Tirsdag skrev vi en historie om, hvorfor det var så godt at sove sammen med sin hund. Det skulle dog hurtigt vise sig, at argumenterne var spildt på læserne af hunden.dk. For det vidste I åbenbart godt.
Kommentarfeltet under artiklen blomstrede over af hundeejere, der gerne tager hunden med under dynen, når natten trænger sig på.
Udover de opmuntrende kommentarer var der også flere, der postede et billede af deres hund i sengen. Dem kunne vi ikke stå for, så dem gengiver vi i denne artikel. Billederne bød nemlig også på flere gode argumenter for at sove med hunden.
Laila Laustsen lagde for eksempel følgende billede op, hvor hun skrev, at hendes hund er god til at passe på hende, når hun er syg.
Mette Marie Micas Pedersen nøjedes med art konstaterer, at hun da selvfølgelig sover med hendes hunde, og det forstår man jo godt, når man ser billedet.
Irene Andersen skrev, at hendes hund aldrig sover andre steder, og at det var ren kærlighed at vågne op til dette ansigt. Det forstår man også.
Maria Del Carmen skrev, at hun kommer til at smile, når hun ser hunden i sengen ved siden af hende. Hvem kan lade være med at smile?
Heidi Kjeldgaard Sørensen var ude i et noget mere lyssky ærinde. Hos hende nyder hunden nemlig at måtte sove i sengen, når Heidis kæreste er på skitur. Håber, hunden får lov at blive i sengen, når han kommer hjem.
Nicoline Mylius var faktisk den eneste, der påpegede et problem ved hunden som sengekammerat. For selvfølgelig sover hendes labrador i sengen, men de er bare ikke helt enige om, hvem der skal fylde mest.
Laila Østergaard kaldte det pissehyggeligt at ligge i sengen med sine hunde. Det er svært at være uenig, når man ser de søde golden retrievere
Gitte Albæk konstaterede, at hendes hund, Nana, er god til at passe på hendes barnebarn.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 21. oktober for at være med i november måneds konkurrence.
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.
Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 23. september for at være med i oktober måneds konkurrence.
Finaledagen på Bornholm kan nu genopleves i billeder
Hunde er trofaste, men det er hundeejere også, når kæledyret skal have et navn. Derfor er der også kun blevet plads til to nye navne på listerne over Danmarks mest populære hundenavne i 2022
Shibaen er ekstremt populær efter kryptovalutaen af samme navn er steget i værdi. Det så man tydeligt på en kinesisk onlineauktion forleden
Miriam fra Indog Elite Center har mange års erfaringer med træning og udstyr til hunde. Tilbage i maj måned fik hun en ide til forbedringer på de populære hundetelte, der bruges når vores hunde er med til konkurrencer eller på farten.
Kulden er hård. Især for dem, der ikke har noget sted at sove. På flere herberg og varmestuer er hunde ikke tilladt. Derfor har dyreværnet valgt at tilbyde logi til hjemløses hunde
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Tina Hougaard og Stine Lerche-Vestergaard fra Powerdog er aktuelle på weekendens Dogdays i Hillerød, hvor de holder en workshop om Nose Work. Vi har snakket med dem om, hvorfor sporten er blevet så populær
Fredagsquizzen er er her igen. Denne gang med en populær lille skønhed
Siden 2013 har ESSENTIAL FOODS skabt førsteklasses måltider til hunde og katte – til stor glæde for både hunde og deres ejere. Nu løfter de sløret for spændende nyheder. Mød founder Christian Degner-Elsner og få indblik i tankerne bag brandet
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Når man tør kaste sig ud i noget helt nyt
Søndag den 26. oktober kl. 11–13 mødes hundeejere og politikinteresserede til en anderledes politisk gåtur i Bernstorffsparken med kaffe, hunde og samtaler i snor
At gå tur med hunden burde være et af dagens højdepunkter – frisk luft, samvær og tid til at nyde hinanden. Men for mange hundeejere bliver det i stedet en trækkekamp, hvor armen bliver lang, og tålmodigheden kort. Hvorfor er det så svært for nogle hunde at gå pænt i snor? Og hvordan hjælper vi dem bedst på vej?
Hunde, heste og andre dyr spiller en stadig større rolle i terapi og støtte til mennesker med handicap og psykisk sygdom, men hvordan har dyrene det selv? Et åbent møde på Københavns Universitet den 5. november sætter fokus på velfærden hos terapidyr og behovet for bedre regulering
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Hundevelfærdskonferencen 2025 samlede hele Hundedanmark i september
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.