TV2 Charlie viser imellem programmer og reklamer hunde i forskellige situationer. Da kanalen efterlyste nye imagehunde, greb Lena Steffensen chancen og indsendte et billede af sin shetland sheepdog med kaldenavnet Lucca. Lena Steffensen fortæller i Sheltiebladet, at hun fik tilbagemelding om, at Lucca var blandt de 15-20 hunde af ca. 8 forskellige racer, som skulle prøveoptages. Nogle af hundene var utrygge under optagelserne, men Lucca var hverken bange for studiet, de mange mennesker eller det fremmede udstyr. Han var både dygtig og meget tålmodig og udførte i løbet af et par timer en række forskellige opgaver foran kameraet. Han skulle bl.a. sidde i en stol, ligge og stå samt springe op på og over en kasse. Blandt de mere avancerede opgaver var f.eks. at sidde med en godbid på næsen, være gemt under et tæppe og holde et flag. Et par uger senere blev Lena Steffensen kontaktet af TV2 Charlie, der kunne meddele den stolte hundeejer, at Lucca var smuttet gennem nåleøjet og er en af de 10 hunde, der nu kan nydes på kanalen. Vi opfordrer hermed til at blive hængende imellem programmerne og lade kaffebrygningen vente! Kilde: Sheltiebladet
Dansk klub tog medaljer med hjem fra verdensmesterskabet i canicross
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Kom og prøv kræfter med en unik træningsform for hund og fører
Alle billederne er klar fra Winter Wonder Show
Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Denne uge byder på et spritnyt nummer af HUNDEN – magasinet for alle, der elsker livet med hund!
I denne udgave kan du glæde dig til et bredt udvalg af artikler, der både rører hjertet, skærper nysgerrigheden og giver konkrete tips til hverdagen med din firbenede ven.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 18. november for at være med i december måneds konkurrence.
Der var glæde, jubel og masser af logrende haler, da Winter Wonder Show søndag satte punktum for udstillingsåret 2025 i MCH Messecenter Herning. Årets sidste udstilling blev som altid en sand fest for både udstillere, tilskuere og alle med kærlighed til hunde
Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?