhunde er noget helt særligt

Når hunden træder ind i sine gyldne år, ændrer båndet mellem hund og ejer sig til noget dybere og mere støt. Der findes en helt særlig skønhed i seniorhundens ro, som minder os om at sætte farten ned og nyde nuet.

Nye serie: Hundefotografering for alle

Foto|

Smartphonen er i dag hundeejerens vigtigste værktøj til at forevige hverdagens mest autentiske og nærværende øjeblikke. Her får du overblikket over mobilens styrker, dens tekniske begrænsninger og hvad du skal kigge efter ved en opgradering.

De små tegn på kærlighed uden ord

Hunde kommunikerer deres følelser gennem et komplekst kropssprog, som ofte er mere ærligt end menneskers ord. Når vi lærer at tyde de små tegn på hengivenhed, styrker vi det fundamentale bånd af tryghed og kærlighed.

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller