Ny undersøgelse: Ældre bliver raskere af at have hund

24-07-2016 15:30, af Kasper Larsson
Det kommer ikke som nogen overraskelse, at det naturligvis er godt for helbredet at have hund, med mindre man selvfølgelig er allergisk. En ny undersøgelse viser imidlertid, at ældre mennesker nyder store helbredsmæssige fordele af hunde – blot ved være sammen med dem.
Copyright Ridehesten.com
Forskere fra Oregon State University har bevist, at hunde har god indflydelse på ældre mennesker, der har nedsat risiko for hjertesygdomme og blodpropper ved at være sammen med de firbenede. (Modelfoto: Shutterstock)

Forskere ved Oregon State University har fundet ud af, at ældre hundeejere oplever et generelt lavere blodtryk end ikke-hundeejere – og det er ikke kun fordi de får mere motion. Undersøgelsens resultater viser, at det at eje en hund kan være en livsstilsfaktor, der sænker ældre menneskers risiko for blodpropper, åreforkalkning og hjertesygdomme. Fremtidige undersøgelser er allerede planlagt for at kortlægge præcist, hvad det er for faktorer, der spiller ind i forbindelse med ældre hundeejeres generelt lavere blodtryk. Dog har forskerne allerede en tese: Samværet med hunden nedsætter følelser som ensomhed, stress og angst hos de ældre, der derfor kan leve et sundere liv. Ideen om at hundeejerskab skulle være føde for sjælen, er ikke ny. Det nye er derimod, at det nu også bakkes op af videnskabelige undersøgelser. Dermed er det ikke længere ønsketænkning og overtro, men videnskabeligt bevist, at hunde har en positiv effekt på ældre. Med videnskabelig opbakning kan resultaterne være med til at skabe et skifte inden for ældrepleje, ved blandt andet at tilbyde dyrevenlige lejligheder for de ældre og øge antallet af besøgshunde og terapihunde, der allerede i dag frekventerer plejehjemmene med enorm succes. Kilde: Barkpost.com

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout
22 59 81 00
rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Rejse med hund: Regler for Tyskland 2026

Tyskland er en af de mest populære destinationer for danske hundeejere. Her får du overblikket over indrejsekrav og lokale regler, så ferien bliver tryg for både dig og din hund.

Rekordhøj opbakning til årets Påsketræf i Viborg

19-04-2026 19:00, af Pernille Bay Ustrup

Til årets træf 2026 kom der 270 personer og 170 hunde. Der kommer corgier fra hele landet, og for mange er det blevet en tradition at starte påsken med påsketræffet og så køre videre på ferie eller hygge hos familie og venner.

Rejse med hund: Regler for Sverige 2026

Info|

Sverige er et af de mest populære rejselande for danske hundeejere. Få kendskab til de gældende regler for 2026 her.

Hundefolket samler ind til Knæk Cancer

Christina Graugaard Nielsen inviterer i maj til endnu en udgave af udstillingen Knæk Cancer i hundenes tegn. Siden første arrangement i 2021 har arrangementet samlet store beløb ind til det gode formål, og skabt et stærkt fællesskab for hundeejere.

Hugormen er vågnet: Er du klar?

Foråret lokker hundeejere ud i naturen, men med varmen følger risikoen for møder med hugormen. Denne artikel gennemgår forebyggelse, symptomer og korrekt førstehjælp ved bid i danske naturområder.

50 år med Broholmeren: Fra Babylon til Bismarck

Artikel 3 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Torben og Merete dykker her ned i de historiske fund og de bevidste valg, der har formet den danske kæmpe, som vi kender den i dag, fra kammerherre Sehesteds modstand til kampen om den korrekte højde og farve.

Dansk hundeiværksætteri: Fra barndomsvenner til producenter

Drømmen om at skabe noget eget i den danske hundeverden kræver både mod og udholdenhed. Ismail og Valdemar har valgt at bygge deres virksomhed på et fundament af venskab og lokal produktion i Odense.

50 år med Broholmeren: Historien om broholmerens genkomst

Artikel 1 af 3: I et halvt århundrede har Torben og Merete Elmedal dedikeret deres liv til den danske nationalrace. Deres rejse med Broholmeren er ikke kun en fortælling om personlig passion, men også historien om en races genfødsel og bevarelse. Torben og Merete Elmedal fortæller her om de skelsættende år, hvor fundamentet for den moderne broholmer blev lagt.

50 år med Broholmeren: Vejen til den moderne broholmer

Artikel 2 af 3: Genskabelsen af broholmeren kan kun beskrives som en succesfulde reetablering. Men hvordan sikrer man sundhed, temperament og type, når man starter næsten helt fra nul? Torben og Merete Elmedal dykker her ned i de faglige overvejelser, de kreative løsninger og vigtigheden af det mentale fundament. Torben og Merete Elmedal deler her erfaringer og beretninger fra 50 år med Broholmeren.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.