To år med hjælp til dyr

28-08-2013 12:18, af Tine Luther
Dyrenes Vagtcentral/1812 har rundet sine første to år. I to år har Dyrenes Vagtcentral sikret hurtig og effektiv hjælp til dyr, der er kommet i nød. Vagtcentralen har modtaget mere end 120.000 opkald. Selvom mange kender nummeret, skal endnu flere skal vide, at der er ét nummer, når dyr er i nød. Derfor er Dyrenes Vagtcentral lige nu aktuel i et OBS-spot. Læs mere og se spottet via link i denne nyhed.
Copyright Ridehesten.com
Masser af dyr har fået hjælp via Dyrenes Vagtcentral. (Screendump fra OBS-spottet)

Ring 1812, hvis du har brug for hjælp til et dyr i nød. Dyrenes Vagtcentral er døgnbemandet alle ugens dage, og hjælpen til ejerløse dyr betales af Dyrenes Beskyttelse Du kan bl.a. ringe 1812, hvis du: • Ser en hund i en parkeret bil på en varm sommerdag • Har mistanke om, at din nabo har fået flere dyr, end vedkommende kan tage sig af • Vil anmelde vanrøgt af et eller flere dyr • Finder et kuld pindsvineunger, hvis mor er blevet kørt over • Finder dyr, der er blevet efterladt på en rasteplads eller på et dørtrin • Påkører et rådyr, som overlever påkørslenSer en flok får på en mark, der ikke har adgang til vand • … og i alle andre situationer, hvor dyr er i nød Hvis du er i tvivl om hvorvidt et dyr er i nød, er du selvfølgelig også meget velkommen til at ringe til vagtcentralen. Medarbejderne er uddannede i dyrevelfærd og førstehjælp til dyr, og sidder klar til at hjælpe dig med at vurdere enhver situation, hvor dyr måske er i nød. Ejerdyr Hvis et ejerdyr er kommet til skade, har ejeren selv ansvar at bringe sit dyr til dyrlægen og betale de udgifter der er forbundet med det. Dyrenes Vagtcentral hjælper naturligvis dyret selvom ejeren ikke er til stede, regningen for udgifterne vil efterfølgende blive sendt til ejeren. Dyrenes Vagtcentral kan også hjælpe med at bringe ejerdyr til dyrlægen i akutsituationer, udgifterne for transporten vil efterfølgende skulle dækkes af ejeren selv. Læs mere og se OBS–spottet via linket under billedet til højre. Kilde: Dyrenes Beskyttelse

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Da dødsdommen faldt, svarede hundene igen

Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.

5 tegn på at hunden mangler mental aktivering

Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

På udsendelse for redaktionen: En dag på Crufts

08-03-2026 19:00, af Karina Green

Der findes hundeudstillinger – og så findes der Crufts. Som udsendt for redaktionen på HUNDEN.dk havde jeg i år fornøjelsen af at opleve verdens største hundeshow på nært hold, og det er svært ikke at blive imponeret.

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Dobermann VM i Ansager: Oplev verdenseliten

Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse