Hund forsvundet i 32 døgn

10-10-2011 11:14, af Tine Luther
En tysk jagtterrier var ved et skrækkeligt uheld lukket inde i et fyrrum i 32 døgn uden mad og drikke. Den overlevede opholdet på mirakuløs vis.

Under en gåtur i sommer forsvandt den otte år gamle tyske jagtterrier Moniq ejet af Jens Rytter, Ferslev ved Svenstrup J. Det er ikke første gang, Moniq er forsvundet, men hun er altid dukket op igen hurtigt efter. Dette skete ikke denne gang, og familien ledte efter hende med lys og lygte den næste uge. Alt blev prøvet – også eftersøgning med andre hunde – men Moniq var som sunket i jorden. For klog til musegift 32 døgn senere skulle naboen, der bor på en ejendom 50 m væk, hente noget i et rum bag sit fyrrum. Der fandt han Moniq, der var så udtæret, at hun knap kunne stå på benene. At hun overhovedet var i live er noget af et mirakel, for hun har hverken haft adgang til mad eller vand. Der var ingen afføring på stedet, så det har været det eneste, hun har indtaget under det lange ophold bag fyrrummet. Den seje og kloge hund havde ikke rørt de 10 pakker musegift, der var placeret i rummet. Back in business Efter dyrlægens råd blev Moniq fodret med suppe, kylling og ris, og allerede efter tre uger var hun i fuldt firspring igen. Nu er der gået to måneder, siden hun blev fundet, og hun er så fit for fight, at hun var med på jagt i weekenden og holdt hele dagen uden nogen som helst problemer. Det må siges at være en hund af de sejere!

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Vi Finder Hund: Sådan sikrer du din hund i nytåret, og hvad du gør, hvis uheldet sker

27-12-2025 19:00, af Rolf Flor, på vegne af Vi Finder Hund

Nytårsaften er for mange hunde årets mest belastende døgn, hvor brag og uro kan udløse voldsom panik. Vi Finder Hund fortæller her, hvordan du mindsker risikoen, og hvordan du agerer korrekt, hvis hunden løber væk.

Juleaften med fire poter: En hyldest til hundens jul

Juleaften fungerer hunden ofte som det rolige anker midt i festlighedernes forventningsfulde larm og travle forberedelser. Når julefreden endelig sænker sig, minder hunden os om værdien af det mest enkle nærvær og den ubetingede kærlighed.

Må min hund få and?

10-11-2021 15:02, af Astrid Gerd Holtet

Nystegt mortensand kan få mundvandet til at løbe på de fleste hunde, men pas på med at lade hunden få del af anden - skroget kan nemlig være farligt for hunde

 

Grå muler og visdom: Hvorfor seniorhunde er noget helt særligt

Når hunden træder ind i sine gyldne år, ændrer båndet mellem hund og ejer sig til noget dybere og mere støt. Der findes en helt særlig skønhed i seniorhundens ro, som minder os om at sætte farten ned og nyde nuet.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Hund i sengen: For eller imod?

Når frosten bider udenfor, søger mange hunde mod de varmeste steder i huset, herunder ejerens seng. Men er det en god idé for hygiejnen og nattesøvnen, eller bør sengen forblive en hundefri zone?

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Kvik og de andre - hundene i Matador

04-01-2023 09:36, af Anne Egede

Alle kender Matador - danskernes absolutte yndlingsserie. Ligeledes kender vel alle også kvinden bag serien, Lise Nørgaard, som hele sit liv har været en stor hundeven. Det er derfor heller ikke tilfældigt at Matador også har hunde på rollelisten - endda i fremtrædende roller

Blog: De vigtige pauser

25-12-2025 12:00, af Yasmin Bøllehuus

I dette blogindlæg vil jeg fortælle om, hvorfor pauser er så vigtige for en skolehunde som James, og hvorfor det samme gælder for alle familiehunde. Jeg kommer også ind på, hvorfor det er vigtigt, at hunde allerede som hvalpe og unghunde lærer at lave det, jeg kalder “ingenting”.

Den meditative gåtur

I en travl hverdag fungerer gåturen med hunden som et nødvendigt pusterum for det moderne menneske. Når vi følger hundens tempo og sanser, lærer vi at give slip på bekymringerne og finde ind til en indre ro.