Nu skal højesteret afgøre, om de to fynske hunde Frigg og Marley skal aflives. Foreningen Fair Dog har besluttet at anke dommen, der blev afsagt af Østre Landsret. I 2014 blev hundene placeret på et internat i Middelfart. Fynsk Politi havde afgjort, at de to hunde var ulovlige, og derfor skulle aflives. Den afgørelse godkendte Østre Landsret, fordi det i sådanne sager er ejeren, der står med bevisbyrden – en byrde de to ejere ikke kunne løfte. På grund af hundenes adfærd og udseende besad politiet ”rimelig grund til at formode”, at hundene er omfattet af hundeloven, der forbyder 13 hunderacer. Frigg og Marley er søskende fra samme kuld, og sælgeren har ifølge Fair Dog oplyst, at moderen er en blanding af lovlige racer, imens faderen var en strejfende labrador retriever. Politiet vurderede, at de to hunde tilhører racen amerikansk staffordshire terrier, eller en krydsning heraf, og den race figurerer på altså på listen over forbudte hunde. Ifølge Charlotte Andersson, formand for Fair Dog, er lovgivningen på dette område dybt forkastelig. – Hundeloven er et dybt forkert og umoralsk stykke lovgivning, som har alt for mange uskyldige hundeliv på samvittigheden, siger hun. Advokat Poul Hvilsted repræsenterer foreningen. – Denne sag rejser nogle meget vigtige og principielle problemstillinger om retssikkerhed i Danmark, mener han. Især er det problematisk, at der med loven er indført omvendt bevisbyrde. Reelt er det dog umuligt for borgere at løfte bevisbyrden, mener Hvilsted. – Som loven forvaltes af Rigspolitiet, findes denne mulighed imidlertid ikke - og det er denne faktiske retsløshed, som udgør sagens omdrejningspunkt, som fortjener at blive bedømt af Højesteret, siger advokaten. Kilde: mx.dk
Mars Petcare bliver ny ejer af AniCura. I første omgang vil kunderne ikke komme til at mærke nogen forskel, men på sigt vil det nye ejerskab give store gevinster for både medarbejdere, patienter og dyreejere
En servicehund skal skabe tryghed og støtte sin ejer, men det er ikke altid virkeligheden. DR-programmet "Kontant" har undersøgt en branche, der mangler regler og kontrol.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
En livslang fascination af den japanske race førte til et uventet venskab og en gave for livet
Fordi kiloene sniger sig på gradvist, kan det være svært for hundeejeren at opdage, hvis hunden er blevet for tyk. En ny undersøgelse foretaget for Agria Dyreforsikring viser, at kun ti procent af danske hundeejere anser deres hund for at være overvægtig, hvilket ikke helt harmonerer med den fremherskende opfattelse blandt dyrlæger, der anslår, at mindst 20 procent af de danske hunde er overvægtige.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Welsh corgi cardiganen Kronos har i sit unge liv allerede oplevet en del. Han blev født i Ukraine og her to år senere er han nu dansk champion.
Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund
Mave-tarmsystemet er en overset, men afgørende del af din hunds sundhed. Ved at fokusere på gode bakterier kan du give din hund et bedre udgangspunkt for et sundt og harmonisk liv.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet