Gratis fotos af racevindere i Herning

30-10-2018 14:25, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

I weekenden er der stort finaleshow i Herning. Traditionen tro møder vi op med fotostudie for at fotografere årets racevindere

 

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Kristine Ulsø Olsen

Man siger lige børn leger bedst. Derfor er det også kun naturligt, at vi i weekenden er det sted i Danmark med flest hunde og hundeelskende mennesker, når vi drager mod Herning til årets sidste internationale hundeudstilling.

Herning er altid noget ganske særligt, da årets bedste hunde skal præmieres. Vi har som sædvanlig fotostudiet med, hvor vi står klar til at fotografere årets DKK-racevindere helt gratis. Racevindernes billeder bliver offentliggjort i DKK’s racervinderkavalkade. Det eneste, du skal gøre, er at møde op på standen med din vinderhund, og så vil vores dygtige fotografer tage et billede, der for alvor afslører hundens skønhed.
Det er en god ide at komme så tidligt som muligt, da der nemt kan samle sig noget kø, jo længere vi når frem i udstillingen.
Da det er vigtigt, at alle potentielle racevindere ser denne besked, må du meget gerne dele den med dine hundevenner.

Vi glæder os til at se jer

Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Kristine Ulsø Olsen
Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Kristine Ulsø Olsen
Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Kristine Ulsø Olsen
Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Kristine Ulsø Olsen
Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Kristine Ulsø Olsen
Copyright Ridehesten.com
Foto: Wiegaarden/Kristine Ulsø Olsen

Læs også

Ferie, ferie, ferie

07-07-2023 13:19, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Det er i den grad blevet ferietid - Også her på hunden.dk

Så er der billeder fra K9 Biathlon

07-06-2023 08:44, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Så er billederne fra i lørdags klar. Du kan finde et link til billederne i denne artikel

Fotos til fotokonkurrencen

02-03-2023 08:49, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Der er ikke kommet ret mange billeder til denne måneds fotokonkurrence i HUNDEN, derfor efterlyser vi flere læserfotos
 

Gilpa

Arrangør af World Dog Show svarer på kritik

30-08-2018 08:27, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi har været i kontakt med Ilse van Egmond, der var en af arrangørerne af World Dog Show i Holland og bedt hende svare på nogle af de kritikpunkter, vores læsere har haft af showet. Her følger punkter og svar

Her er oversigten over ringe og racer søndag

19-06-2022 08:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Så er det sidste dag, og her finder du racerne

Hundekalenderen 2012 kan købes i Herning

03-11-2011 10:09, af Vibe Madsen
Hundekalenderen 2012 er nu kommet på lager. Køb den på vores stand på weekendens DKK-udstilling i Herning.

Se billederne: Lørdag i Fredericia

09-02-2019 20:59, af Bjarke Kirkegaard Nielsen
Foto|

Det har været en dejlig hundedag i Fredericia. Her får du en pose blandede billeder fra dagen

Se billederne: Ballerup godt i gang

24-09-2022 11:20, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Udstillingen i Ballerup er kommet godt fra start. Massevis af smukke hunde indtager de mange ringe

Billederne fra Fredericia er online

14-02-2017 15:51, af Kasper Larsson
Nu kan du se og bestille billederne fra Dansk Kennel Klubs store internationale udstilling i Fredericia

APRILSNAR: Snoop Dogg til EDS

01-04-2023 14:10, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Dansk Kennel Klub kan nu afsløre, at den amerikanske rapper Snoop Dogg vil kaste stjernestøv over European Dog Show i Herning.

Webredaktør

Har du en nyhed eller en god historie?

Louise Trabjerg

Webredaktør og nyhedsvagt

Louise Trabjerg

ltr@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

DNA test af hundelorte bliver mere og mere udbredt

20-09-2023 19:01, af Louise Trabjerg

Vi ser det jævnligt - særligt på de sociale medier - at den gennemsnitlige dansker er træt af de mange efterladte hunde-høm-høm'er der skal trædes uden om på gader og stræder. Men problemet er langt fra kun dansk.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

3 gode råd hvis hunden har dårlig mave

20-02-2022 10:00, af Astrid Holtet

De fleste hunde oplever at have dårlig mave flere gange i løbet af deres liv, men hvad kan man gøre når problemet opstår?

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Rishi Sunak annoncerer forbud mod American XL Bully-hunde i Storbritannien

21-09-2023 18:06, af Louise Trabjerg

Efter en række angreb, der har ført til dødsfald og alvorlige skader, kommer de amerikanske XL Bully-hund i Storbritannien under den farlige hundelov inden udgangen af året.

Symptomer – unormal urinering

18-03-2022 15:21, af Astrid Holtet

Tisser hunden mere end den plejer, mindre end den plejer, oftere end den plejer - eller er den begyndt at tisse indenfor? Det kan være tegn på, at den er noget galt. Ændret urineringsmønster, er et almindeligt symptom på en lang række forskellige sygdomme hos hunde

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Overblik: Regler for hunde på fly

16-03-2018 15:00, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Ønsker man at få sin hund med på en rejse, er der stor forskel på reglerne hos de enkelte flyselskaber. Derfor er det vigtigt, at man sætter sig ind i selskabets regler, inden man drager mod lufthavnen. Vi bringer her et overblik

Nu er vi i gang i Roskilde!

22-09-2023 16:58, af Maria Lærke Mortensen

Hundeudstillingen i Roskilde er i fuld gang. De første vindere er allerede fundet og stemningen er helt i top på dyreskuepladsen