Norsk hund skudt på klos hold

13-08-2014 13:50, af Tine Luther
På en afstand af 15 meter fik en norsk hundeejer den skrækkelige oplevelse at se sin border collie blive skudt.
Copyright Ridehesten.com
Den skudte hund var af racen border collie. (Modelfoto: Shutterstock)

Ole Stangeland var ude at lufte sin border collie Tønes i Sola i et område, de havde besøgt flere gange tidligere. Idet Ole Stangeland var ved at samle sin fiskestang, kom en af lodsejerne kørende imod ham med et gevær. Han steg ud ad bilen, og hunden gik frem for at hilse på ham. Pludselig greb lodsejeren sit våben, rettede imod hunde og fyrede det af. Hunden blev ramt i låret, og da den lå og skreg af smerte, fyrede lodsejeren endnu et skud af, som ramte hunden i maven. Ole Stangeland stod som rædselsslagent vidne til den grumme episode. TRÆT AF HUNDE PÅ OMRÅDET Lodsejeren sagde noget til den chokerede hundeejer om, at han var træt af hunde, som var inde på hans område. Derpå steg han ind i sin bil og kørte tilbage til sit hus. Kort efter returnerede han sammen med sin søn og en plasticpose, som den chokerede og grædende Ole Stangeland kunne bruge til at transportere sin døde hund hjem i. Da Ole Stangeland og hans hund var i området, gik der får og græssede. Han tror, at det er årsagen til, at lodsejeren reagerede, som han gjorde. Ole Stangeland understreger, at hans hund, der jo var af hyrdehunderace, aldrig gjorde noget galt. – Det er jo ikke en hund, der angriber, og det burde lodsejeren havde forstået, siger han. Ole Stangeland havde et meget nært forhold til sin hund, som han havde taget tre måneders orlov for at træne. Han er sønderknust over tabet af hunden. Hændelsen har han meldt til politiet. KLAR TIL AT SKYDE IGEN Lodsejeren har udtalt, at han er klar til at skyde en hund igen. Han har længe haft problemer med hunde, der tager livet af hans får. – Jeg har oplevet det så mange gange, at denne gang skød hunden, før det skete, siger han. Han brød sig ikke om at gøre det, men mener at det var den rigtige ting at gøre. Dagen efter hændelsen fandt lodsejeren et dødt lam, og han har anmeldt Ole Stangeland for skade på sin ejendom. Lodsejeren håber, at besøgende med hunde vil tage båndtvangen alvorligt. Han har ikke noget imod, at de opholder sig i området, men hundene skal være i snor. Sagen bliver efterforsket af politiet. Se mere og (barsk) foto af den skudte hund via linket under billedet til højre. Kilde: aftenbladet.no

Læs også

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Kan hunde se farver?

Mange tror, at hunden kun ser grå nuancer, men virkeligheden er langt mere farverig. Vi dykker ned i hundens unikke farvesyn og forklarer, hvad din firbenede ven egentlig ser, når I leger med den røde bold i haven.

Hvordan vælger hunden sin yndlingsperson?

22-02-2025 08:30, af Cecilie Friis Amstrup

Nogle hunde ser ud til at knytte sig stærkere til én bestemt person i husstanden, mens andre virker lige glade for alle. Hvad afgør, hvem der bliver hundens favorit? Handler det om, hvem der fodrer den, hvem der leger mest med den, eller er der helt andre faktorer på spil?

NYHED: Nathalie Dalmatian Shampoo

01-04-2026 08:30, af Nathalie Dog Care

Det er ikke hver dag, vi ser innovationer, der flytter grænserne for, hvad vi troede var muligt inden for pelspleje, men i dag kan vi præsentere et nyt og banebrydende produkt fra Nathalie Dog Care. Produktet lover at ændre hverdagen markant for ejere af plettede hunde, der drømmer om den helt perfekte finish.

Danskernes 25 mest populære hunderacer

04-02-2025 13:24, af Cecilie Friis Amstrup

Økonomi, livsstil og etiske overvejelser har i 2024 påvirket danskernes valg af hund, forklarer Agrias hundeekspert, Lotte Evers, som analyserer årets top 25 over Danmarks mest populære hunderacer.

5 unikke påskeudflugter: En perle i hver landsdel

Påsken er det ideelle tidspunkt at pakke bilen og køre mod nye horisonter. Vi har fundet fem steder, hvor naturen er i særklasse, og hvor din hund får masser af nye indtryk til snuden. Her er vores bud på forårstur i din region.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Fra HUNDEN: 3 trin til en roligere gåtur med din reaktive hund

08-06-2025 06:51, af Betina Sabinsky/DogWise

Oplever du, at din hund reagerer på gåturen over for mennesker, andre hunde, lyde eller trafik? Trækker din hund i linen, scanner den omgivelserne og ser det ud som om, din hund søger hen mod konflikterne i stedet for at undgå dem?

Skal du have hund? - Vælg den rigtige race!

13-10-2017 10:10, af Marlene Goldbæk Johansen

Det er uendelig vigtigt, at man vælger en race, der passer til lige netop det liv, man lever – og at man kan honorere racens behov. Både for hundens og for ejerens skyld!

Her kan du læse de portrætter af forskellige racer, der har været bragt i magasinet HUNDEN.

Brohavens Hunde Loge: Her trives naboskabet

02-04-2026 19:00, af Karin Funch

I det naturskønne område tæt på Egå strand er der opstået noget helt særligt. Det startede med tilfældige hilsner på de grønne arealer, men i dag er det blevet til et stærkt og trygt fællesskab under navnet Brohavens Hunde Loge.