Skolehund

27-09-2012 15:27, af Tine Luther
En norsk skole har som den første i landet ansat en ”skolehund”.
Copyright Ridehesten.com
Modelfoto: Shutterstock

Nogle skoler har bamser som maskotter, men det rækker ikke for ungdomsskolen Haugjordet i Ski Kommune, Norge. Skolen har nemlig efter en prøveperiode valgt at ansætte den 3-årige rottweilertæve Saga. – En skolehund er en god idé, for er fin at være sammen med, når man er lidt nede. Man bliver i godt humør af at være sammen med Saga, mener Martin Englund, 14 år, medlem af elevrådet. – Ja, andre skoler bør også få sig en skolehund, siger Ane Gjerstad, 14. Mange argumenter for skolehund Eleverne mener, at der er mange argumenter for at anskaffe en skolehund: Det bedste er, at den bare er der som en ven. Sage er en maskot for alle – aller ved hvem hun er. Nogle er bange for hunde, men Saga er en god til at lære eleverne, at hunde kan være et godt bekendtskab. Og en hund dømmer dig ikke. Det er lettere at snakke med en hund end et menneske – det er faktisk lidt som at skrive et brev. Hjælper når det er svært Sagas ejer, Mona Herjuaune, er konsulent på ungdomsskkolen og uddannet hundeinstruktør og dyreassistend terapeut. Hun har haft Saga med sig på skolen gennem de sidste år, og det har altså fungeret så godt, at skolen nu har indvilliget i at ansætte hunden permanent. Et eksempel på Sagas påvirkning er en elev, der ikke formåede gå ind og deltage i et prøveprojekt. Når eleven havde det svært, fik vedkommende log at gå tur med Saga, og så gik det bedre. Saga er mentaltestet, specialtrænet til at omgås mennesker og under uddannelse som redningshund. Sagas funktioner Grundet allergi hos nogle af eleverne kan Saga ikke deltage i klasseundervisning. Hun får dog lov at være med i sløjdlokalet, eftersom der er så meget støv i forvejen. I frikvarterer og udetimer kommer hunden derimod til sin ret – men altid med Mona Herjuaune i nærheden. Eleverne leger med Saga, laver tricks med hende og går tur med hende. Desuden skal nogle af dem gå spor med hende i løbet af efteråret. Om Sagas funktion siger skolens inspektør Katti Anker Teisberg, at det ikke er hensigten, hun skal bruges i specialundervisning, men skal være på skolen som alles ven. Bonussen ved skolehunden er, at den har en positv miljøskabende effekt. På sigt tænker man at bruge Saga som brobygge rmellem elever, der ikke går så godt i spænd, for på den måde at forebygge mobning. Kilde: dagsavisen.no

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green

Nyhedsvagt

Karina Green

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Efterlysning: Hvem efterlod fire døvblinde hvalpe på en landevej i Jylland?

12-08-2025 10:46, af Cecilie Sønderstrup

Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Dansk makkerpar dansede sig til verdenstoppen

11-08-2025 12:00, af Cecilie Friis Amstrup

Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Tropisk orm fundet i dansk hund for første gang

09-08-2025 06:48, af Cecilie Friis Amstrup

En parasitisk orm fra Sydeuropa er for første gang blevet opdaget i huden på en dansk hund. Ormen trives i varme og fugtige omgivelser og kan nu være ved at etablere sig i Danmark.

Maveproblemer: 62% af hundeejerne kan spare dyrlægebesøget

10-08-2025 06:57, af Cecilie Friis Amstrup

I juni var mave-tarmlidelser den mest almindelige årsag til, at hundeejere kontaktede dyrlægen hos Agria. Men 62 % af disse hundeejere undgik dyre klinikbesøg og den dertilhørende stress for både hund at ejer, fordi de kunne nøjes med at søge dyrlægerådgivning i hjemmet via en digital dyrlægetjeneste.

Må min hund spise blommer og mirabeller?

18-08-2017 16:33, af Anne Ekenberg

Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?

Send os dit bedste foto

14-08-2025 07:00, af Cecilie Friis Amstrup

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 19. august.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Forskning: Forholdet mellem hunde og mennesker under lup

08-08-2025 12:58, af Cecilie Friis Amstrup

Vi siger ofte, at hunden er vores bedste ven, men er vi hundens bedste ven? Lever vi overhovedet op til den titel? Og hvordan kan vi optimere relationen mellem hunde og mennesker? Det er blot et par af de spørgsmål, forskergruppen "Mit liv med hund" igennem flere år har undersøgt.