Oprindeligt besluttede ejerne af Kennel Surtsey, Wilfred og Ulrikke Olsen, at beholde Röskva. Men en ivrig familie fra Wien i Østrig havde længe ønsket at købe en islandsk fårehund hos Kennel Surtsey, og det endte med at blive Röskva. For 2 ½ år siden kørte Wilfred og Ulrikke derfor til Østrig for at aflevere Röskva og sikre sig, at det var en ordentlig familie. Turen gik fint, hunden blev afleveret og som sædvanlig lagde de et billede på Kennel Surtsey’s Facebook-side af de nye ejere.
Herefter gik det galt. Wilfred og Ulrikkes hundevenner begyndte at kontakte dem med bange anelse og advarsler om Röskvas nye familie. Alarmklokkerne ringede hos Wilfred og Ulrikke, som skyndte sig at kontakte den østrigske familie, men her blev de forsikret om, at alting gik strygende.
Et gidseldrama
To måneder senere, her er hunden 4 ½ måned, får Wilfred og Ulrikke en mail fra den østrigske familie. Den var helt gal. De skrev, at den ellers så søde lille hundehvalp var blevet et monster, som bed og ikke var til at styre. Den var hyperaktiv, urenlig og gøede hele tiden. Wilfred og Ulrikkes bange anelser om familien var blevet virkelighed, og de forsøgte desperat at finde en passende flyafgang, så de kunne tage ned og hente Röskva hjem til Danmark, men ingen fly passede.
– Vi var ikke i tvivl om, at vi skulle ned og hente Röskva hjem. Jeg havde rigtig ondt i maven over, at hun bare sad dernede hos mennesker, som ikke ville have hende. Så jeg tog to gode kammerater med, og så kørte vi selv til Østrig og hentede hende, fortæller Wilfred Olsen, Kennel Surtsey.
Men pludselig ville den østrigske familie ikke af med deres påståede monster-hund. Wilfred huskede episoden som en helt grotesk situation, hvor han kørte til Østrig, mens Ulrikke forhandlede med ejeren over telefon om både pris og udlevering. Det var et rent gidseldrama.
Som i en amerikansk actionfilm fandt udvekslingen af hunden og pengene sted på en øde parkeringsplads foran et østrigsk supermarked klokken 7 om morgenen en kold septemberdag. For det var vigtigt for den østrigske familie, at deres datter ikke opdagede, at hunden var væk, før det var for sent.
– Mødet på parkeringspladsen med faren fra den østrigske familie var så koldt og kynisk. Vi skyndte os at få skrevet under på papirerne, og så fik vi den sødeste og dejligste Röskva tilbage. Hun var og er en super skøn og glad hund, og jeg forstår slet ikke deres påstande om, at hun bed og var ustyrlig, fortæller Wilfred Olsen.
En parring i stormvejr
Nu bor Röskva i Danmark, hvor den brillerer i udstillingsringen i både Danmark og udlandet. Men rejsen stopper ikke her. Hvis vi spoler tiden tilbage til slutningen af oktober, en uge inden DKK’s store udstilling i Herning, så begyndte Röskvas rejse på et nyt kapitel. Den kommer helt uventet i løbetid. Ulrikke og Wilfred ønskede at parre Röskva med den tyske herre Fjör Fra Fridarstödum, og så skal det gå stærkt. Hanhunden er i Frankfurt, og Röskva er på Fyn, og var egentlig på vej til udstilling i Herning.
– Det var et rent logistisk helvede. Det var alt for dyrt at flyve derned, og lige efter Herning-udstillingen skulle jeg til verdensudstillingen i Leipzig. Hvis det var optimalt, skulle hunden parres i weekenden under Herning-udstillingen, men det var umuligt for os, siger Wilfred Olsen.
Det bliver besluttet, at Ulrikke Olsen skal køre til Flensborg med hunden for at tage toget til Hamborg, og videre til Frankfurt. Men alle odds var imod dem, da vejrguderne pludselig sendte en kæmpe storm over landet og lammede alt togtrafikken.
– Og hvad gør tossede hundefolk i sådan en umulig situation - De kører videre! fortæller Wilfred Olsen med et grin.
Ulrikke ender derfor med at køre til Hamborg, hvorefter at de ringer til hanhundens ejer, som venligt vælger at køre dem i møde. Endnu en udveksling finder sted. Nu på en parkeringsplads i Dortmund, hvor Ulrikke overlader Röskva til den tyske hundeejer, og kører nordpå igen.
Hunden bliver parret, og hanhundeejeren tager Röskva med til Verdensudstillingen i Leipzig for at aflevere den tilbage. Nu er Röskva tilbage på Fyn, hvor maven vokser og spændingen stiger hos Ulrikke og Wilfred. Det har været noget af en rejse med Röskva, men heldigvis med en lykkelig slutning.
Fra 1. januar 2026 skærper Dansk Kennel Klub kravene til avl af Lagotto Romagnolo. Vi gennemgår her de nye regler, så du er klædt på til de ændrede krav, uanset om du er opdrætter eller hvalpekøber.
Med Hjem-Is kan hunde få deres helt egen is leveret direkte til døren. For opdrætter Brigitte Malou Christensen er hundeisen blevet et fast indslag ved både fødselsdage og hverdagsforkælelse, og ismanden Victor er blevet en kær gæst med logrende velkomst.
Ægteparret bag kennel Nordcairn’s blev hædret for deres dedikerede avlsarbejde og succeser med cairn terriere gennem næsten tre årtier.
Så er billederne fra udstillingen i Herning kommet på hjemmesiden.
Lulu er en af de racer, der ikke findes så mange af i Danmark. Hun er en polski owczarek podhalanski, en race, der findes cirka 30 af i landet
Så er vi nået til dag to i Roskilde, og her får du et overblik over, hvilke racer du kan se i hvilke ringe
Dommere er meget mere end hundenørder. Det beviste Birte Scheel, da hun gav en udstiller gode råd om dårligt knæ
Dansk Kennel Klub kan nu afsløre, at den amerikanske rapper Snoop Dogg vil kaste stjernestøv over European Dog Show i Herning.
Theo er en helt særlig hund, der snart får papir på at være danskernes bedste ven og beskytter på fire poter. I denne weekend bliver han hædret for sin indsats og kåret som Årets Politihund på Dansk Kennel Klubs internationale dobbeltudstilling i Messecenter Herning. Men Theo bliver ikke den eneste på fire ben. Flere end 8.600 andre hunde fra hele Europa deltager ved årets sidste og største hundeudstilling
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Foråret pibler snart frem, og de første blomster bringer farve til haven. Men bag det smukke ydre gemmer der sig en fare for din hund. Vi har samlet en guide til nogle af de planter du skal holde øje med i den kommende tid.
Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund
Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse
Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.
Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
Er din form ikke til maraton, eller har du en hund, der hellere vil snuse end sprinte? Hos K9 Biathlon for Alle ved Ledreborg Slot er der plads til alle typer af motionsformer, højder og aldre, så længe glæden ved hunden er i fokus.