Kornfrit – hvorfor nu det? Mange ejere foretrækker at fodre deres hund eller kat med et kornfrit foder. Det kan være, fordi man har erfaring for, at ens hund eller kat fungerer bedre på et kornfrit foder, fordi man har fået det anbefalet, eller fordi man føler, at det er mere naturligt for hunden og katten at spise et foder med højt indhold af kød og ingen kornprodukter. Eller fordi ens hund/kat ikke tåler gluten. Du har nu mulighed for at vælge kornfrit foder fra OLIVER’S til din hund eller kat. De kornfri varianter lever selvfølgelig op til alle de krav, OLIVER’S har til deres kvalitetsfoder. Råvarerne er omhyggeligt udvalgt – og der er ikke gået på kompromis med foderets ernæringsmæssige sammensætning, smag eller funktionalitet. Der er ikke tilsat kunstige farvestoffer, smagsstoffer eller konserveringsmidler. Tilbagemeldinger fra firmaets kunder, som har prøvet de nye varianter, har været positive: Hunde og katte elsker foderet og stortrives – og opdrættere og hvalpeejere fortæller, at hvalpefoderet er fantastisk både til fravænning af hvalpe og til sund, harmonisk vækst. Læs meget mere på www.olivers.dk/grainfree Kilde: Pressemeddelelse fra olivers.dk
Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen
At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen
Galleriet på hunden.dk er nu bugnende fyldt med pletskud fra årets store galla, Show of Winners. Genoplev en aften, hvor kærligheden til hundene skinnede om kap med de festklædte deltagere.
Det er i dag, at udstillingsverdenens elite samles til et brag af en galla. Show of Winners løber af stablen, og vi ser frem til en dag, hvor spænding, elegance og de bedste af de bedste er i fokus.
Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene
Vi kan ikke sige det ofte nok. Hunde skal købes af mennesker, man har tillid til, og fra steder som man har set. Man kan ikke bare gå ind på Den Blå Avis og købe den første, den bedste hund
Tilmeldingsfristen for deltagende hunde til Show of Winners den 21. februar udløber snart. Læs om showet her og se, hvordan du kan komme med som deltager eller tilskuer.
Hvert år bliver over 12.000 raske hunde aflivet i Danmark, fordi deres mennesker ikke længere kan eller vil beholde dem.
Det er ofte hundenes adfærd, som volder problemer, og problemerne skyldes næsten altid, at ejeren ikke var ordentligt afklaret omkring det at have hund – og om det rette racevalg, inden hunden blev anskaffet.
Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!
Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse