Nordens bedste til dog dancing blev fundet i Viborg

03-10-2017 17:26, af /Pressemeddelelse

I weekenden d. 29. sep. – 1. okt. mødtes Nordens 50 bedste dog dancing hunde til Nordisk Mesterskab i Indog Elite Center i Viborg

Copyright Ridehesten.com
Foto: Privat

Fredag var der åbningsceremoni og lodtrækning om start-rækkefølgen. Lodtrækningen foregik ved, at Miriam Søndergaards Border Collie Casey apporterede små dåser med flag i. Det land, hvis flag hun hentede først, fik start nummer 1 osv. Casey er en af Danmarks mest vindende lydighedshunde nogensinde. I 2015 vandt hun alle de 4 store titler på samme år; verdensmesterskabet, det nordiske mesterskab, danmarksmesterskabet og Årets Hund og hende bidrag til åbningshøjtideligheden var en måde, hvorpå vi kunne vise endnu en af dansk hundesports store stjerner frem for vores udenlandske gæster.

Lørdag morgen startede Nordisk Mesterskab for hold, og her var Sverige ganske simpelt uovervindelige! De vandt Nordisk Mesterskab i Heelwork To Music, i Freestyle og i den helt nye NM disciplin 6+, der er for grupper og par. I Heelwork To Music var Danmark helt oppe og nappe Sverige i haserne og slutte på en 2. plads. I freestyle konkurrencen, måtte Danmark se sig henvist til bronze medaljerne, idet Finland sneg sig ind mellem os og svenskerne.

I 6+ deltog kun 2 nationer; Danmark og Sverige, og vi måtte desværre erkende, at svenskerne var os overlegne. De indtog 1. og 2. pladsen og henviste de to danske grupper til 3. og 4. pladsen. Ligeledes vandt de også landskampen i søndagens finale. I Sverige er 6+ en officiel disciplin, mens den i Danmark stadig er uofficiel og det er formentlig denne forskel, der gav Sverige det store forspring. Deres grupper har simpelthen mere konkurrence-erfaring.

Ud over afslutningen på 6+ landskampen, bød søndagen også på de individuelle finaler, så de 7 bedste HTM og de 7 bedste Freestyle hunde skulle i ringen igen. 3 danske ekvipager deltog i denne finale. I HTM var det Sidsel R. Lauridsen med Wave og Helle Larssen med Jazz. I freestyle var det Emmy Simonsen med Hero. Alle 3 hunde er border collier og endda tæt beslægtede idet Hero og Jazz er kuldsøskende, og Wave er en kusine til dem.

Emmy Simonsen med Hero endte på en 6. plads – det var bedste danske resultat i freestyle konkurrencen. Sidsel R. Lauriden blev individuel Nordisk Mester og Helle Larssen vandt individuelt sølv. En flot dansk afslutning på Nordisk Mesterskab.

Dommere ved årets Nordiske Mesterskab var: Grietje Waagener fra Holland, Ellen Christensen fra Norge, Henriette Ortmann fra Danmark og Jette Porter fra Danmark.

Læs også

Dansk medaljeregn ved EM i Dog Dancing

14-01-2026 19:30, af Sonja Ordell Johannessen

Et stærkt dansk landshold imponerede ved årets European Open Championship i Ungarn med medaljer i flere discipliner.

Nyt nummer af HUNDEN er ude nu!

10-09-2025 07:00, af Redaktionen

Glæd dig til at møde den majestætiske irske ulvehund, dykke ned i kunsten at mestre indkaldet, og opleve retrievere i deres rette element.
Du kan også komme med til DM i schweissspor, se hunde flyve gennem luften i frisbee-sportens verden – og fejre VM-guld i Dog Dancing.

Magasinet udkommer onsdag og torsdag i denne uge.

Hvis du ikke modtager bladet skal du ringe til DKK på 56 18 81 00.

 

 

Dansk makkerpar dansede sig til verdenstoppen

11-08-2025 12:00, af Cecilie Friis Amstrup

Sidsel Rycther Lauridsen og border collien Shadow blev verdensmestre i Heelwork to Music efter ti års dedikeret træning, tæt samarbejde og en præstation, der tryllebandt både dommere og publikum i Finland.

Nyhedsvagt

Har du en nyhed eller en god historie?

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

Nyhedsvagt

Rinnie Mathilde Ilsøe van Oosterhout

rin@wiegaarden.dk

Skriv til os

Mest læste

Da dødsdommen faldt, svarede hundene igen

Jeg mødte Cristine Hellström i de travle haller i Fredericia, præcis to år efter at samme udstilling blev startskuddet til en kamp for livet. Her fortæller hun om rejsen fra en terminal diagnose til igen at stå med en hundesnor i hånden.

5 tegn på at hunden mangler mental aktivering

Mange hundeejere oplever, at en lang gåtur ikke altid resulterer i en træt hund. Hvis hunden stadig har krudt i bagdelen efter turen, kan det skyldes, at den mangler mental aktivering frem for flere kilometer i benene.

Fra Magasinet HUNDEN: Hundeklinikken gør dyrlægebesøget hyggeligt

26-05-2023 12:31, af Bjarke Kirkegaard Nielsen

Alle hunde skal på et eller andet tidspunkt forbi dyrlægen, og det er ikke alle, der synes, det er en fest. På Hundeklinikken i København gør de noget ved dyrlægeangst med deres helt specielle tilgang til hundene

Din hund skal til dyrlægen - også når den er rask

27-11-2017 16:00, af dyrlæge Line Diemer, FAMILIEDYRLÆGERNE

Korrekt forebyggelse kan mindske risikoen for sygdom hos din hund. Derfor er det en god ide, med jævne mellemrum, at tage hunden med til sundhedseftersyn hos dyrlægen

Døgnet efter en operation

16-01-2022 09:57, af Astrid Holtet

At få sin hund hjem efter den har været i narkose og gennem en operation, kan være en overvældende oplevelse og give anledning til bekymring – vi ser på hvad du skal være opmærksom på det første døgn efter operationen

Seniorhunden – 10 ting der sker når hunden bliver gammel

15-10-2017 12:03, af Astrid Gerd Holtet

Når hunden bliver gammel, sker der en masse ændringer, som har betydning for dens sundhed. Vi har kigget nærmere på ti af de ting, der ændrer sig hos seniorhunden. 

Må min hund spise banan?

15-08-2017 17:18, af Anne Ekenberg

Bananen med sin smukke gule farve indbyder i høj grad til at blive spist. Rå oven på ymer, som tørret snack lørdag aften eller i en banankage. VI elsker banan, men er den også en sund frugt for vores hunde?

Kan min hund tåle vindruer?

Vindruer og rosiner kan virke som en sund snack, men for hunden gemmer de på en livsfarlig risiko. Selv en enkelt drue kan føre til akut nyresvigt, og det er derfor afgørende at kende tegnene på forgiftning i tide.

10 tegn på kræft hos hunde

26-06-2021 10:10, af Astrid Gerd Holtet

Ti vigtige tegn på kræft hos hunde, som du ikke må overse

Dobermann VM i Ansager: Oplev verdenseliten

Dansk Dobermann Klub byder velkommen til IDC World Championship IGP 2026 i maj måned. Det bliver en weekend fyldt med hundesport på allerhøjeste niveau, hvor publikum kan opleve racens unikke evner og styrke på tætteste hold.