I Afrika lider omkring 25.000 mennesker hvert år en særdeles pinefuld død af rabies. De fleste af dem er børn. Årsagen hertil er, at børnene har ganske tæt kontakt med hundene, og at børnene grundet deres størrelse ofte bides i hoved- og nakkeregionen, som er særlig risikofyldte områder i forhold til bid. Det er muligt at behandle mod rabies straks efter smitte, men ofte er der ikke ressourcer til det. Det giver naturligvis også mere mening at vaccinere hundene imod sygdommen for dermed at nedsætte antallet af smittende bid. Støtteprojekt Støtteprojektet ”Afya Serengeti” (swahili for ”Sundhed til Serengeti) er søsat for at forebygge og kontrollere rabiesudbrud på Serengetisletten i Tanzania, hvor hunde holdes som vagthunde, jagtkammerater som kæledyr. Hvert år organiserer projektteamet vaccinationskampagner, og Intervet/Schering-Plough Animal Health Danmark donerer vaccinerne. Omkring Serengeti Nationalpark er der lavet en vaccinationszone med vaccinationsklinikker, hvortil hundeejerne kommer vandrende med deres hunde for at få dem vaccineret og registreret. Efterfølgende udstyres hundene med et plasthalsbånd som tegn på, at de er vaccineret mod rabies. Det virker I projektets andet år er antallet af mennesker med behov for lægehjælp efter bid af rabiessyge hunde faldet med hele 82%. Vaccination af hundene har også medført fremgang i bestanden af den truede afrikanske vildhund, som er en stor attraktion for turister. Man støtter Afya Serengeti ved at bruge Nobivac-vacciner; hver dosis udløser tilskud til projekter. Du kan læse mere om Afya Serengeti via linket til højre på denne side (under billederne). Kilde: Intervet/Schering-Plough Animal Health Danmark
Lørdag den 21. marts 2026 markerede en særlig milepæl, da en Bichon Havanais for første gang stillede op i lydighedsklasse 3. Det var Small Opals That’s Amore (Tesla) som deltog ved Border Collie og DKK kreds 6’s lydighedsprøve i Viborg, afholdt i International Elite Center.
Det siges, at hunden er menneskets bedste ven. Men hvis vi skal være helt ærlige, ligner forholdet ofte mere en komedie, hvor den ene part har pels, og den anden part har adgang til Dankortet.
Foråret kalder på nye eventyr i det danske landskab sammen med din hund. Vi har fundet fem gode destinationer, placeret i hver landsdel, så I kan få en uforglemmelig weekendtur ud i det blå.
TV Midtvest rapporterer om flere tilfælde af hjerteorm i det jyske. Læs mere om, hvordan smitten spredes, og hvordan du med en lille indsats kan være med til at forebygge sygdommen i dit lokalområde.
Foråret bringer grønne blade, men for nogen hunde følger der desværre også en generende kløe med. Mens vi mennesker ofte nyser og får løbende næser, reagerer hundens krop typisk gennem huden, når pollentallene stiger i vejret.
Mød den hollandske spidshund med det ikoniske "brille-look" og et hjerte af guld. Nanna Eriksen fra Kennel Livive’s tegner her et kærligt portræt af Keeshonden, en overset raceperle, der er den ultimative skygge og trofaste følgesvend for sin ejer.
Der findes næsten ikke noget mere beroligende end synet af en hund, der sover trygt og tungt. Vi har samlet 11 af de mest charmerende og sjove sovetryner, som vores læsere har delt med os, så du kan nyde de mange herlige sovestillinger.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Vinderne er nu fundet, og vi ønsker stort tillykke til de dygtige fotografer.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. april for at være med i april/maj måneds konkurrence.
I det nye nummer af HUNDEN sætter vi spot på agility – en tempofyldt hundesport, hvor samarbejde, glæde og udvikling går hånd i hånd.
Her får du en lille teaser til temaet. Bladet udkom onsdag og torsdag i denne uge.
Kender du Hundekroen på Rold Gl. Kro? De er kendte for deres store kærlighed til firbenede gæster, og nu planlægger de at tage fællesskabet til et nyt niveau med en dedikeret Hundehøjskole i uge 25.