Show of Winners er blevet en flot tradition I starten af året, men i 2021, hvor showet holder 40-års jubilæum, er eventet udskudt til 30. oktober, og det er der flere grunde til.
– I 2021 har Show of Winners 40 års jubilæum, og det er et stort ønske, at det skal fejres med ‘pomp og pragt’ - uden restriktioner som afstandskrav og mundbind. Den højst usikre Covid-19 situation vil efter min bedste overbevisning ikke være overstået indenfor det næste halve års tid, så en udsættelse af Show of Winners er uundgåelig, lyder det fra arrangør Ulf Fjelsted Jørgensen og fortsætter:
– Den sørgelige situation med aflysning af et stort antal udstillinger, især DKK’s internationale shows og årets Verdenshundeudstilling i Madrid, har samtidig begrænset antallet af kvalificerede hunde til Show of Winners, hvilket også vil være en klar ulempe. Det er derfor besluttet at udsætte arrangementet til lørdag den 30. oktober 2021, og ændre kvalifikationskravene, så de gælder for hele 2020, samt for 2021 frem til 20. september 2021 ( dagen efter DKK’s udstilling i Ballerup ).
Der vil følge flere informationer i løbet af foråret.
Den smukke og elegante samojedehund Bullet imponerede dommerne og publikum og sikrede sig sejren i en af årets mest prestigefyldte konkurrencer.
Den talentfulde juniorhandler Simone Riisgaard Kristiansen imponerede dommerne og sikrede sig sejren i juniorhandling-finalen ved Dansk Kennel Klubs prestigefyldte Show of Winners.
Oplev hundesportens mest glamourøse aften, når Danmarks smukkeste hunde konkurrerer i Brøndby Hallen på lørdag ved Show of Winners.
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser.
Rygterne siger, at kulden snart rammer Danmark igen. Hvordan er det nu lige med at lufte hund i kulde
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker
Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.
På Rold Gl. Kro, også kendt som "Hundekroen", blev årsskiftet fejret med manér, og her var de firbenede familiemedlemmer hjerteligt velkomne. Over 30 hunde og deres familier deltog i en aften fyldt med fællesskab, der bød på alt fra agility til tre-retters menu og levende musik.
Vores rejse som hundeejere er formet af de hunde, vi har delt vores liv med gennem årene. Hver enkelt hund har lært os noget unikt og har været med til at gøre os til de mennesker og hundeejere, vi er i dag.
I morgen den 3. januar løber K9 Biathlon for alle for første gang under ny konstellation. Et lille og intimt nytårsløb i Bevtoft, hvor der er tid, ro og plads til både hunde og mennesker.