Oplev ægte vandhunde i aktion

16-07-2011 09:18, af Tine Luther
Den 20. juli har du mulighed for at opleve newfoundlændere i det våde element, hvor de blandt andet skal demonstrere, hvordan en hund kan redde et menneske fra en drukneulykke. Arrangementet foregår nær Nyborg.
Copyright Ridehesten.com
Newfoundlænderen er skabt til arbejde i vand - herunder at redde menenskeliv. (Arkivfoto: hunden.dk/Camilla Gothen)

Newfoundlandklubben i Danmark arrangerer ”biathlon” i forbindelse med deres store, årlige 4-dages Gold Cup-udstilling i Nyborg. Biathlonen består af aflæggelse af Svømme- og Redningsprøven (SoR) samt en uofficiel eksteriørbedømmelse, dvs. bedømmelse af hundens kropsbygning og eksteriør, af en officiel dommer. Vandarbejde for hunde En SoR-prøve er en test, som skal vise hundens svømmeevne og adfærd i vandet og dermed vise, om hunden er egnet til vandarbejde. Det vigtigste er, at hunden kan svømme, og at den er tryg ved det. Svømme- og Redningsprøven består af tre momenter. Hunden skal: – svømme 50 meter med eller uden fører – udføre almindelig apportering, hvor apporten skal helt op på land – bjærge fører SoR’en er en obligatorisk prøve, hvis man vil deltage i officielle vandprøver med sin hund. Her sker det Svømme- og Redningsprøven foregår ved stranden nær P-pladsen på Skræddergyden i Christianslund Skov i Nyborg onsdag den 20. juli 2011 kl. 15. Eksteriørbedømmelse af vandhundene foregår i Nyborg Idrætspark torsdag den 21. juli kl. ca. 14 Se mere Læs meget mere om newfoundlænderens arbejde i vand her: http://www.newfclub-vand.dk/index.html Læs mere om arrangementet på www.newfclub.dk (Du kan benytte linkene til højre under billedet)

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Da dødsdommen faldt, svarede hundene igen

Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

5 tegn på at hunden mangler mental aktivering

Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Dobermann VM i Ansager: Oplev verdenseliten

Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

På udsendelse for redaktionen: En dag på Crufts

08-03-2026 19:00, af Karina Green

Der findes hundeudstillinger – og så findes der Crufts. Som udsendt for redaktionen på HUNDEN.dk havde jeg i år fornøjelsen af at opleve verdens største hundeshow på nært hold, og det er svært ikke at blive imponeret.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse