560. Det er antallet af gange, en hund er blevet påkørt i perioden 01.01.09-01.08.11, viser tal fra Falck. Hvor mange af uheldene, der kunne have været undgået, hvis hundene og/eller hundelufterne havde været mere synlige, er dog sværere at gøre op i tal, vurderer vildt- og dyrekonsulent i Falck, Allan Bruun Rasmussen. ”Selvom det ofte er de mange omstrejfende hunde, som er skyld i uheldene, er det efter min mening oplagt, at alle hunde bliver oplyst i vinterhalvåret, så bilisterne har en fair chance. Jeg anbefaler, at hun¬den bærer reflekshalsbånd, mens hundelufteren bærer refleksvest, så forbipasserende kan se, at der er tale om både en hund og et menneske. Desuden synes jeg bedre om reflekshalsbånd og refleksveste end lygter, da de gør det nemmere at identificere, hvad der kommer imod én,” udtaler Allan Bruun Rasmussen. ”Det er virkelig vigtigt med synlighed i trafikken, når man lufter sin hund, så risikoen for påkørsel mindskes,” udtaler Betina Nygaard Bæk, som er uddannet veterinærsygeplejerske, hundeadfærdsrådgiver og passioneret hundeejer. Hun fortsætter: ”I den mørke tid er en hundelygte min første prioritet. Dels fordi det er de færreste hunde, der bryder sig om at blive iklædt en refleksvest, og dels fordi lygten har den fordel, at den modsat refleks¬vesten ikke behøver at få kastet lys på sig for at blive set. I øvrigt er en lygte nemmere at opbevare og vedligeholde, men det er selvfølgelig en smagssag, om man er mest til det ene eller det andet. Det essen¬tielle er, at hunden er synlig!” Gode trafik–råd: • Brug kort line i trafikken, især om aftenen • Sørg for, at hunden har reflekser i halsbåndet • Gå i venstre side, med hunden væk fra trafikken • Sæt en kraftig lygte i halsbåndet, eller på dig selv • Brug refleksvest, hvis du går tur i mørke områder • Stå stille i vejsiden, hvis du er i tvivl, om du er synlig nok Kilde: Orbiloc
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle mennesker lever længe. Andre lever stort. Enid Bak Rasmussen gjorde begge dele – og hun gjorde det med en energi og vilje, som de fleste kun kan drømme om, selv når de halvtreds år yngre forsøger at følge med. Hun sov stille ind efter kort tids sygdom, 102 år gammel, men stille har hendes liv aldrig været. Det har været fyldt med poter, hove, pels, fart, handlekraft og kærlighed, og hun efterlader et tomrum, der vil mærkes langt ud over Mariager Fjord
Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.
I det næste nummer af HUNDEN giver Sanne Ammitzbøll sine bedste råd til hverdagen med den unge jagthund, så du får både en velfungerende familiehund og en dygtig jagtmakker.
Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.
Min bedste ven døde lige foran mig. På det, der skulle have været de sidste fem minutter af en ellers dejlig gåtur med logrende hale og hundeleg, faldt hun pludselig om på stranden.
Stendød.
Se billederne fra de placerede veteraner, samt opdrætsklasser i storering i Fredericia her.
I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).