I Afrika lider omkring 25.000 mennesker hvert år en særdeles pinefuld død af rabies. De fleste af dem er børn. Årsagen hertil er, at børnene har ganske tæt kontakt med hundene, og at børnene grundet deres størrelse ofte bides i hoved- og nakkeregionen, som er særlig risikofyldte områder i forhold til bid. Det er muligt at behandle mod rabies straks efter smitte, men ofte er der ikke ressourcer til det. Det giver naturligvis også mere mening at vaccinere hundene imod sygdommen for dermed at nedsætte antallet af smittende bid. Støtteprojekt Støtteprojektet ”Afya Serengeti” (swahili for ”Sundhed til Serengeti) er søsat for at forebygge og kontrollere rabiesudbrud på Serengetisletten i Tanzania, hvor hunde holdes som vagthunde, jagtkammerater som kæledyr. Hvert år organiserer projektteamet vaccinationskampagner, og Intervet/Schering-Plough Animal Health Danmark donerer vaccinerne. Omkring Serengeti Nationalpark er der lavet en vaccinationszone med vaccinationsklinikker, hvortil hundeejerne kommer vandrende med deres hunde for at få dem vaccineret og registreret. Efterfølgende udstyres hundene med et plasthalsbånd som tegn på, at de er vaccineret mod rabies. Det virker I projektets andet år er antallet af mennesker med behov for lægehjælp efter bid af rabiessyge hunde faldet med hele 82%. Vaccination af hundene har også medført fremgang i bestanden af den truede afrikanske vildhund, som er en stor attraktion for turister. Man støtter Afya Serengeti ved at bruge Nobivac-vacciner; hver dosis udløser tilskud til projekter. Du kan læse mere om Afya Serengeti via linket til højre på denne side (under billederne). Kilde: Intervet/Schering-Plough Animal Health Danmark
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.
Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.
Foråret pibler snart frem, og de første blomster bringer farve til haven. Men bag det smukke ydre gemmer der sig en fare for din hund. Vi har samlet en guide til nogle af de planter du skal holde øje med i den kommende tid.
Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.
Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet