Ny undersøgelse: Ældre bliver raskere af at have hund

24-07-2016 15:30, af Kasper Larsson
Det kommer ikke som nogen overraskelse, at det naturligvis er godt for helbredet at have hund, med mindre man selvfølgelig er allergisk. En ny undersøgelse viser imidlertid, at ældre mennesker nyder store helbredsmæssige fordele af hunde – blot ved være sammen med dem.
Copyright Ridehesten.com
Forskere fra Oregon State University har bevist, at hunde har god indflydelse på ældre mennesker, der har nedsat risiko for hjertesygdomme og blodpropper ved at være sammen med de firbenede. (Modelfoto: Shutterstock)

Forskere ved Oregon State University har fundet ud af, at ældre hundeejere oplever et generelt lavere blodtryk end ikke-hundeejere – og det er ikke kun fordi de får mere motion. Undersøgelsens resultater viser, at det at eje en hund kan være en livsstilsfaktor, der sænker ældre menneskers risiko for blodpropper, åreforkalkning og hjertesygdomme. Fremtidige undersøgelser er allerede planlagt for at kortlægge præcist, hvad det er for faktorer, der spiller ind i forbindelse med ældre hundeejeres generelt lavere blodtryk. Dog har forskerne allerede en tese: Samværet med hunden nedsætter følelser som ensomhed, stress og angst hos de ældre, der derfor kan leve et sundere liv. Ideen om at hundeejerskab skulle være føde for sjælen, er ikke ny. Det nye er derimod, at det nu også bakkes op af videnskabelige undersøgelser. Dermed er det ikke længere ønsketænkning og overtro, men videnskabeligt bevist, at hunde har en positiv effekt på ældre. Med videnskabelig opbakning kan resultaterne være med til at skabe et skifte inden for ældrepleje, ved blandt andet at tilbyde dyrevenlige lejligheder for de ældre og øge antallet af besøgshunde og terapihunde, der allerede i dag frekventerer plejehjemmene med enorm succes. Kilde: Barkpost.com

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Karina Green

Nyhedsvagt

Karina Green

kar@hunden.dk

Skriv til os

Mest læste

Efterlysning: Hvem efterlod fire døvblinde hvalpe på en landevej i Jylland?

12-08-2025 10:46, af Cecilie Sønderstrup

Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

Dansk makkerpar dansede sig til verdenstoppen

11-08-2025 12:00, af Cecilie Friis Amstrup

Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.

7 vigtige symptomer på sygdom, som du skal holde øje med

14-01-2022 15:00, af Astrid Gerd Holtet

Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende   

Maveproblemer: 62% af hundeejerne kan spare dyrlægebesøget

10-08-2025 06:57, af Cecilie Friis Amstrup

I juni var mave-tarmlidelser den mest almindelige årsag til, at hundeejere kontaktede dyrlægen hos Agria. Men 62 % af disse hundeejere undgik dyre klinikbesøg og den dertilhørende stress for både hund at ejer, fordi de kunne nøjes med at søge dyrlægerådgivning i hjemmet via en digital dyrlægetjeneste.

Send os dit bedste foto

14-08-2025 07:00, af Cecilie Friis Amstrup

I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 19. august.

Må min hund spise blommer og mirabeller?

18-08-2017 16:33, af Anne Ekenberg

Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?

K9 Biathlon for alle – Nordic Lake Festival, Viborg 15.-17. august 2025

14-08-2025 12:33, af Rinnie Mathilde Ilsøe

Denne weekend danner Viborg og den smukke Nordic Lake Festival rammen om en af årets mest stemningsfulde hundeoplevelser, K9 Biathlon for alle. Tre dage med fællesskab, udfordringer, grin, vand og mudder, hvor mennesker og hunde sammen tager udfordringen op på baner med forhindringer for enhver smag.

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Solskin, smil og logrende haler på Bornholm

15-08-2025 14:00, af Karina Green

Publikum og hunde nyder en varm og festlig start på weekendens store udstilling