På på hunden i varmen

20-05-2013 14:14, af Maja Golles
Så kom den pludselig, varmen. Og selvom vi kun er i maj har temperaturen allerede været langt over 20 grader. Med sommertemperaturer følger udfordringer for vores dyr. Et dyr efterladt i den bagende sol kan nemlig få katastrofale konsekvenser
Copyright Ridehesten.com

Varme hunde Hver sommer må hunde bøde med livet, fordi de er blevet efterladt i en varm bil. Ofte har ejeren kun været væk i relativt kort tid, men temperaturen i en bil, der står i solen, kan lynhurtigt stige til 80-90 grader. Og så kan det gå rigtig galt. "Mange er hensynsfulde og stiller bilen i skyggen, men det hjælper ikke, når solen flytter sig. Så kan det hurtigt ende med, at bilen alligevel står lige i solen, og så bliver der som en ovn derinde", siger dyrlæge og internatleder i Dyrenes Beskyttelse, Rikke Christensen-Lee. Tager man sin hund eller kat med i bilen, er det derfor vigtigt at følge nogle enkle forholdsregler. Sørg for, at bilen hele tiden står i skygge. Stil en skål frisk vand i bilen, som dyret kan drikke af - og udskift det ofte. Åbn mindst to vinduer på klem, så der bliver luftgennemstrømning i kabinen. Hvis ens dyr omkommer i bilen, overtræder man dyreværnsloven - og det er strafbart. "Det kan være en god ide at overveje en ekstra gang, om det måske ikke er bedre for dyret enten at komme med på ærindet eller i stedte blive hjemme", siger Rikke Christensen-Lee. Smådyr skal kunne finde skygge Det er ikke kun dyr i bilen, der risikerer at tørste i varmen. Kaniner, marsvin og andre dyr, der går ude, kan også komme til at lide under sommersolen. Derfor er det vigtigt at forsyne løbegårde med et halvtag og sørge for, at dyrene hele tiden har adgang til frisk vand Store dyr får det også varmt Man skal også være ekstra opmærksom på køer, heste og får, der går på markerne. Sørg for, at dyrene kan finde skygge. Hvis der ingen træer er på marken, så lav et læskur, der både skygger og giver læ. Får du kendskab til dyr, der lider i varmen, så ring til politiet eller kontakt Dyrenes Beskyttelses vagtcentral på telefonnummer 1812. Termometer kan være en hjælp I Dyrenes Beskyttelses webshop kan du købe et termometer, du kan have på dig. På termometrets bagside er et vejledende skema, der konverterer den aktuelle temperatur til den temperatur, der er i en bil. F.eks. vil der om eftermiddagen, når der er en udendørs temperatur på 22°C, være 85°C i en bil, og det kan have katastrofale følger for din hund, hvis du lader den blive i bilen. Pressemeddelelse: Dyrenes Beskyttelse

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green Damsgaard

Nyhedsvagt

Karina Green Damsgaard

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Dansk akita-succes til World Dog Show i Helsinki

07-09-2025 09:00, af Karina Green Damsgaard

En rejse fuld af passion, fællesskab og overraskelser til WDS i Helsinki d. 8-10. august 2025

Vinderne er fundet! Vil du deltage i næste måneds konkurrence?

11-09-2025 08:00, af Tine August

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. De tre flotteste billeder bliver bragt i bladet, og alle tre vindere får tilsendt lækre foderpræmier fra Gilpa.

Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 23. september for at være med i oktober måneds konkurrence.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Høj sværhedsgrad ved DKK’s DM i schweissspor 2025

09-09-2025 08:50, af Verner Lauritsen – dommer ved DM i Schweisspor
Jagt|

DKK’s Danmarksmesterskab i schweissspor 2025 bød på en af de sværeste udfordringer i mange år. Fire af landets bedste ekvipager stillede til start på mit hold i Gisselfelds skove, hvor en stor bestand af dåvildt skabte ekstra afledninger på sporene. Kun én ekvipage nåede helt til sporslut – blot 1 minut og 15 sekunder før tidsgrænsen udløb – og sikrede sig dermed en velfortjent 1. præmie.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Dyreværnet tager gratis imod dit dyr

16-06-2020 08:46, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Halter økonomien eller er dyreholdet vokset dig over hovedet, så kan du i denne og næste uge gratis indlevere dit dyr hos Dyreværnet

MISSION SUND – To ben & fire poter på fælles vægttabsrejse

08-09-2025 09:09, af Redaktionen

Hvad sker der, når en ejer af en fodervirksomhed og en stærkt overvægtig labrador starter på vægttab sammen? Det lyder som starten på en joke – men det er faktisk alvor. Og det er præcis, hvad Brogaarden har sat i gang med kampagnen Mission Sund.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene