Vi forsøger stadig at få gang i overblikket over efterlyste og fremlyste hunde i Danmark. Kortet er stadig ikke så stort, men lidt har også ret. Nyeste hund på kortet er en hvalp, som politiet betegner som en blanding af field spaniel og labrador. Den er fundet i Vadum i Nordjylland, og politiet vil meget gerne have fat i ejeren af hunden.
Derudover kan vi komme med en opdatering på den kidnappede hund fra Sjælland, hvor ejeren blev ringet op og afkrævet en løsesum.
Vi har været i kontakt med ejeren, Alberte Bidstrup, som fortæller, at de stadig mangler deres hund.
– Vi har prøvet mere alternative veje i håb om noget brugbart, men det blev kun bekræftet, at den var stjålet, ingen lokation. Så vi er ved at være desperate, fortæller Alberte Bidstrup.
Lad os hjælpe hinanden med at hjælpe hvalpen fra Vadum og familien fra Hørup.
Mangler du din hund, og vil du gerne have hunden.dk til at efterlyse den, bedes du sende en mail til bkn@wiegaarden.dk med oplysninger om hunden og meget gerne et billede
Naturstyrelsen Sønderjylland intensiverer nu indsatsen mod løse hunde i naturen for at beskytte vildtet og andre gæster. Kampagnen minder om reglerne i naturbeskyttelsesloven og henviser til landets mange hundeskove som et sikkert alternativ.
Tilmeldingsfristen for deltagende hunde til Show of Winners den 21. februar udløber snart. Læs om showet her og se, hvordan du kan komme med som deltager eller tilskuer.
Cavalierklubben i Danmark startede 2026 med en festlig udstilling fyldt med champions og fællesskab. Dagen bød på kåring af Årets Hunde 2025 og en rørende veteranparade.
Vi har været i kontakt med Per Pedersen, der ejer den staffordshire bullterrier, som menes at være blevet stjålet i Randers
I et opslag på Facebook efterlyser Poul Erik Faarkrog sin rottweiler, der menes stjålet
Husker du den lille west highland white terrier Oliver fra Skive, der for godt en uges tid siden blev stjålet, mens dens ejer var på indkøb? Nu er der sat punktum i sagen
I Randers sidder Vivi Bøge ulykkelig og venter på, at den hund, hun elsker så højt, kommer hjem igen. Hunden forsvandt 30. april og Vivi mener, han er stjålet
Onsdag formiddag forsvandt en treårig dreng fra hans bedsteforældres hjem ved Gedsted nord for Viborg. Heldigvis blev drengen fundet af en dygtig politihund
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Efter den voldsomme sag i Ribe kæmper Genbrugsmastiff for hundenes fremtid. Her får du en opdatering på de små skæbner, der nu er begyndt at finde vej til tryghed og nye hjem.
Når temperaturen falder, kan det være farligt for hunde at blive efterladt i kolde biler. Sørg for at beskytte din firbenede ven mod vinterens bidende kulde.
Weekendens internationale udstilling i Fredericia bød på masser af håb for fremtiden, da de yngste årgange indtog de røde tæpper. Find babyer, hvalpe og junior-vinderne fra weekendens storering her.
I den kommende weekend, den 7. og 8. februar, forvandles Klosterheden Plantage til et mekka for hundesport, når Dansk Trækhundeklub (DTK) slår dørene op til Danmarksmesterskabet 2026.
Hvis sneen begynder at dale, kan nogle hundeejere opleve at hunden spiser af sneen – og det kan give dårlig mave. Vi ser nærmere på hvad der sker
I det næste nummer af HUNDEN bliver der taget hul på en spændende temaserie om hundesport for familiehunde, og vi lægger ud med en af de ældste og mest fundamentale discipliner: Lydighedsprøver (LP).
I morgen slår MESSE C dørene op til årets første internationale DKK-udstilling. Mediehuset Wiegaarden er på pletten hele weekenden for at fange de bedste øjeblikke og historier.