Fredag til søndag vil pladsen bugne af søde, dygtige hunde og deres ejere i anledning af Dansk Kennel Klubs tredobbelte hundeudstilling. I løbet af de tre dage vil over 8.700 hunde fra både ind- og udland blive bedømt, og Roskilde Dyrskueplads vil derfor være et sandt mekka for alle hundeelskere, hvor du er garanteret en overdosis af logrende og pelset kærlighed med våde snuder.
Fredagen indledes festlighederne med en nordisk udstilling, hvor der dystes om titlen "Vikingevinder". Lørdag fortsætter programmet med en international CACIB-udstilling, hvor den prestigefyldte titel "Roskildevinder" er på højkant. Søndag kulminerer weekenden med endnu en international udstilling, der samtidig giver mulighed for kvalifikation til verdens største hundeshow, Crufts i England. Alle FCI-grupper er repræsenteret hver dag, og publikum kan se frem til et overflødighedshorn af racer – fra de mindste chihuahuaer til de mest majestætiske grand danois.
Kom og vis din hund for alle racer – med og uden stambog
Uanset om du er garvet udstiller eller bare elsker hunde, er der masser at glæde sig til. Hver dag mellem kl. 11 og 14 har du nemlig mulighed for at tage din hund med og få en uofficiel vurdering – helt uden forhåndstilmelding. Det er en oplagt chance for at snuse til udstillingsverdenen og få kyndig vejledning i, hvordan du bedst præsenterer din hund i en udstillingslignende situation. Resultatet registreres ikke officielt hos Dansk Kennel Klub, men du får en god snak med dommeren, nyttige tips – og en flot roset med hjem som minde. Det eneste krav er, at din hund er over 12 uger gammel, og at du medbringer gyldige vaccinationspapirer.
Lydighed i fokus: Samspillet mellem hund og fører sættes på prøve
Det er ikke kun hundens ydre skønhed, der hyldes i den kommende weekend. Hundens og ikke mindst førerens evner sættes også på en prøve. Både lørdag og søndag kan du opleve dygtige hunde konkurrere i imponerende internationale lydighedsprøver, hvor fokus netop er på samarbejdet mellem hund og fører. Champion- og eliteklasserne starter klokken 9, mens LP1, LP2 og LP3 går i gang fra klokken 10. Der forventes stor tilslutning med henholdsvis 36 og 39 deltagere i LP-klasserne og 16 og 17 i Champion og Elite. Publikum, der ønsker at følge lydighedskonkurrencerne tæt, anbefales at benytte indgang 1 for nem adgang til banerne.
Dét for børn og barnlige sjæle
For de yngste besøgende på udstillingen venter masser af sjov og kreativ udfoldelse i Dansk Kennel Klubs Hund & Familie-stand, som ligger i standområdet. Her kan børnene dykke ned i en verden af kreativitet, hvor de kan tegne, lave perleplader, skabe deres egen kæphest, samt perlehalskæder og -armbånd. Når kæphesten er færdig, er der mulighed for at tage den med på en lille ridetur rundt på området.
Imens kan forældrene få en god snak om livet med hund og måske finde inspiration til den rette hunderace. Det er helt gratis at deltage, og forældre er selvfølgelig velkomne til at hjælpe med de kreative projekter.
Store ring, shopping og gode tilbud
Hvis man først har mulighed for at komme lidt senere på dagen, så er der bestemt også stadig mulighed for at se en masse flotte hunde. De hunde, dommerne har udvalgt som de flotteste tidligere på dagen, dyster nemlig i gruppefinalerne i Store ring fra kl. 15. Og til sidst kåres vinderhunden i ”Best in Show”.
Udstillingen byder igen på ”Fællesstanden”, hvor små enkeltmandsvirksomheder får mulighed for at fremvise deres produkter og tjenester. Derudover er der selvfølgelig også alle de stande fra en række velkendte brands omkring Store ring. Her kan besøgende finde gode tilbud fra vores trofaste standlejere som Royal Canin, Agria, KynoRehab, Pit Stop for Pets, Essential Food, GroomUs, Klausen Import, BR Roset og mange flere. Det er den perfekte mulighed for at købe alt, hvad et hundeelskerhjerte kan begære – og lidt til.
Der findes selvfølgelig også madboder, hvor man kan få stillet sulten og slukket tørsten.
Dørene åbner allerede klokken 7.45 hver morgen, så kom og oplev en weekend fyldt med hundeglæde, konkurrencer og spændende aktiviteter i det farverige og smukke forår. Dansk Kennel Klub glæder sig til endnu en gang at byde alle gæster velkommen, når Roskilde Dyrskueplads igen i år danner rammen om en smuk og stemningsfuld begivenhed, hvor fællesskabet omkring hunde er i centrum.
Udstillingens adresse: Roskilde Dyrskueplads, Darupvej, 4000 Roskilde.
(Bemærk, at udstillingen foregår udendørs)
Tid: Fredag-søndag, 9.-11. maj 2025
Indgang: Kl. 07.45
Racebedømmelser: Kl. 09.00
Finalekonkurrencerne: kl. 15.00 i finaleringen (Store ring).
Adgangspriser:
Voksne fra 13 år: kr. 65,- pr. dag.
Børn: 6-12 år: kr. 15,- pr. dag.
Børn under 6 år: Gratis
Familie billet (2 voksne + 3 børn): kr. 130,- pr. dag.
Entré for gæstehund (+ 3. mdr.): kr. 40,- pr. dag
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show
Denne uge byder på et spritnyt nummer af HUNDEN – magasinet for alle, der elsker livet med hund!
I denne udgave kan du glæde dig til et bredt udvalg af artikler, der både rører hjertet, skærper nysgerrigheden og giver konkrete tips til hverdagen med din firbenede ven.
Er du til Winter Wonder Show i MCH Messecenter Herning allerede fra i morgen, fredag d. 7/11? Så kig forbi studiet fra Mediehuset Wiegaarden i Hal E, hvor du kan få taget flotte billeder af din firbenede ven
At kalde 12 graders varme for arktisk klima er måske lige at stramme den. Men forestil dig du er en mynde og stammer fra varmere himmelstrøg, så var det nok en passende metafor for vejret, da Myndeklubben afholdt deres oktober udstilling på et stadion i Århus - udendørs
Hanhunde vinder oftere på udstillinger end tæver, viser ny australsk forskning
Lørdagen blev en varm, solrig og dejlig dag i Roskilde. Her kan du se lidt billeder fra dagen
Ny bekendtgørelse, der sætter mindstekrav for hundeopdræt i Danmark og skal sikre bedre dyrevelfærd og sundhed for både nuværende og kommende generationer af hunde, er sendt i høring i Folketinget
På udstillingen i Fredericia mødte vi Bult, der er et nyt firma i Danmark med foder og snack til din hund
Dansk Kennel Klub har offentliggjort væsentlige ændringer i reglementet for hundeudstillinger, herunder nye kategorier, justerede certifikatregler og tiltag for hundevelfærd. Ændringerne træder i kraft den 1. januar 2025.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Del 2 af Karen Frost Knudsens populære serie er landet i november nummeret af HUNDEN
Kulde påvirker hunde forskelligt, og mange af de første tegn kan være svære at opdage. Når du kender signalerne, kan du give hunden tryghed og sikre, at vinterens gåture bliver en god oplevelse
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Mød den dansk/svenske gårdhund i det nye nummer af HUNDEN
Weekendens hundekalender byder på et bredt udvalg af aktiviteter over hele landet fra specialklubudstillinger og skuer til rally, lydighed og hyrdehundeprøver for alle, der vil ud og opleve hundelivet tæt på