Hundeejerens ønske nr. 1 er et godt indkald. Hvalpen søger naturligt kontakten, men som hunden modnes og bliver ældre, bliver den også mere nysgerrig, modig og selvstændig. Derfor er det vigtigt at have trænet et godt indkald, så man som ejer kan holde styr på sin hund. Sådan gør du: 1. Fido, her! Først skal man minde hvalpen om, at hundens navn + kontakt = belønning! Gentag et par gange, indtil budskabet er forstået. Derefter kobles ”her” på. Løb lidt væk fra hvalpen og sig navn + ”her”. Når hvalpen når hen til dig, skal du belønne rigeligt med godbidder, kæl og leg. 2. Hånd på halsbånd og fri igen. Hunde finder meget hurtigt ud af de små tegn, der forudsiger adfærd. Eksempelvis at hundeejeren rækker ud mod hundens halsbånd, fordi linen skal på = legen er slut. Hvis hunden ikke kommer hele vejen hen til dig, skal den ikke belønnes. Beløn først, når din hånd rører ved dens halsbånd. Derved vil hunden hurtigt acceptere den nye adfærd og gladeligt komme hele vejen ind til dig. Giv nogle gange hunden lov til at løbe fri igen – det skal være uforudsigeligt, hvornår linen kommer på. 3. ”Løbe og fang mig”-legen Denne leg handler om, at prøve at løbe væk fra hunden. Her skal du råbe navn + her, og løbe i fuld fart væk fra hunden. Når den når op på siden af dig, skal du kaste den en godbid. Når hunden giver sig i kast med at fortære godbidden, skal du løbe væk igen. Legen lærer hunden, at når den hører sit navn blive kaldt, så forsvinder ejeren, hvis ikke hunden hurtigt indhenter. Det er en sjov leg, som giver hunden fart og fokus under indkald. Du kan finde flere tips og tricks fra artiklen "Fra sjove hvalpevaner til gode voksenvaner - 2. del", der blev bragt i jan/feb-nummeret af HUNDEN, 2015.
Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Dansk Kennel Klubs tredobbelte udstilling bød på danske vindere i top og en finale med masser af spænding!
Denne weekend danner Viborg og den smukke Nordic Lake Festival rammen om en af årets mest stemningsfulde hundeoplevelser, K9 Biathlon for alle. Tre dage med fællesskab, udfordringer, grin, vand og mudder, hvor mennesker og hunde sammen tager udfordringen op på baner med forhindringer for enhver smag.
Publikum og hunde nyder en varm og festlig start på weekendens store udstilling
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 19. august.
Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?
Der er feststemning i Viborg, hvor K9 Biathlon for alle denne weekend er en del af Nordic Lake Festival. Allerede nu er der fuld knald på, og byen har taget imod os med åbne arme.