Sheltie ny imagehund på TV2

12-02-2011 05:05, af Tine Luther
Den shetlandske sheepdog Lucca (med kennelnavnet Tiakaro’s Angel Down Under) førte sig så godt frem ved en casting, at han de næste par år kan ses om imagehund på TV2 Charlie
Copyright Ridehesten.com
Februarudgaven af Sheltiebladet fortæller historien om Lucca, der er en af TV2 Charlies nye imagehunde

TV2 Charlie viser imellem programmer og reklamer hunde i forskellige situationer. Da kanalen efterlyste nye imagehunde, greb Lena Steffensen chancen og indsendte et billede af sin shetland sheepdog med kaldenavnet Lucca. Lena Steffensen fortæller i Sheltiebladet, at hun fik tilbagemelding om, at Lucca var blandt de 15-20 hunde af ca. 8 forskellige racer, som skulle prøveoptages. Nogle af hundene var utrygge under optagelserne, men Lucca var hverken bange for studiet, de mange mennesker eller det fremmede udstyr. Han var både dygtig og meget tålmodig og udførte i løbet af et par timer en række forskellige opgaver foran kameraet. Han skulle bl.a. sidde i en stol, ligge og stå samt springe op på og over en kasse. Blandt de mere avancerede opgaver var f.eks. at sidde med en godbid på næsen, være gemt under et tæppe og holde et flag. Et par uger senere blev Lena Steffensen kontaktet af TV2 Charlie, der kunne meddele den stolte hundeejer, at Lucca var smuttet gennem nåleøjet og er en af de 10 hunde, der nu kan nydes på kanalen. Vi opfordrer hermed til at blive hængende imellem programmerne og lade kaffebrygningen vente! Kilde: Sheltiebladet

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Juleaften med fire poter: En hyldest til hundens jul

Juleaften fungerer hunden ofte som det rolige anker midt i festlighedernes forventningsfulde larm og travle forberedelser. Når julefreden endelig sænker sig, minder hunden os om værdien af det mest enkle nærvær og den ubetingede kærlighed.

Må min hund få and?

10-11-2021 15:02, af Astrid Gerd Holtet

Nystegt mortensand kan få mundvandet til at løbe på de fleste hunde, men pas på med at lade hunden få del af anden - skroget kan nemlig være farligt for hunde

 

Hundefotografering: Det handler om din placering

22-12-2025 19:00, af Tina Alicia Nielsen
Foto|

Mange tror, at et godt kamera og masser af lækker teknik automatisk giver gode billeder og flotte vinkler af hunden. I virkeligheden handler det ofte om noget langt mere simpelt, og en del billigere.

Grå muler og visdom: Hvorfor seniorhunde er noget helt særligt

Når hunden træder ind i sine gyldne år, ændrer båndet mellem hund og ejer sig til noget dybere og mere støt. Der findes en helt særlig skønhed i seniorhundens ro, som minder os om at sætte farten ned og nyde nuet.

De små tegn på kærlighed uden ord

Hunde kommunikerer deres følelser gennem et komplekst kropssprog, som ofte er mere ærligt end menneskers ord. Når vi lærer at tyde de små tegn på hengivenhed, styrker vi det fundamentale bånd af tryghed og kærlighed.

Vi Finder Hund: Sådan sikrer du din hund i nytåret, og hvad du gør, hvis uheldet sker

27-12-2025 19:00, af Rolf Flor, på vegne af Vi Finder Hund

Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Blog: De vigtige pauser

25-12-2025 12:00, af Yasmin Bøllehuus

I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet