Dansk Kennel Klub åbnede dørene for næsten 2600 hunde ved dagens udstilling i Topdanmark Hallen. Vejret var i godt lune – nogle vil måske endda mene lidt for lunt lune på visse tidspunkter. De næsten sommerlige grader var dog ingen hindring for den selvsikre storpudel, der viste sig frem med charme, selvtillid og lækkert hår. 2 ½ årige Abica's Miles Ahead er opdrættet af Marianne Nielsen, Glumsø. Selvom Miles er dansk opdrættet, er alle linjer bag ham amerikanske. Han ejes i dag af Marianne Nielsen, hendes søster Kirsten Nielsen, amerikaneren Kathy Arnold samt svenskeren Mikael Nilsson. Miles bor hos Marianne Nielsen, men det er Mikael Nilsson, der ordner, træner og handler hunden. Miles’ glade ejere havde i det hele taget en forrygende dag – og mere end BIS–sejren at glæde sig over! BIS 4, Abica's Lucky 'leven, er nemlig opdrættet af Marianne Nielsen og ejet af hende samt Sue Oakley – og Mikael Nielsson og Fredrik Nilssons pomeranian Callevys Without A Trace blev placeret som nummer to i gruppe 5. BIS 2: Korthåret miniature gravhund Ygeia Adorado ejet af Lotte Jørgensen. BIS 3: Bullmastiff Librrani's Decimo ejet af Imran Durrani og Mette Libstrup Sørensen. Se flere resultater på Hundeweb via linket under billedet til højre.
Fødevareminister Jacob Jensen viser vejen med ”den danske model for sund hundeavl”. – Vi skal have bedre dyrevelfærd for hunde, og det får vi bl.a. ved at fokusere på at vælge at bruge de sundeste avlsdyr samt at give avlstæven gode betingelser. Det skal gælde for alle hunde, der opdrættes i Danmark og ikke kun i den organiserede del af hundeopdrættet, lyder det resolut fra Jacob Jensen, minister for landbrug, fødevarer og fiskeri.
Borzoien Nina tog alle på sengen, da hun sprang fra en 22. plads og opnåede titlen som viceverdensmester i lure coursing
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
En grøn græsplæne, rullende hjul og logrende haler dannede rammen om en særlig dag for både nybegyndere og rutinerede hundeførere, da berner sennenhunde fik lov at vise, hvad de er skabt til: vognkørsel
I en tid hvor fødselsraten i Danmark falder, viser en ny undersøgelse fra Agria, at 56 procent af de 18-39-årige kæledyrsejere mener, at hund og kat helt eller til en vis grad kan være et alternativ til at få børn.
Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet
På Rold Gl. Kro føler både to og firbenede sig hjemme fra første sekund. Her fandt ægteparret Mikael og Jytte et sted, hvor deres pudler Wito og Luca ikke bare måtte være med, men blev mødt med ægte gæstfrihed.
Kan en hund egentlig være sur på sin ejer i længere tid og hævne sig over en manglende gåtur eller for få godbidder. Nej, mener amerikaner. Hvad tror du?
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse