I Nordisk Kennel Union har de nordiske kennelklubber samarbejdet om et forslag, der skal få etableret en ny fællesnordisk udstillingstype; nordiske certifikatudstillinger på tværs af landene i Norden. Tanken er, at de nye nordiske certifikatudstillinger skal komplementere de nationale og internationale udstillinger. På de nordiske udstillinger vil hundene konkurrere om både nationale certifikater og det nordiske certifikat. Hvem kan opnå den nye titel? Reglerne for konkurrencen om det nordiske certifikat ligner dem, der gælder for CACIB, dog med den undtagelse, at både juniorer og veteraner kan tildeles nordisk certifikat. Den nye titel Nordisk udstillingschampion erstatter det tidligere Nordiske udstillingschampionat. For at hunden kan tildeles det nye nordiske udstillingschampionat, skal hunden være national champion i det land, den er registreret i. Den skal desuden have opnået tre nordiske certifikater i tre forskellige lande tildelt af tre forskellige dommere. Mindst et af certifikaterne skal opnås efter at hunden er fyldt 24 måneder. I overgangsperioden 2018–2020 kan de nye og de gamle regler for Nordisk udstillingschampionat anvendes parallelt. De tidligere regler for titlen Nordisk champion ophører med udgangen af 2019. Flere attraktive udstillinger i Norden Ved at etablere egne nordiske udstillinger og tildeling af nordiske certifikater forventer NKU at kunne skabe flere endnu mere attraktive udstillinger i Norden, samt at disse vil øge brugen af nordiske dommere. Den svenske, islandske og finske kennel klub har allerede besluttet at bakke op om idéen om nye nordiske certifikatudstillinger, og den norske kennel klub har sendt forslaget i høring. Også Dansk Kennel Klubs bestyrelse bakker op om idéen, men danske udstillere skal dog ikke frygte et fald i antallet af internationale udstillinger i DKK: – Vi ved, at vores udstillere fra både Danmark og udlandet er meget tilfredse med vores udstillinger og i høj grad kommer efter CACIB’et. Derfor har vi ingen planer om at erstatte internationale udstillinger med nordiske, siger Jørgen Hindse, formand for DKK. DKK vil hurtigst muligt fastlægge, hvilke udstillinger der vil kunne afholdes i nordisk regi. Samtidig overvejer bestyrelsen, om man eventuelt kunne tilbyde det nordiske certifikat på nationale udstillinger i kreds-regi. Af hensyn til videre behandling skal der foreligge en endelig beslutning om etablering af nordiske udstillinger fra 2018 ved NKU´s møde i oktober 2016. Kilde: dkk.dk
Dyrenes Beskyttelse leder efter den tidligere ejer af fire hvalpe, der i juli blev fundet efterladt i en transportkasse på en landevej ved Brande i Midtjylland. Hvalpene, der både var døve og blinde, er formentlig resultatet af uansvarlig avl.
Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.
Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.
Vi ser lidt nærmere på syv symptomer, som er vigtige for alle hundeejere at kunne genkende
En parasitisk orm fra Sydeuropa er for første gang blevet opdaget i huden på en dansk hund. Ormen trives i varme og fugtige omgivelser og kan nu være ved at etablere sig i Danmark.
I juni var mave-tarmlidelser den mest almindelige årsag til, at hundeejere kontaktede dyrlægen hos Agria. Men 62 % af disse hundeejere undgik dyre klinikbesøg og den dertilhørende stress for både hund at ejer, fordi de kunne nøjes med at søge dyrlægerådgivning i hjemmet via en digital dyrlægetjeneste.
Blommerne og mirabeller hænger tungt fra træernes grene og truer med at falde ned i hovedet på de forbipasserende. Er man så heldig at gå tur på en natursti, kan man oven i købet plukker dem og nyde dem med det samme. Og er hunden med, fristes man helt naturligt til også at give sin hund et par stykker af disse sødmefyldte og saftige frugter. Men er det nu en god ide?
I hvert magasin af HUNDEN kårer vi månedens bedste læserfotos. Husk at sende jeres bedste billeder ind inden den 19. august.
Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden.
Vi siger ofte, at hunden er vores bedste ven, men er vi hundens bedste ven? Lever vi overhovedet op til den titel? Og hvordan kan vi optimere relationen mellem hunde og mennesker? Det er blot et par af de spørgsmål, forskergruppen "Mit liv med hund" igennem flere år har undersøgt.