Den kun 21 måneder gamle kerry blue terrier Shyloch Qosmos opdrættet og ejet af Helge Kvivesen, Norge, satte flere end 2600 hunde til vægs ved dagens udstilling. Grundet sin unge alder har Qosmos ikke været udstillet mange gange, men de foreløbige resultater er imponerende. Han blev nummer to i gruppe 3 i Vejen i går, og det er faktisk første gang i år, han har deltaget i en udstilling uden at vinde sin gruppe. Qosmos blev udstillet begge dage ved DKK’s udstilling i Roskilde i maj, og han blev Best in Show 3 om søndagen. Derforuden har han været udstillet et par gange i Norge – på den store terrier–special blev han Best in Show, og ved en national udstilling BIS 2. Shyloch Qosmos’ onkel Shyloch Obama har også vundet BIS i Danmark – det skete i Roskilde den 4. maj 2013. Helge Kvivesen har opdrættet i 25 år. I dag opdrætter han blot et enkelt kuld om året. Han er også dommer, og meget af hans tid går med at rejse rundt og dømme hunde. DAGENS ØVRIGE BIS-PLACEREDE: 2: Puli, Bubbleton Feel The Spirit ejet af Steen Vonge, Faxe 3: Samojedhund, Cabaka's Pretty Good Deal ejet af Gitte Morell & Kim Jensen, Malling 4: Bullmastiff, Librrani's High Performance Alonso ejet af Imran Durrani, Mette Libstrup Sørensen DK samt Viivi Alaluusua & Satu Timlin, Finland SE FLERE RESULTATER VIA LINKET UNDER BILLEDERNE TIL HØJRE
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Gammel Dansk Hønsehund, Broholmer, Dansk Spids, Sort Spids og Dansk/Svensk Gårdhund i flot fællesskab
For første gang kortlægges danske hundeejeres brug af bure. Resultaterne viser, at brugen af bure er udbredt dog med stor variation. Dette giver anledning til overvejelser om hundenes velfærd samt behovet for regulering via lovgivning
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Preben Hansen har været medlem af Dansk Kennel Klub i 57 år og ser tilbage på et langt hundeliv med airedale terriers, udstillinger og stærke fællesskaber.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Udenrigsminister og Moderaternes partileder, Lars Løkke Rasmussen, skød kommunalvalgskampen i gang på fire poter. Sammen med sine hunde Friða og Bellamink inviterede han til hundeevent i Bernstorffsparken, hvor både to- og firbenede borgere fik en snak om alt fra hundeparker til kommunalpolitik, og hvor hundene endda selv fik lov at “stemme”
Det er snart halloween og derfor er det også absolut højsæson for græskar. Men hvordan er det nu med hunde og græskar?
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.