Stadig intet nyt om Villads og Wilma

10-08-2020 16:03

Bjarke Kirkegaard Nielsen

Husker du Villads og Wilma de to weimaranere, der forsvandt i slutningen af maj? Vi har kort været i kontakt med deres ejer

Copyright Hunden.dk
Privatfoto
Nyheden fortsætter efter annoncen

 

Man plejer at sige, at intet nyt er godt nyt, men når det handler om to hunde, der er forsvundet, og som man savner afsindigt, så er intet nyt næsten det værste.

Sådan må det være for Charlotte Tornvig Nielsen, der siden slutningen af maj har været uden sine to weimaranere Villads og Wilma.

Vi har tidligere skrevet om de to hunde, hvis forsvinden er omgivet af mystik, da der ikke er nogen, der har set hundene. Derfor har Charlotte Tornvig Nielsen hurtigt tænkt, at hundene kan være stjålet.

Nyheden fortsætter efter annoncen

Vi har i dag været i kontakt med Charlotte, som dog ikke kan fortælle noget nyt. De to hunde er som sunket i jorden.

– Intet nyt. Efter vi var i Ekstra Bladet er der heller ikke kommer det mindste. Det er så hårdt, for nogen må vide noget, fortæller hun og fortsætter:

– Men vi giver ikke op. Vi bliver ved med at lede.

Derfor opfordrer vi igen alle, der er stødt på to hunde som Villads og Wilma om at kontakte Charlotte. Det er ikke rimeligt, at hun skal gå i uvished om sine kære hundes skæbne.

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Har du en nyhed eller god historie?

Kontakt Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout