Oprindeligt besluttede ejerne af Kennel Surtsey, Wilfred og Ulrikke Olsen, at beholde Röskva. Men en ivrig familie fra Wien i Østrig havde længe ønsket at købe en islandsk fårehund hos Kennel Surtsey, og det endte med at blive Röskva. For 2 ½ år siden kørte Wilfred og Ulrikke derfor til Østrig for at aflevere Röskva og sikre sig, at det var en ordentlig familie. Turen gik fint, hunden blev afleveret og som sædvanlig lagde de et billede på Kennel Surtsey’s Facebook-side af de nye ejere.
Herefter gik det galt. Wilfred og Ulrikkes hundevenner begyndte at kontakte dem med bange anelse og advarsler om Röskvas nye familie. Alarmklokkerne ringede hos Wilfred og Ulrikke, som skyndte sig at kontakte den østrigske familie, men her blev de forsikret om, at alting gik strygende.
Et gidseldrama
To måneder senere, her er hunden 4 ½ måned, får Wilfred og Ulrikke en mail fra den østrigske familie. Den var helt gal. De skrev, at den ellers så søde lille hundehvalp var blevet et monster, som bed og ikke var til at styre. Den var hyperaktiv, urenlig og gøede hele tiden. Wilfred og Ulrikkes bange anelser om familien var blevet virkelighed, og de forsøgte desperat at finde en passende flyafgang, så de kunne tage ned og hente Röskva hjem til Danmark, men ingen fly passede.
– Vi var ikke i tvivl om, at vi skulle ned og hente Röskva hjem. Jeg havde rigtig ondt i maven over, at hun bare sad dernede hos mennesker, som ikke ville have hende. Så jeg tog to gode kammerater med, og så kørte vi selv til Østrig og hentede hende, fortæller Wilfred Olsen, Kennel Surtsey.
Men pludselig ville den østrigske familie ikke af med deres påståede monster-hund. Wilfred huskede episoden som en helt grotesk situation, hvor han kørte til Østrig, mens Ulrikke forhandlede med ejeren over telefon om både pris og udlevering. Det var et rent gidseldrama.
Som i en amerikansk actionfilm fandt udvekslingen af hunden og pengene sted på en øde parkeringsplads foran et østrigsk supermarked klokken 7 om morgenen en kold septemberdag. For det var vigtigt for den østrigske familie, at deres datter ikke opdagede, at hunden var væk, før det var for sent.
– Mødet på parkeringspladsen med faren fra den østrigske familie var så koldt og kynisk. Vi skyndte os at få skrevet under på papirerne, og så fik vi den sødeste og dejligste Röskva tilbage. Hun var og er en super skøn og glad hund, og jeg forstår slet ikke deres påstande om, at hun bed og var ustyrlig, fortæller Wilfred Olsen.
En parring i stormvejr
Nu bor Röskva i Danmark, hvor den brillerer i udstillingsringen i både Danmark og udlandet. Men rejsen stopper ikke her. Hvis vi spoler tiden tilbage til slutningen af oktober, en uge inden DKK’s store udstilling i Herning, så begyndte Röskvas rejse på et nyt kapitel. Den kommer helt uventet i løbetid. Ulrikke og Wilfred ønskede at parre Röskva med den tyske herre Fjör Fra Fridarstödum, og så skal det gå stærkt. Hanhunden er i Frankfurt, og Röskva er på Fyn, og var egentlig på vej til udstilling i Herning.
– Det var et rent logistisk helvede. Det var alt for dyrt at flyve derned, og lige efter Herning-udstillingen skulle jeg til verdensudstillingen i Leipzig. Hvis det var optimalt, skulle hunden parres i weekenden under Herning-udstillingen, men det var umuligt for os, siger Wilfred Olsen.
Det bliver besluttet, at Ulrikke Olsen skal køre til Flensborg med hunden for at tage toget til Hamborg, og videre til Frankfurt. Men alle odds var imod dem, da vejrguderne pludselig sendte en kæmpe storm over landet og lammede alt togtrafikken.
– Og hvad gør tossede hundefolk i sådan en umulig situation - De kører videre! fortæller Wilfred Olsen med et grin.
Ulrikke ender derfor med at køre til Hamborg, hvorefter at de ringer til hanhundens ejer, som venligt vælger at køre dem i møde. Endnu en udveksling finder sted. Nu på en parkeringsplads i Dortmund, hvor Ulrikke overlader Röskva til den tyske hundeejer, og kører nordpå igen.
Hunden bliver parret, og hanhundeejeren tager Röskva med til Verdensudstillingen i Leipzig for at aflevere den tilbage. Nu er Röskva tilbage på Fyn, hvor maven vokser og spændingen stiger hos Ulrikke og Wilfred. Det har været noget af en rejse med Röskva, men heldigvis med en lykkelig slutning.
Fra 1. januar 2026 skærper Dansk Kennel Klub kravene til avl af Lagotto Romagnolo. Vi gennemgår her de nye regler, så du er klædt på til de ændrede krav, uanset om du er opdrætter eller hvalpekøber.
Med Hjem-Is kan hunde få deres helt egen is leveret direkte til døren. For opdrætter Brigitte Malou Christensen er hundeisen blevet et fast indslag ved både fødselsdage og hverdagsforkælelse, og ismanden Victor er blevet en kær gæst med logrende velkomst.
Ægteparret bag kennel Nordcairn’s blev hædret for deres dedikerede avlsarbejde og succeser med cairn terriere gennem næsten tre årtier.
Danskerne er vilde med sport. Og danskerne er vilde med hunde. Så når Dansk Kennel Klub kombinerer de to og i weekenden den 21. og 22. september inviterer til "Kampen om København" set fra hundeperspektiv, gælder det om at holde halen lige på bagdelen; For her kan du opleve ikke færre end 3.400 af Danmarks smukkeste - og dygtigste - hunde
Søndag formiddag kunne alle komme og få bedømt deres hund. Det tilbud benyttede mange sig af
Udstillingen i Fredericia er delt over to dage. Derfor er det forskellige racer, man kan opleve de to dage. Her får du en oversigt over racerne lørdag
Så blev det mandag. Men sikke en dejlig weekend, vi havde i Ballerup. Her får du lidt billeder
Vi ved, det kun er nogen, der kan deltage her, men vi vil gerne se jeres bedste billeder fra udstillingen i Vejen
I weekenden er der hundeudstilling i Fredericia. Wiegaarden møder op med professionelt fotostudie, hvor du kan få taget et billede af dig og din hund. Alle der får taget et foto, deltager også i en spændende konkurrence
Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.
Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.
Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.
Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.
Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.
Artikel 3 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Torben og Merete dykker her ned i de historiske fund og de bevidste valg, der har formet den danske kæmpe, som vi kender den i dag, fra kammerherre Sehesteds modstand til kampen om den korrekte højde og farve.
Drømmen om at skabe noget eget i den danske hundeverden kræver både mod og udholdenhed. Ismail og Valdemar har valgt at bygge deres virksomhed på et fundament af venskab og lokal produktion i Odense.
Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.
Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.