Pas på i trafikken

09-06-2016 09:45, af Kasper Larsson
Pas på hundene i sommertrafikken. Ifølge Agria Dyreforsikring er trafikulykker øverst i statistikken over livsforsikringsskader – det vil sige dødsfald. I denne nyhed er der gode trafikråd at hente til både hundeejere og billister.
Copyright Ridehesten.com
Pas på hunden nær trafik. Uopmærksomhed kan få forfærdelige konsekvenser for vores pelsklædte venner. (Modelfoto: Shutterstock)

Sommermånederne indbyder til et mere aktivt udeliv, og som en naturlig følge heraf får hundene i højere grad mulighed for at løbe frit. Det kan dog få forfærdelige konsekvenser for vores pelsklædte venner, hvis vi ikke passer på i områder, hvor der er trafik. Det er desværre ret almindeligt, at selv en velopdraget hund stikker af. En tæve i løbetid, en hare, kat eller en rival kan være nok til, at Fido eller King fuldkommen overhører førerens indkald. Hvis du påkører en hund Påkører du en hund, skal du først og fremmest sikre dig, at du og hunden ikke er til fare for andre trafikanter. Er hunden skadet, skal der ydes førstehjælp. Ved bilulykker udsættes hundens krop for voldsomme kræfter, og almindelige skader er forskellige former for brud og indre kvæstelser. Når man hjælper en tilskadekommen hund, skal man tage sig i agt – hunden er i smerter, og selv de mest uskyldige hunde kan finde på at bide under sådanne forhold. Giv hunden mundkurv på, bind gaze eller andet rundt om snuden eller hold den hoved nede, når den undersøges/behandlse. Gode råd til bilisten… • Pas på dig selv! Påkører du en hund, skal du standse bilen, sætte havariblinket til og sætte advarselstrekanten op. • Kontroller om hunden er i live. Forsøg aldrig selv at aflive en kvæstet hund, da hunden kan påføres unødig smerte. • Er hunden død, skal den fjernes fra vejbanen. Kontakt Falck på tlf. 70 10 20 30 • Er hunden levende, skal den straks have hjælp. Tiden er afgørende for hundens muligheder for overlevelse. Hvis det er muligt, kan du selv fragte hunden til dyrlægen. Eller ring til Dyrenes Vagtcentral på tlf. 1812 • Hvis hunden har kontaktoplysninger i halsbåndet, kontakt da ejeren. … og til ejeren • Hold din hund i snor i områder med trafik. • Brug reflekser i tusmørket. • Hav den lovpligtige ansvarsforsikring på hunden. • Sørg for at din hund er registreret og id-mærket efter lovens foreskrifter. Kilde: Agria.dk/Dognews.se

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
25 28 60 69
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Billederne fra Roskilde er online

Foto|

Roskilde Dyrskueplads emmede af liv i weekenden, da udendørssæsonen blev skudt i gang. Se en masse pletskud fra weekenden her, og find link til det store tilbudsgalleri her, med 4290 billeder fra ringene, stemningen og de små og store øjeblikke.

Fra Falster til World Dog Challenge

Opdrætter Bettina Martens fra kennel Coton CPH’s står bag den bedst placerede danskopdrættede og dansk ejede hund blandt alle racer i DKK’s Årets Hund 2025. I dette portræt fortæller hun om arbejdet med racen Coton de Tulear, livet som opdrætter og vejen frem mod World Dog Challenge for Top Dogs i Bologna den 6. juni 2026.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Rejse med hund: Gode råd til turen

Drømmen om at tage hunden med på eventyr kræver mere end blot et blåt pas og en destination. Den gode rejse begynder allerede, når bilen pakkes, og handler i høj grad om at være forberedt på både de planlagte stop og de uventede situationer, der opstår undervejs.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Rejse med hund: Regler for Italien 2026

Info|

Italien lokker med sol, kultur og naturoplevelser, men en ferie med hund kræver god forberedelse. Her får du et samlet overblik over de vigtigste regler og forhold, du skal have styr på, før turen går mod syd.

Søg gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen

Info|

Gør jeres næste hundearrangement endnu bedre med flotte præmier. Hundeklubber og hundeforeninger kan nu ansøge om gavekort til Rold Gl. Kro - Hundekroen.

Susan skaber sundhed i Mathiesens HundeFokus

Susan Jæger Søndergaard Mathiesen har åbnet Mathiesens HundeFokus i Bække ved Vejen. Her forenes specialudviklet collagen med professionel behandling og fleksibel drop-in-træning for alle typer hunde.

7 tegn på demens hos hunde

09-09-2021 12:06, af Astrid Holtet

Demens kan komme snigende og er ikke et ualmindeligt problem hos ældre hunde – men hvad skal man holde øje med? Her får du syv almindelige tegn på demens, som er gode at kende, hvis du har en ældre hund