Lige nu og de næste måneder frem er det højsæson fra fransk hjerteorm (Angiostrongylus vasorum) , og hundeejere over hele landet opfordres til at være opmærksomme på eventuelle symptomer på parasitten hos deres hunde, for parasitten breder sig til nye områder i disse år. Smitten overføres fra snegle, som hunden slikker på eller sluger. Den franske hjerteorm sætter sig på hjertet og de store blodkar, der løber fra hjertet til lunger. Den kan være farlig for hunde – angreb kan endda i nogle tilfælde få dødelig udgang. Har man mistanke om, at ens hund er inficeret, skal dyrlægen kontaktes, så hunden kan komme i behandling. Det det vigtigt at få diagnosen stillet i en fart. Det kan man med den nye test. Bare 15 minutter efter prøven er taget, har man testsvaret. Her findes smitte Den franske hjerteorm har huseret i Danmark i mange år. Især hovedstadsområdet og Nordsjælland er kendt for hyppig infektion, men andre dele af landet er også ved at være godt med, hvad smitte angår. Eksempelvis er der fundet adskillige tilfælde i Aalborg-området i 2013. VIA LINKET UNDER BILLEDET TIL HØJRE KAN DU SE ET KORT OVER DE OMRÅDER, HVOR SMITTEN FOREKOMMER. Symptomer Symptomerne på fransk hjerteorm kan variere meget og optræder sjældent på en gang. De viser sig et par måneder, efter hunden er smittet. Typisk ses f.eks. vedvarende hoste, nedsat præstation, træthed, pusten, generel mistrivsel, ændret adfærd samt røde pletter på tandkød eller i øjne.. Kilder: netdyredoktor.dk og www.hjertelungeorm.dk
Mange hunderacer oplever problemer med indavl og genetiske sygdomme. For nationalracen den dansk/svenske gårdhund er løsningen heldigvis nærliggende. Gennem indmønstring af hunde uden stambog kan racen få tilført ny genetisk variation og dermed sikre en sund og robust fremtid for racen.
K9Biathlon For Alle forvandlede Ledreborg Slot til Danmarks mest logrende festivalplads.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
Den engelske setter Happy tog både dommer og publikum med storm og sikrede sig en historisk sejr som Best in Show ved DKK’s nordiske udstilling i solbeskinnede Vejen.
Jeg går ofte tur på en skøn natursti. Tidligere var det en jernbanestrækning, men for mange år siden blev den nedlagt, og i dag har mennesker og dyr glæde af den. På denne tid af året myldre det frem med skovjordbær. Som små røde perler lyser de op i alt det grønne, og jeg elsker at plukke af dem, når jeg med egne øjne kan se, at de modne. Og mine hunde elsker dem også, men må de egentlig få dem?
Gør jagttræning til en fest for din hund! Lær hvordan positive metoder på hundens præmisser skaber glæde, stærkt samarbejde og imponerende resultater i marken.
Bichon havanaiseren Tesla har sat poteaftryk langt ud over sin lille størrelse både som lydighedsstjerne, certificeret servicehund og elsket følgesvend i hverdagen. Hun er en sand ener, der mestrer alt fra dog dancing til plejehjemsbesøg og altid med en logrende hale.
Juniorhandlere leverede imponerende præstationer og stærkt samarbejde med hundene ved DKK’s nordiske udstilling lørdag.
Fredagen i Vejen bød på solskin, hundeglæde og en energisk borzoi, der løb med dagens Best in Show-titel ved Dansk Kennel Klubs første udstillingsdag.
Josie Quintrell er Danmarks eneste specialiserede ulvehundetræner og arbejder for at nedbryde fordomme om de fascinerende og krævende hunde.