Sheltie ny imagehund på TV2

12-02-2011 05:05, af Tine Luther
Den shetlandske sheepdog Lucca (med kennelnavnet Tiakaro’s Angel Down Under) førte sig så godt frem ved en casting, at han de næste par år kan ses om imagehund på TV2 Charlie
Copyright Ridehesten.com
Februarudgaven af Sheltiebladet fortæller historien om Lucca, der er en af TV2 Charlies nye imagehunde

TV2 Charlie viser imellem programmer og reklamer hunde i forskellige situationer. Da kanalen efterlyste nye imagehunde, greb Lena Steffensen chancen og indsendte et billede af sin shetland sheepdog med kaldenavnet Lucca. Lena Steffensen fortæller i Sheltiebladet, at hun fik tilbagemelding om, at Lucca var blandt de 15-20 hunde af ca. 8 forskellige racer, som skulle prøveoptages. Nogle af hundene var utrygge under optagelserne, men Lucca var hverken bange for studiet, de mange mennesker eller det fremmede udstyr. Han var både dygtig og meget tålmodig og udførte i løbet af et par timer en række forskellige opgaver foran kameraet. Han skulle bl.a. sidde i en stol, ligge og stå samt springe op på og over en kasse. Blandt de mere avancerede opgaver var f.eks. at sidde med en godbid på næsen, være gemt under et tæppe og holde et flag. Et par uger senere blev Lena Steffensen kontaktet af TV2 Charlie, der kunne meddele den stolte hundeejer, at Lucca var smuttet gennem nåleøjet og er en af de 10 hunde, der nu kan nydes på kanalen. Vi opfordrer hermed til at blive hængende imellem programmerne og lade kaffebrygningen vente! Kilde: Sheltiebladet

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Opdatering på hundene fra ransagningen i Ribe

Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Hunde i kolde biler risikerer frostskader

10-01-2025 07:52, af Cecilie Friis Amstrup

Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.

Pernille og Peter vinder hæderspris

Pernille Anna Knudsen og den dansk/svenske gårdhund Peter er blevet hyldet med Idrætens Hæderspris i Ikast Brande Kommune. Efter et år med både DM guld og VM deltagelse har makkerparret cementeret deres plads i den absolutte agilityelite.

Guide: Kom godt i gang med udstilling

Overvejer du at prøve kræfter med hundeudstilling? Her får du den ultimative guide til at gå fra nysgerrig tilskuer i Fredericia til din allerførste tur i ringen.

Naturstyrelsen Sønderjylland skærper kontrollen med løse hunde

Naturstyrelsen Sønderjylland intensiverer nu indsatsen mod løse hunde i naturen for at beskytte vildtet og andre gæster. Kampagnen minder om reglerne i naturbeskyttelsesloven og henviser til landets mange hundeskove som et sikkert alternativ.

Pas på hundene i frostvejret

03-01-2025 09:52, af Cecilie Friis Amstrup

2025 er startet koldt og hvidt, og det betyder, at vi skal være ekstra opmærksomme på, hvordan kulden påvirker vores hunde og tilpasse gåturen, så de ikke fryser. 

K9 Biathlon for alle inviterer til Valentinesløb

Den 14. februar inviterer K9 Biathlon for alle til et stemningsfuldt Valentinesløb i Bevtoft. Et lille og uformelt træningsløb, hvor fokus er på hygge, fællesskab og glæden ved at være aktiv sammen med sin hund.