Rikke og Caroline: Derfor elsker vi canicross

24-03-2023 13:24, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Vi har modtaget følgende tekst om canicross og DIRTY PAWS

Copyright Ridehesten.com
Foto: Morsch Photo

 

Det startede ligesom bare med to kvinder og en fælles interesse. Nemlig det at være aktive sammen med vores hunde. Vi mødtes første gang i lokalklubben DIRTY PAWS: Herning. Vi blev efter få ture sammen hooked på canicross og var fast besluttede på, at vi måtte bare have mere! På daværende tidspunkt var det ikke nemt at få samlet folk til canicross, hverken i Silkeborg eller Herning, så efter kort tid begyndte vi at løbe sammen. Et venskab blev bygget ikke bare mellem os, men også mellem vores hunde. Hundene fungerer bare rigtig godt sammen, og de elsker at løbe side om side gennem skovene.

Før vi vidste af det, havde vi sammen tilmeldt os vores første hundeheat. Vi var begge vildt nervøse, men vi støttede og motiverede hinanden og havde én ting i fokus: at have det sjovt.

Vi havde det ikke bare sjovt; vi havde en helt fantastisk oplevelse sammen! Ikke længe efter dette løb deltog vi i HPM Dirty Paws første Motocross løb. Vi mødte andre som os, der elsker at være aktive med deres hunde, og vi fik virkelig åbnet døren helt op til denne verden.

Det var ret tydeligt, at vores passion for sporten var stor, og vi blev begge kontaktet, om vi var interesseret i at være tovholdere (Caroline i Herning og Rikke i Silkeborg), og det takkede vi ja til. At være tovholder kan noget helt specielt: Det er fedt men også lidt skræmmende. Du er pludselig ansigtet udadtil for en voksende sport, og et klubnavn her i Danmark. Det er vores opgave at give folk, der kommer udefra med interesse for sporten, en god oplevelse, og der er fokus på både ejere og hunde. Men at være tovholder er så givende. Vi ser så mange stolte og glade ejere hver gang, vi er afsted. Hunde der nyder at bruge deres energi positivt, og som er positivt trætte og tilpasse, når de lander hjemme i deres hundekurve. Vi ser et sammenspil mellem hund og ejer. Det ses i deres øjne, når de er færdige, der opstår en connection imellem dem, en kæmpe glæde. Canicross byder på et samarbejde mellem hund og ejer, der uden tvivl styrker et bånd, det er når to bliver til én.

Dirty Paws klubberne er ikke bare en kæmpe flok løbere og hunde, der braser hovedkulds afsted i en klump igennem skoven. Vi passer meget på vores hunde, holder afstand og giver hver enkelt den plads de har brug for. Det betyder også, at der er plads til hunde, der kan have det svært. Vi oplever faktisk tit, at ejere er usikre på at være med, fordi hunden gø’er, kan virke truende eller er for vild. Men vi tager vores forholdsregler, og sætter en ”scene” op hvor der er plads til både hund og ejer. Ret hurtigt fungerer det, og både ejer og hund har en fest sammen.

Copyright Ridehesten.com
Foto: Morsch Photo

For bare halvandet år siden kunne min (Rikkes) hund Carlos slet ikke gå forbi en fremmed hund uden at lave udfald. Med masser af min egen træning koblet sammen med den respekt, og den plads Dirty Paws giver hundene, så løber vi nu side om side med mange andre hunde, og han lader sig også passere uden problemer. Carlos har fået en opgave: En opgave hvor der er fokus på én ting, nemlig at løbe med sin ejer og ikke bekymre sig om andet.

Vi sidder her en uge efter sidste HPM Dirty Paws Motocross løb og er stadig helt høje på gode oplevelser. Motocross løbet er bare på en eller anden måde noget helt specielt. Arrangørerne her er 100% forstående for, hvad det har af betydning, når så mange hunde samles på et sted, og der bliver virkelig taget hensyn. Det er anden gang, vi deltager i dette løb, og det er jo altid lidt spændende hvad vejrguderne har budt på dagene op til, og i år fik vi alle testet vores trailsko. Altså der findes Mud Race derude, og dette burde have været med i den kategori, det var bare vildt fedt. Vi var ikke bare glade, da vi passerede mål, vi var max stolte af os selv og vores hunde.

Copyright Ridehesten.com
Foto: Morsch Photo

Den stemning du møder er helt fantastisk. Ja, der er der uden tvivl konkurrencemennesker i sporten ligesom i alle andre sportsgrene, men alle er bare så søde ved hinanden og spørger ind til, hvordan det er gået. Der bliver heppet, jublet og klappet ad hinanden, du møder dine ”gamle” løbevenner men skaber også nye venskaber på kryds og tværs. Vi har begge venskaber, der er blevet til via canicross og flere af os fra de forskellige klubber i landet samles indimellem og løber en fællestur. Tror hurtigt vi kan blive enige om, at noget af det fede ved canicross og DIRTY PAWS lokalklubberne er, at der er plads til alle. Uanset niveau så kan dig og din hund altid være med.

Vi kan kun anbefale dig at springe ud i det. Sidder du derhjemme og tænker at dette kunne være fedt at prøve, så gør det. Kontakt din nærmeste klub og få hjælp til at komme i gang. Du skal bare være forberedt på, at det er svært vanedannende, og dig og din hund bliver afhængige af det.

Copyright Ridehesten.com
Foto: Morsch Photo

Læs også

Kom i form med din hund

21-01-2025 08:39, af Cecilie Friis Amstrup

Kan du forestille dig at løbe med din hund som makker og samtidig få både motion, sjov og et stærkere bånd? Det er netop, hvad Canicross handler om! Denne hurtigt voksende sport kombinerer løb og hundetræk i smukke omgivelser, og alle hunderacer kan være med.

Kom med til DM i Canicross

16-01-2025 08:20, af Cecilie Friis Amstrup

Sæt kryds i kalenderen den 23. marts 2025, hvor DIRTY PAWS - Løbeklub for hund og ejer inviterer til Danmarksmesterskaberne i canicross, bike- og scooterjoring. Stævnet afholdes i smukke Tisvilde Hegn under Dansk Canicross Forbund og lover en dag fyldt med fart, hundeglæde og fællesskab.

Rekorddag i Mariager for Canicross adventsløb

03-12-2024 13:58, af Cecilie Friis Amstrup

Med 165 tilmeldte satte årets adventsløb ny standard for Canicross i Danmark. Udfordrende ruter, stærkt fællesskab og en debuterende stafet sikrede en dag fyldt med action, glæde og ros fra deltagere og tilskuere.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Cecilie Friis Amstrup

Nyhedsvagt

Cecilie Friis Amstrup

cfa@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Showhunden Sainz stråler i spotlyset

07-05-2025 07:14, af Cecilie Friis Amstrup

Den engelske springer spaniel Sainz er både en elsket familiehund og showstjerne, og ved årets første DKK udstilling i Fredericia løb han med den eftertragtede titel som Best in Show.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Roskilde: Cairn terrier triumferede på første dag i Store ring

09-05-2025 20:11, af Cecilie Friis Amstrup

Fredag begyndte med høj sol over Roskilde Dyrskueplads, men da skyerne trak ind og vinden tog til, var det cairn terrieren Danny, der lyste op i Store ring. Med sine mange titler og et uimodståeligt showgen blev han kåret som Best in Show på første dag af Dansk Kennel Klubs nordiske udstilling.

Roskilde: Simone vandt juniorhandlerfinalen med ro og overblik

10-05-2025 20:09, af Cecilie Friis Amstrup

Ved DKK’s internationale udstilling i Roskilde sikrede Simone Riisgaard Kristiansen sig sejren i juniorhandlingfinalen med en præstation, der imponerede dommeren med sin ro, selvsikkerhed og sikre håndtering.

Når isbilen ringer så logrer halerne

06-05-2025 07:13, af Cecilie Friis Amstrup

Med Hjem-Is kan hunde få deres helt egen is leveret direkte til døren. For opdrætter Brigitte Malou Christensen er hundeisen blevet et fast indslag ved både fødselsdage og hverdagsforkælelse, og ismanden Victor er blevet en kær gæst med logrende velkomst.

8 tegn på øjenproblemer

20-07-2022 10:37, af Astrid Gerd Holtet

Øjnene hos hunde er følsomme, og det kan være svært at se forskel på ufarlige og alvorlige øjenproblemer. Her får du 8 tegn på øjenproblemer, som du bør tage alvorligt

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Snuder, snore og store titler: Tre dage med tophunde i Roskilde

02-05-2025 14:26, af Line Pedersen, Kommunikationsmedarbejder ved Dansk Kennel Klub

Foråret har meldt sin ankomst, solen begynder så småt at varme, og scenen er sat, så kom og vær med til årets første store udendørs hundeudstilling, som strækker sig over hele tre dage. Danmarks største hundeorganisation, Dansk Kennel Klub, åbner endnu engang dørene til en fantastisk udstillingsweekend på Roskilde Dyrskueplads den 9.-11. maj 2025, og du er selvfølgelig inviteret med.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse